To je kontrakt, ktorý sa v NFL podarilo uzavrieť rozohrávačovi tímu amerického futbalu Kansas City Chiefs Patrickovi Mahomesovi. Za to, že ukončil 50-ročné čakanie klubu na vytúženú trofej, sa mu ušla najlukratívnejšia zmluva v dejinách amerického profesionálneho športu. Desaťnásobne lepšia, akú mal v rukách predtým.

Chiefs vo februári minulého roku zvládli v Miami aj najsledovanejší americký športový zápas roka – slávny Super Bowl. Vo finále, ktoré v USA sledovalo 102 miliónov fanúšikov, si hráči Kansasu poradili so San Franciscom 31:20 a Mahomes bol jedným z hrdinov zápasu.

Foto: Adobe Stock

Na rade je Tampa
Na 55. finále Super Bowlu sa po piaty raz v histórii tešila Tampa. Tretie najväčšie mesto na Floride s vyše 340-tisíc obyvateľmi ho po tretí raz naplánovalo na štadióne Raymonda Jamesa. Tentoraz na nedeľu 7. februára 2021. Bez ohľadu na to, koľko divákov pustili aktuálne pandemické opatrenia proti koronavírusu do dejiska finálového zápasu (skloňovali sa čísla 10- až 20-tisíc pri dodržaní bezpečnostného odstupu), je jasné, že život v Amerike sa znovu na chvíľu zastavil. Takú moc má finále Super Bowlu už roky.

Organizátori to dobre vedia. Aj preto si za polminútový reklamný spot bez mihnutia oka vypýtali 5,5 milióna dolárov. A firmy bez problémov zaplatili. Popularite tohto súboja sa dnes v USA nevyrovná nič. Ani slávne filmové ceny Oscar či iné udalosti nemali v rebríčku sledovanosti šancu konkurovať Super Bowlu. Hegemóniu zápasov o trofej Vincea Lombardiho narušila v historických štatistikách len záverečná časť seriálu M.A.S.H z roku 1983, ktorú sledovalo 105,9 milióna divákov. A dve mimoriadne udalosti – pristátie Apolla na Mesiaci v júli 1969, ktoré však vysielali viaceré stanice a rezignačný prejav prezidenta Richarda Nixona v auguste 1974.

Aj posledný hrdina finále Patrick Mahomes zažíval nové časy. Popri hraní futbalu robil porotcu v súťaži Miss USA, pozvali ho na návštevu Bieleho domu a ako prvý hráč Kansasu v histórii sa dostal aj na obálku videohry Madden NFL.

Foto: Adobe Stock

Rande s Tomom Bradym
Keď bol v kurze Tom Brady (v roku 2002 vyhral ako 24-ročný Super Bowl s New England Patriots ako najmladší quarterback v histórii), bola to rovnaká eufória. „Každá matka a každý otec v regióne New England chceli, aby ich dcéra išla na rande s Tomom Bradym,“ vyhlásil vtedy Bradyho spoluhráč v tíme Patriots Larry Izzo.

Brady, manžel kedysi jednej z najlepšie platených modeliek sveta Gisele Bündchenovej, s ktorou má dve deti, je dnes šesťnásobným šampiónom Super Bowlu a jediným hráčom histórie, ktorý má viac víťazných prsteňov ako prstov na ruke. Ako tvrdí vlaňajšia anketa, aj jej najznámejším hráčom vôbec. Pred Gillette Stadium vo Foxborough, kde hrával svoje pamätné zápasy za Patriots, mu vraj už čoskoro postavia sochu.

Či za to môže krátkosť súťaže (liga s 32 tímami rozdelená do dvoch konferencií trvá len 17 týždňov), alebo extrémna fyzická náročnosť každého zápasu, nie je jasné. No americký futbal zostáva stále magnetom a Super Bowl vygradovaným záverom bojov, po ktorom sa dlho rozoberá každá maličkosť.

Folesova šťastná chvíľa
Niekedy stačí len postrčenie osudu a aj dovtedy priemerný hráč má šancu stať sa hrdinom. Tak to bolo v roku 2018 v prípade Nicka Folesa. Philadelphia Eagles mu dala šancu až po tom, čo si Carson Wentz, tímová jednotka na poste rozohrávača, v posledný mesiac roka roztrhol väzy v kolene.

Foles už chcel končiť, strácal chuť do hry, no hodenú rukavicu prijal a išiel zabojovať.

Výsledok? Eagles najskôr vydreli výhru s Atlantou (15:10), potom rozdrvili Minnesotu (38:7) a vo finále našli útočným poňatím hry recept aj na slávnych New England Patriots (41:33). Dvadsaťdeväťročný Texasan Foles sa tromi hodenými touchdownami vyrovnal najúspešnejšiemu rozohrávačovi histórie Bradymu a získal aj cenu pre najužitočnejšieho hráča finále. Philadelphia vďaka nemu na tretí pokus konečne vyhrala Super Bowl.

„Bol to úžasný pocit. Nebyť srdca, ktoré som do hry znovu vložil, a manželky, ktorá mi napísala list, čo všetko tomuto športu dlžím, asi by sa to nikdy nepodarilo. Boli sme fantastická partia,“ spomínal Foles, ktorý dnes hrá za Chicago.

Predtým mal v pláne stať sa kňazom, no po triumfe pred tromi rokmi stále hráva. A o svojom nevídanom príbehu napísal aj knihu. Vyšla pred tromi mesiacmi a podľa New York Times je medzi autobiografiami jeden z bestsellerov. Ako inak, však je aj o Super Bowle.

Foto: Adobe Stock

Rekordy Super Bowlu

Najviac triumfov: Tom Brady – 6
Najstarší hráč vo finále: Matt Stover – 42 rokov, 11 dní
Najmladší hráč vo finále: Bryan Bulaga – 21 rokov, 322 dní
Najviac účastí vo finále: New England Patriots – 11
Najviac triumfov: New England Patriots a Pittsburgh Steelers – po 6
Najdlhšia víťazná šnúra: Buffalo Bills – 4 (1990 – 1993)
Najviac triumfov ako tréner: Bill Belichick – 6 (všetky s New England Patriots)
Najsledovanejší zápas v TV: Seattle – New England v roku 2014 (114,5 milióna fanúšikov)
Najvyššia návšteva na štadióne: Los Angeles Rams – Pittsburgh Steelers v roku 1979 (103 985 divákov)


Mohlo by vás zaujať:

Seriózna sexistická liga amerického futbalu
Legends Football League: Ultimátny chlapský zážitok
Ako Trump koketoval s americkým futbalom

Facebook Comments