História jednej z hlavných pamiatok Valónska, ktorá stojí na ľavom brehu rieky Mása sa začala písať ešte v 14. storočí. Pôvodnú pevnosť po roku 1554 zbúrali a na jej mieste vybudovali štýlový renesančný zámok. Ten poskytol za celú svoju históriu diskrétne prístrešie pre množstvo členov šľachtických a kráľovských rodín, okrem európskych aj ázijských. Tí všetci ocenili krásu okolia ako aj bohato zdobené interiéry sídla. Bohatá fresková výzdoba, nástenné maľby, prítomnosť poľovníckej tématiky či historické kusy nábytku sú dnes dostupné k zhliadnutiu zvedavým návštevníkom.

K Freÿr sa viaže aj udalosť zo 17. storočia, kedy v jeho okolí bojoval francúzsky kráľ Ľudovít XIV. proti španielskym vojskám. Pri neskoršom podpise mierovej zmluvy sem hostiteľ nechal dopraviť kávu, ktorá tu práve tu prvýkrát na území Belgicka pila. Niektorí historici tak dohodu nenazývajú Freÿrská, ale Kávová. V priebehu 17. storočia bol zámok rozšírený o tri krídla, ktoré tvorili štvorec s pôvodným krídlom. Svoje čaro má aj blízka rodinná kaplnka a stodola, ktorá kedysi slúžila ako stajne.

Info pre turistov: Zámok Freÿr je iba sto kilometrov od Bruselu. Po prehliadke zámku si určite nájdite čas na prechádzku po udržiavanej zámockej záhrade v štýle Le Nôtre, v ktorej nájdete malé zelené bludiská (spolu cca 6 km) a vyše tristopäťdesiat ročné pomarančovníky. Tie majú zvláštny prím, sú najstaršie v rámci celej Európy. Pustia vás sem aj so psom na vôdzke. Fontány a romantické zákutia sú lákadlom hlavne pre zamilované páriky a dôchodcov vychutnávajúcich si ticho. Vstupné do zámku je 8,5 € (za dospelú osobu), 7 € (mládež, študenti, dôchodcovia), deti do 12 rokov majú v sprievode rodičov vstup zdarma. Blízko sa nachádza parkovisko pre autá a autobusy, cesta člnom do prístavu rovnako tak nie je vylúčená. Rovnako tak môžete využiť služby nápojového automatu a predaja suvenírov.  

K téme:

Hrady a zámky Európy: Liechtenstein
Hrady a zámky Európy: Križiacky Gaillard
Hrady a zámky Európy: Scaliger

Facebook Comments