Jeden z takých zvratov sa udial asi pred 66 miliónmi rokov, kedy pád asteroidu na Yucatán a zánik dinosaurov podnietil rozvoj amazonského dažďového pralesa. Štúdiou na túto tému sa zaoberali panamskí vedci, ktorí ju uverejnili aj na webe correiobraziliense.com.br.

Je známe, že najpravdepodobnejšou príčinou vyhynutia dinosaurov je dopad asteroidu, ale čo rastliny? Štúdia uskutočnená so vzorkami odobratými v Kolumbii poukazuje na to, že z udalosti vznikli tropické lesy, ktoré dnes na našej planéte poznáme. Vedci pomocou peľu a skamenelých listov skúmali, ako sa sformovala taká bujná vegetácia. Mónica Carvalhová z Smithsonian Tropical Research Institute v Paname a spoluautorka štúdie uviedla: „Náš tím pred a po dopade preskúmal viac ako 50 000 fosílnych peľových záznamov a viac ako 6 000 fosílií z listov.“

Vedci zistili, že ihličnaté rastliny a papradie boli bežne rozšírené aj predtým, ako 12 km veľká skala z vesmíru narazila na Zem. Ale po ničivej udalosti sa rozmanitosť rastlín znížila asi o 45% a rozšírili sa vyhynutia, najmä medzi semennými rastlinami. Lesy sa obnovili v priebehu nasledujúcich 6 miliónov rokov, ale v týchto oblastiach vegetácie začali dominovať krytosemenné rastliny alebo kvitnúce rastliny. V dôsledku tohto prechodu sa zmenila aj štruktúra tropických lesov.

Z analýzy peľu a listov navrhujú vedci tri rôzne vysvetlenia:

  1. Dinosaury mohli zabrániť zhustnutiu lesa hľadaním potravy a pošliapavaním rastlín, ktoré rástli v dolných častiach lesov.
  2. Popol po dopade obohatil pôdy v trópoch a priniesol výhodu rastlinám s rýchlejšie rastúcimi kvetmi.
  3. Konkrétne vyhynutie druhov ihličnanov vytvorilo príležitosť pre miesto kvitnúcich rastlín.

Podľa vedcov sa vzájomne nevylučujú všetky tri faktory, ktoré mohli spoločne prispieť k dnešnému výsledku – pralesa. „Lekcia, ktorú si z toho berieme, je tá, že pri veľmi prudkom narušení tropických ekosystémov sa neobnovia naspäť, ale sú nahradené iným typom ekosystému, ale tento proces trvá veľmi dlho, milióny rokov,“ uvidela doktorka Carvalhová BBC. Podľa nej to znamená, že človekom zdevastované pralesy sa do pôvodného stavu nikdy nevrátia.

Mohlo by vás zaujať:

Najväčšiemu tropickému pralesu sveta hrozí úplný zánik
Úžasný objav v Amazonskom pralese: Sixtínska kaplnka doby ľadovej?
Mláďa tyranosaura pri vyliahnutí bolo veľké ako …

Facebook Comments