Takým miestom je ostrov Hashima (resp. Gunkanjima), ktorý je jedným z 505 neobývaných ostrovov v prefektúre Nagasaki. Zhora má obrys bojovej lode, väčšinou zastavaný a obohnaný vysokými múrmi (ochrana pred tajfúnmi). Za založenie mesta môže nález uhlia v roku 1810, a povolenie k jeho ťažbe pre spoločnosť Mitsubishi, ktorá tu vystavala malé banské mestečko. V čase svojho najväčšieho rozkvetu tu naraz žilo vyše päť tisíc obyvateľov. To je namiesto s dĺžkou 0,48 km a šírkou 0,16 km naozaj veľa, aj keď uvážite, že niektoré obytné betónové budovy dosahovali až deväť poschodí. Slovo súkromie tu bolo skôr vtipom.

Poslední obyvatelia a zamestnanci odišli v roku 1974. Obchody, byty, kancelárie, zariadenie … všetko tu ostalo vydané na nemilosť počasiu a času. Stavby a zariadenia bez údržby sa začali časom postupne rozpadávať. Ostrov bol sprístupnený zvedavej verejnosti až po 35-tich rokoch, teda 22.4. 2009. Nevyhol sa ani pozornosti filmárov ako zaujímavá lokalita pre bondovku Skyfall (2012). Aj dnes je stále jedným z vyhľadávaných miest hodných návštevy.

Foto: pixabay.com / JordyMeow

Urbex (skratka z Urban exploration – „mestský prieskum“) alebo infiltrácia, je súkromný prieskum verejne / oficiálne neprístupných nadzemných aj podzemných objektov a zariadení vytvorených ľuďmi najmä v mestách. Toto hobby je prienikom medzi „archeológiou“, fotografovaním interiérov nevyužívanej architektúry a adrenalínovým športom.

Mohlo by vás zaujať:

Drsná krása opustených banských miest
Vorkuta: Zamrznuté mesto duchov
Kúpil mesto duchov a dal mu druhú šancu

Facebook Comments