Cieľom bolo porovnať, ako sa tieto osoby vyrovnali s ochorením, a či prežili. Štúdia bola publikovaná okrem časopisu British Journal of Sports Medicine uverejná aj na niektorých weboch, vrátane eurekalert.org.

Konečný záver štúdie nebol veľmi prekvapujúci, a mal by motivovať ľudí hlavne pri vhodnom počasí k pravidelnej fyzickej aktivite a športu. Pretože práve dostatočný a pravidelný pohyb poskytujú silnú ochranu pred hospitalizáciou, príjmom na jednotku intenzívnej starostlivosti či smrťou. Pacienti vo vykonanej štúdii mali stredný vek cca 47 rokov (z toho muži 38,1% / ženy 61,9%). Celkovo z nich bolo 6,4% trvale aktívnych ľudí a 14,4% trvalo neaktívnych, zvyšok spadal do kategórie sporadicky aktívnych.

Výsledky štúdie ukazujú, že fyzická nečinnosť je silne spojená so zlými výsledkami na COVID-19.

– Trvalá nečinnosť viac ako dvojnásobne zvýšila pravdepodobnosť hospitalizácie v porovnaní s trvalou aktivitou.

– Pacienti bez aktívneho pohybu mali 1,73-krát vyššiu pravdepodobnosť prijatia na JIS ako pacienti, ktorí boli neustále aktívni.

– Pravdepodobnosť úmrtia bola u pacientov, ktorí boli bez aktivity 2,49-krát vyššia v porovnaní s pacientmi, ktorí boli neustále aktívni.

– Okrem toho, že ste starší ako 60 rokov alebo ste v minulosti mali transplantovaný orgán, neaktivita spôsobovala najvyššie riziko úmrtia na COVID-19.

– Dokonca aj pacienti, ktorí boli sporadicky aktívni, mali nižšiu pravdepodobnosť vzniku závažnej COVID-19 v porovnaní s pacientmi, ktorí boli úplne neaktívni, čo naznačuje, že prínosom je akákoľvek fyzická aktivita.

Lekár pre rodinné a športové liečenie Dr. Robert E. Sallis uviedol, že jeho predpis je jednoznačný: „Kráčajte 30 minút denne, 5 dní v týždni miernym tempom, čo vám poskytne obrovský ochranný účinok proti COVID-19.“ Chôdzu miernym tempom odhadnete tak, že dokáže pri nej nerušene spievať alebo rozprávať. „Stále verím, že pohyb je liek, ktorý by mal brať každý – najmä v tejto ére COVID-19,“ dodáva Dr. Sallis.

Mohlo by vás zaujať:

Ľudia s ktorou krvnou skupinou sú viac ohrození na covid-19?
Po tomto zistení znenávidia muži koronavírus ešte viac
Do boja proti Covid-19 chcú povolať aj psov

Facebook Comments