Pre každého správneho poľovníka je však oveľa krajšie ako lov samotné sledovanie divých zvierat a ich správanie v prirodzenom prostredí. Aj ochranári budú sledovať stav a počet jedincov, vývoj mláďat a ich podmienky v prírode. Na to všetko sa využívajú aj rôzne moderné technológie.

Multifunkčné fotopasce
Kým kedysi museli horári často vchádzať až takmer do brlohov niektorých zvierat, v súčasnosti sa na monitorovanie situácie v revíri využívajú technologicky vyspelé fotopasce, ktoré dokážete šikovne zamaskovať na mieste a prinesú vám snímky zvierat bez toho, aby ste ich vyrušili. Všetko môžete sledovať na diaľku aj z pohodlia vášho domova.

Výber týchto zariadení je v súčasnosti obrovský. Vybrať si môžete zo zariadení v cenových reláciách od 100 až do 600 eur. Nájdete fotopasce s GPS modulom, so 4G modulom, so solárnym panelom, s neviditeľným bleskom, s výbornými nočnými snímkami a ďalšími nadštandardnými možnosťami.

Moderná fotopasca je vlastne multifunkčné zariadenie, ktoré okrem sledovania zveri dokáže odhaliť aj pytliakov či ochrániť objekty pred zlodejmi, vďaka tomu všetkému šetrí čas, zvyšuje komfort a uľahčuje prácu nielen poľovníkom, ale aj ochranárom, ornitológom, farmárom, policajtom, chatárom a mnohým ďalším.

Tieto zariadenia nepotrebujú elektrické napájanie, keďže fungujú na baterky prípadne obsahujú solárne panely. Aktuálne zachytené záznamy vám môžu poslať automaticky priamo na váš mobilný telefón, majú veľmi nenápadný vzhľad a farbu, ktoré splývajú s prostredím, sú 100-percentne vodotesné a majú mimoriadne jednoduchú inštaláciu.

Vďaka fotopasciam sú dnes už vo väčšom bezpečí poľovníci a aj samotný lov sa stáva o niečo šetrnejší, keďže nie je potrebné stresovať zvieratá rôznymi inými zastaralými metódami. Stačí si odsledovať ich príchody a odchody, prispôsobiť sa tomu a zasiahnuť v správnej chvíli.

Fotopasce navyše zver nijako nerušia. Nevydávajú žiadny zvuk, blesk je neviditeľný, zviera je teda odfotografované bez toho, aby bolo nejakým spôsobom stresované.

Stopovanie jedine v kvalitných topánkach
Moderné technológie pomôžu maximálne ako sa dá, avšak v určitom bode jednoducho musíte zobrať veci do vlastných rúk. Poľovníci nikdy nebudú patriť medzi domasedov, ktorí si iba na mobile prezerajú obrázky zvierat z fotopascí.

Láska k prírode, ale aj pracovné povinnosti ich neustále ťahajú priamo do terénu, kde sa starajú o kŕmenie zvierat, sledovanie situácie, stopovanie niektorých jedincov a neraz aj odstraňovanie nebezpečných pytliackych pascí či trpezlivé vyčkávanie na posedoch so zbraňou v ruke.

Foto. Mike Mareen / Shutterstock.com

Pravidelne vychádzajú zo svojej komfortnej zóny a vydávajú sa do lesa v každom počasí. Vybavení jedlom, zbraňou a kvalitným oblečením každodenne derú poľovnícku obuv na hrboľatých horských chodníčkoch.

Ťažko odhadovať, koľko v súčasnosti počas jednej služby prejde priemerný poľovník, ale to, čo potrebuje, sú určite kvalitné a odolné topánky. Kožená, gumená, sezónna či celoročná, kvalitná poľovnícka obuv nie je najlacnejšia, ale zaručí vám pohodlie, stabilitu a nepremokavosť pri akýchkoľvek vrtochoch počasia a v akomkoľvek teréne.

Ide o topánky, v ktorých prejdete pohodlne lesnou cestičkou, ale vydržia aj prechody po ostrých skalnatých chodníkoch. V ponuke sú vysoké, členkové, ale aj nízke modely, pevné a hrubé do každého ročného obdobia, no aj ľahšie topánky pre kratšie a teplejšie letné dni.

Poľovníci vedia, že kvalitná obuv je základ každej poľovačky. A prakticky všetci aktívni ľudia si uvedomujú, že to najdôležitejšie pri ich outdoorových zážitkoch je práve dobrá obuv. Rozhodne sa na nej neoplatí šetriť. Radšej využite zľavy, ktoré sú pravidelne súčasťou sezónnych aj mimosezónnych ponúk.

 

Facebook Comments