Tesne po prílete domov na Slovensko z Austrálie pôsobil uvoľnene a dvojnásobne radostne, pretože jeho priateľka mu deň pred finálovým zápasom porodila druhú dcérku Olíviu Viktóriu.

Ako vyzeral váš bleskový návrat domov?
Doma nebol nikto, stihol som si len zložiť veci. Staršia dcéra je u rodičov priateľky a priateľka je ešte v nemocnici. Zatiaľ som doma sám, ale myslím si, že si to čoskoro vynahradíme. Túžba prísť rýchlo domov za rodinou bola obrovská, ale z Austrálie sa dá letieť vždy večer, čo sme využili ihneď po skončení turnaja. Na celý trip spoločne s turnajom v tureckej Antalyi sme boli na cestách 51 dní, preto sme chceli ísť rýchlo domov. Cesta s trofejou bola výborná, užili sme si to, boli aj nejaké drinky a dopadlo to dobre.

Nerobí vám problém fotenie pri Dunaji s trofejou v ruke?
Dostali sme dve rovnaké trofeje, jedna ostáva vyrytá priamo v Austrálii. Som rád, že som prišiel na Slovensko, kde panuje relatívne teplo. Bál som sa prísť z tých teplôt tu domov do chladného počasia. Pózovanie s trofejou je len čerešnička na torte pre každého športovca. Užívam si tieto pocity.

Pred finálovým duelom sa vám narodila druhá dcéra, jej meno bolo plánované bez ohľadu na to, že vám Victoria priniesla určitým spôsobom veľký úspech?
Mali sme rôzne varianty, dali sme meno Olívia Viktória a táto verzia sa nám obom páči. V tom období sme tušili, že návrat domov bude do štvorčlennej rodiny. Ja som splnil svoj diel tejto dohody, keď som sa dostal do finále a priateľka to zvládla tiež výborne. Smejeme sa nad tým, ale je to všetko obrovská radosť.

Prišlo viac gratulácií po narodení dcérky či po vydarenom finále?
Priznám sa, že narodenie dcéry bola informácia daná v rodinnom kruhu a my si vyberáme, s kým budeme zdieľať túto radosť. Gratulácie po výhre boli z celého sveta, bolo ich neúrekom a prvé tri hodiny v lietadle som len reagoval na správy. Ospravedlňujem sa všetkým, ktorým som ešte neodpísal. SMS správy mi nefungovali pre technický problém, takže to jednoducho nešlo.

Museli ste ísť do karantény ihneď po prílete na Slovensko?
Športovci majú výnimku, mám certifikát, že po návrate z turnaja sa mi stačí preukázať negatívnym PCR testom. My tenisti sme neustále testovaní na každom turnaji, žijeme takpovediac v bubline.

Nemáte nejakú výnimku dostať sa za priateľkou do nemocnice?
Takú moc nemám. Do nemocnice nesmiem ísť, rovnako ako ostatní ľudia na Slovensku, čo rešpektujem. Aj keby ešte ostali v nemocnici, tak pôjdem po staršiu dcéru a s ňou budem určite. Máme zvyk, že vždy, keď prídem z dlhších turnajov, rád si dám rezeň so šalátom. Môj kondičný tréner sa určite poteší.

Foto: Adobe Stock

Priniesli ste domov nejaký špeciálny darček?
Staršia dcéra chcela tričko a šiltovku, nejakú drobnosť som doniesol aj priateľke. V princípe, na turnajoch som od roboty, čas na nakupovanie nebol veľký.

Čo bolo kľúčom k úspechu pri získaní titulu na Australian Open?
V závere turnaja sme hrali výborný tenis. Možno viac nám začali pomáhať negatívne skúsenosti, keď sa nám nedarilo v minulom roku. V príprave sme sa zamerali na tieto veci a pomohlo to. V našom páre sa ukazuje, že ak máme dobrú spoločnú prípravu, tak výsledky sa dostavia. V záverečných zápasoch turnajov hráme naozaj dobre. Finálovú bilanciu máme 3:3, no tri prehry máme zo série ATP 250 a tri výhry z podujatí ATP 500, Masters a grandslamu. Vidieť, že odolnosť a sebavedomie máme dostatočné na veľkých turnajoch.

Ktorý zápas bol podľa vás na turnaji najťažší?
Stojím si za tým, že finále je vždy najťažší zápas. Je to určite obrovský psychický tlak aj s týmito okolnosťami, že som grandslam nevyhral. O to viac si cením spôsob, formu a celkové víťazstvo.

Doľahla na vás už emócia, že ste grandslamový víťaz?
Pomaly to na mňa prichádza, no aj v rámci tímu máme pocit, že toto je len začiatok. Zostávame hladní a chceme dosiahnuť viac. Stále chceme vyhrať každý turnaj, na ktorý ideme, no špička je taká vynikajúca, že to nie je vždy možné. Zatiaľ sme obaja zdraví, chceme vyhrať ešte viacero grandslamov a stať sa aj svetovými jednotkami.

Ako hodnotíte karanténu v Austrálii, ktorá bola povinná pre všetkých tenistov?
Po karanténe to bolo super, turnaj bol zorganizovaný výborne. Samozrejme, karanténa bola nepríjemná a neboli sme na to naučení. Úprimne, do ďalšieho obdobia toto nie je cesta, skôr by bolo dobré robiť uzavreté bubliny.

Čo by ste odkázali našim čitateľom časopisu BREAK?
Tesne po zisku grandslamu som spomínal, že toto sú pekné veci, ale na konci dňa je najvzácnejšia a najdôležitejšia rodina. Samozrejme, dnes je zdravie absolútna priorita. Želám každému veľa zdravia, bez toho to nejde a sám veľmi dobre viem, aj pri svojom návrate na kurty, čo hovorím.

Foto: profimedia.sk


Filip Polášek
narodený 21. júla 1985 vo Zvolene
– súčasný slovenský profesionálny tenista od roku 2005
– hrá pravou rukou, obojručný bekend
– lepšie výsledky dosahuje v štvorhre
– stal sa tenistom roka 2008 spolu so ženskou tenistkou D. Cibulkovou
– peňažné výhry appx. 1 932 732 $
– najvyššie dosiahnuté umiestnenia vo svetovom rebríčku No.555 v dvojhre (11/2007) a svetová No.7 vo štvorhre (02/2020)

Grand Slam Doubles – najvyššie dosiahnuté výsledky v štvorhre:
Australian Open: W 2021
French Open: 3R 2011, 2020
Wimbledon: SF 2019
US Open: QF 2012


Na tenisových kurtoch ešte ostaneme:

Bolesť na rakete: Ak ju podceníte, riskujete problémy
Eugenie Bouchardová strieda tenis s pózovaním
Predviedol Federer najlepší tenisový úder dejín?

Facebook Comments