Vesmírne sily sú však v skutočnosti regulárnou súčasťou ozbrojených síl USA a dá sa očakávať, že podobné zložky postupne zriadia aj ostatné svetové veľmoci.

 „Keď hovoríme o obrane Spojených štátov, už nestačí, aby sme boli vo vesmíre len prítomní. Potrebujeme v ňom americkú dominanciu,“ vyjadril sa dnes už bývalý prezident USA Donald Trump, keď vydával direktívu umožňujúcu vytvorenie Vesmírnych síl USA (United States Space Force). Po tom, ako spomínané nariadenie schválil aj Kongres, stali sa koncom roka 2019 v poradí šiestou zložkou amerických ozbrojených síl. Vedľa armády, letectva, námorníctva, námornej pechoty a pobrežnej stráže.

Agresii chcú brániť, nie ju vytvárať
Pravdou je, že ľudia môžu mať o Vesmírnych silách skreslené predstavy. Ich primárnym cieľom nie je útočiť na nepriateľov s využitím bojových vesmírnych lodí či futuristických zbraní. Aspoň zatiaľ. „Naším cieľom nie je ísť do konfliktov. Chceme odradiť potenciálnych nepriateľov. A cesta, ktorou to dosiahnete, je cesta použitia sily. Tým dáte jasne najavo, že ste schopní chrániť a brániť svoje kapacity,“ cituje portál spacenews.com generála Johna Raymonda, veliteľa vesmírnych operácií. Na základe mandátu, ktorý Vesmírne sily dostali od amerického Kongresu, je ich úlohou „chrániť záujmy USA vo vesmíre, brániť agresii do, vo a z vesmíru a viesť vesmírne operácie“.

Vesmírne sily ako samostatná časť ozbrojených síl vznikli, keď sa po Trumpovej iniciatíve odštiepili od letectva, pod velenie ktorého spadali a kde tvorili vlastnú zložku. Dôležitosť prítomnosti, respektíve dominancie na obežnej dráhe Zeme a v jej bezprostrednom okolí, si totiž uvedomovali už oveľa skôr. Veliteľstvo vesmírnych vzdušných síl bolo zriadené už v roku 1982 a postupne sa jeho úlohami okrem iného stalo monitorovanie a varovanie pred hrozbami, ako sú rakety nesúce bojové hlavice či umiestňovanie satelitov na obežnú dráhu a poskytovanie údajov pre potreby ostatných zložiek. Práve to sa ukázalo byť kľúčové napríklad počas vojny v Perzskom zálive, keď boli americké jednotky schopné presne zasiahnuť svoje ciele vďaka údajom zo satelitov. Mohli sa spoľahnúť aj na predpoveď počasia, ktorá je pri takýchto akciách neraz rozhodujúca.

Foto: Adobe Stock

S NASA budú spolupracovať
Vesmírne sily by mali tento rok disponovať rozpočtom na úrovni 15 miliárd dolárov, pričom má pod ne podliehať približne 16-tisíc členov vojenského a civilného personálu. Ich vrchné velenie sídli v známom Pentagone spolu s veleniami ostatných zložiek ozbrojených síl. Hlavné zázemie je však situované na Petersonovej leteckej základni v štáte Colorado.

Predpokladá sa, že rozpočet aj celková dôležitosť Vesmírnych síl budú v nasledujúcich rokoch stúpať. „Vesmírny biznis sa rozširuje a vo vesmíre sa toho teraz deje naozaj veľa. Je dôležité využiť tento čas na zaistenie bezpečnosti nášho národa,“ vyjadril sa Raymond.

Vesmírne sily prioritne kooperujú s ostatnými ozbrojenými zložkami, avšak určitá spolupráca, najmä z pohľadu využívania technológií a know-how, bude prebiehať aj v prípade NASA, ktorá má na starosti vesmírny výskum a má bohaté skúsenosti s vynášaním zariadení do vesmíru. V septembri 2020 bolo podpísané spoločné memorandum o porozumení, ktoré sa dotýka oblastí, ako sú štarty nosných rakiet, pomoc pri záchranných operáciách, pri misiách s ľudskou posádkou, komunikačné technológie či monitorovanie malých asteroidov a vesmírneho odpadu.

Rovnako je otvorená aj spolupráca vesmírnych síl so súkromnými spoločnosťami, ako sú SpaceX a Blue Origin.

Vesmírne sily disponujú výbavou predovšetkým v podobe komunikačných systémov, satelitov či rôznych radarov. V ich správe sa nachádza aj známy navigačný systém GPS.

Po svojom odčlenení sa od letectva prevzali riadenie misií bezpilotného raketoplánu X-37, ktorý slúži na testovanie nových technológií a postupov. Naposledy sa do vesmíru dostal pri svojom šiestom štarte v máji 2020.

Ochrana satelitov
Okolo Zeme krúži viac ako tisíc amerických satelitov, ktoré plnia rôzne funkcie. Mnohé z nich sú však dôležité pre vojenské ciele, prípadne pre celkovú infraštruktúru. Generál Raymond v tejto súvislosti zdôrazňuje, že jednou z dôležitých úloh vesmírnych síl je ochrana týchto satelitov. Zároveň poukázal na to, že krajiny ako Rusko a Čína vyvíjajú technológie, ktoré sú schopné zničiť objekty na obežnej dráhe. Môžu to dosiahnuť vďaka použitiu zbraňových systémov zo Zeme alebo cieleným navedením nejakého objektu tak, aby sa zrazil so satelitom, a tak ho vyradil z prevádzky. Vášne napríklad vyvolalo vypustenie dvojice ruských satelitov Cosmos, ktoré sa priblížili k americkému špionážnemu satelitu KH-11. Vesmírne sily ich preto začali považovať za hrozbu. Hroziaci konflikt sa podarilo urovnať diplomatickou cestou, keď Rusi po upozornení od amerických diplomatov zmenili dráhy svojich satelitov.

Foto: Adobe Stock

Mohlo by vás zaujať:

Vesmírne vojny: Hrozba konfliktu na obežnej dráhe
Neviditeľné lode: Budúcnosť námorníctva?
Aké ďalšie veľké veci chystá Elon Musk?

Facebook Comments