Vybrať tie naj miesta v takomto veľkom pohorí nie je jednoduché, ale tieto miesta ma tu po rokoch sprevádzania a návštev uchvátili zo všetkých najviac.

Kaukaz na úplnom okraji Európy a Ázie je veľmi diskutabilným pohorím – je ešte v Európe alebo v Ázii, kam ho teda zaradiť? Osobne si myslím, že tu už o Európe nehovoríme, ale každý môže mať svoj názor. Nebyť tejto diskusie, najväčšími európskymi horami by boli jednoznačne Alpy. No či už sú podľa vás prvé, alebo druhé najväčšie, na ich veľkoleposti a ani kráse to vôbec neuberá.

Ak vám niekto povie, že do Álp nemusí, lebo hory máme aj tu na Slovensku, tak tam nikdy nebol. Alpy sú úplne iná liga, iné rozlohy, výšky, miery, všetko. Je to akoby sme porovnávali naše mestá s úplne najväčšími európskymi mestami. Je to jednoducho niečo neporovnateľné.

Naším šťastím je, že nemusíme za nimi chodiť vôbec ďaleko a začínajú doslova kúsok za Slovenskom, pričom sa tiahnu až do Monaka. Kam ale presne ísť? Kde sú tie najkrajšie scenérie a výhľady? V rakúskom Tirolsku, v Slovinsku, na severe Talianska či vo Francúzsku?

5. Zillertal, Rakúsko
Začneme hneď u našich susedov v Rakúsku, presnejšie v Tirolsku. Ešte pred Innsbruckom odbočíte z diaľnice na mestečko Mayrhofen a ocitnete sa v krásnej, až rozprávkovej oblasti a doline Zillertal.

Množstvo jednoduchších i náročnejších trekov po alpských vrcholoch, oddych pri jasne modrej, ľadovcovej vode a do dolín padajúce vodopády, v zime zas niekoľko lyžiarskych areálov – napríklad na ľadovci Hintertux robia z Zillertalu zaslúžene vyhľadávanú oblasť celých rakúskych a tirolských Álp.

Foto: Adobe Stock


4. Jungfrau región, Švajčiarsko
„Najkrajšia alpská scenéria,“ pamätám si prvú vetu, ktorú som o tomto alpskom regióne v okolí mestečiek Grindelwald a Lauterbrunnen – veľmi známeho aj z instagramových fotiek – prvýkrát počul.

Jungfrau znamená v preklade „panna“ a presne tak sa volá s výškou viac ako 4150 m aj najvyššia hora tohto regiónu. Jej dlhoročnými susedmi sú ďalšie známe alpské legendy: Mönch (v preklade Mních) a azda ten najslávnejší z tejto slávnej trojice – Eiger, ktorý je so svojou takmer zvislou 1,8 kilometrovou severnou stenou doslova legendou medzi horolezcami a dobrodruhmi.

Práve toto horské trio – Eiger, Mönch, Jungfrau – nám spolu vytvára spomínanú najkrajšiu scenériu, akú v Alpách podľa niekoho môžete vidieť. Stačí sa len trochu vyviezť lanovkou na Männlichen, ktorá ide z Grindelwaldu i z Lauterbrunnenu, a najkrajšia panoráma so slávnou trojkou bude celá priamo pred vami.

Mimochodom, Švajčiari vo výške takmer 2900 m n. m. horu Eiger doslova prevŕtali a spravili vo vnútri hory železnicu so železničnou stanicou. Priamo vo vnútri hory! Železnica napokon pokračuje ešte vyššie, až na hrebeň medzi Mönch a Jungfrau, kde má vo výške takmer 3500 m n. m. poslednú stanicu Jungfraujoch, ktorá je najvyššie položenou železničnou stanicou Európy. Necháte sa vyviezť?

Foto: Adobe Stock

3. Dolomity, Taliansko
Kto iný by mal byť talianskym zástupcom, ak nie Dolomity. Fotografie vysokých skalných špicov nad zelenou krajinou s alpskou dedinkou s kostolíkom – údolie Val di Funes –sem ľahko dokážu prilákať nejedného milovníka hôr.

Ide o väčšiu oblasť, ktorá sa dá ešte rozobrať na drobné. Opäť je tu možnosť pokojne sa prejsť popri alpských jazerách, akým je napríklad Lago di Carezza, či vyviezť sa lanovkami až na najvyššiu horu Dolomitov – Marmoladu s výškou 3343 m n. m.

Tí aktívnejší môžu ísť na vrcholky po vlastných. Lákadlom Dolomitov sú aj jeho ferraty (pomôckami – stúpačky, laná – zaistené cesty v náročnom, horskom teréne), akou je napríklad Via Ferrata Eterna. Na svoje si tu jednoducho príde každý aktívny dobrodruh, ale i „pohodičkár“ a, samozrejme, v zime aj lyžiari či snowboardisti.

Foto: Adobe Stock

2. Chamonix-Mont-Blanc, Francúzsko
Francúzske Alpy sa môžu pochváliť s úplne najvyššou horou celých Álp a ak patríte k tým, čo Kaukaz už nepovažujú za Európu, tak i s najvyššou horou celej Európy – Mont Blanc, 4810 m n. m.

Hneď pod ním leží olympijské mestečko Chamonix-Mont-Blanc, v ktorom kedysi pôsobil aj Milan Rastislav Štefánik. Práve z tohto mestečka sa dá ísť na horský masív Mont Blanc, presnejšie na jeden z jeho vrcholov – Aiguille du Midi, ktorý je vo výške 3842 m n. m. – a to aj lanovkou.

Hoci bola táto lanovka postavená už v polovici 20. storočia, 20 rokov si držala prvenstvo i najvyššie položenej lanovky sveta. Stále ide o jednu z najstrmších lanoviek, akou sa môžete vo svete vyviezť. Už len cesta hore bude zážitkom.

Avšak skutočný horský raj vás čaká až tam hore. Neuveriteľné pohľady na francúzske, talianske i švajčiarske Alpy všade naokolo. A najvyšší bod Álp i Európy len „kúsok“ od vás. Priznám sa, že žiadny Paríž či Francúzska riviéra, ale Mont Blanc a jeho okolie boli dôvodmi, prečo som sa prvýkrát naozaj zamiloval do Francúzska.

Aj tu si lyžiari a milovníci zimných športov prídu na svoje, na samotnom masíve Mont Blanc i v okolí mestečka Chamonix sa dá nájsť hneď niekoľko špičkových zjazdoviek. Pre mnohých lyžiarov sú francúzske Alpy doživotným zážitkom.

Foto: Adobe Stock

1. Okolie Zermattu, Švajčiarsko
Ak by sa robil prieskum, ktorá hora je v Alpách tá najkrajšia, víťaz je podľa mňa jasný – Matterhorn, po taliansky Monte Cervino. Ohnutý zub, ktorý sa osamotene týči nad mestečkom Zermatt, vie vyraziť dych aj tým, ktorí už pod ním stáli niekoľkokrát. No tento známy symbol Švajčiarska nie je ani zďaleka jediným.

Zoberiem vás na svoje úplne najobľúbenejšie miesto celých Álp! Zo Zermattu chodí do výšky vyše 3000 m n. m., na miesto zvané Gornergrat, najstaršia elektrická zubačka sveta. Pokojne tu môžete vyjsť aj pešo. V Alpách neexistuje miesto, z ktorého by ste mali lepší 360-stupňový výhľad, než je práve Gornergrat!

Na jednej strane vidíte Matterhorn, najkrajšiu horu Európy. Otočíte hlavou len trochu doľava a vidíte Malý Matterhorn, na ktorý vedie i lanovka. Nasledujú štvortisícovky Breithorn a Liskamm – štvrtá najvyššia hora Álp.

Ďalší v poradí je masív Monte Rosa, resp. Dufourspitze, ktorý je najvyššou horou Švajčiarska a po Mont Blancu druhou najvyššou Álp. Za vami sa týči Dom, tretia najvyššia hora Álp. Weisshorn, piata najvyššia hora, je hneď napravo. A tak ďalej. Celkovo vás tu čaká až 29 alpských štvortisícoviek! A pritom len stojíte na jednom jedinom mieste!

Foto: Adobe Stock

Tohtoročná lyžovačka v Alpách
Korona minulý rok znepríjemnila a v mnohých prípadoch doslova zrušila cestovateľské plány mnohým ľuďom. Bohužiaľ, vo svojej činnosti pokračuje aj cez zimu. Aktuálne ale vidno na švajčiarskych svahoch život a cestovky v čase písania tohto článku napríklad ponúkajú zájazdy do francúzskych Álp, priamo pod Mont Blanc.

Rakúsko je ale dobrým príkladom, že situácia sa môže zmeniť každým dňom. Zo začiatku zimy sem chodili lyžovať aj Slováci, no v čase písania tohto článku sú už mnohé vleky otvorené len pre domácich a zavreli sa aj hotely. O ich otvorení sa síce hovorí už v druhej polovici januára, ale ktovie, či Rakúšania nezačnú ďalší lockdown. Navyše, o niektorých pravidlách si rozhodujú jednotlivé spolkové krajiny sami, čiže ani v rámci jednej krajiny nie je situácia všade rovnaká.

Nevieme vám teda zaručiť, ktoré alpské regióny budú fungovať bez obmedzení alebo s určitými pravidlami (napríklad lyžovačka len s negatívnym testom). Situácia sa totiž naozaj mení každú chvíľu a ak plánujete navštíviť jednu z týchto oblastí už túto zimu, informujte sa pred jej návštevou, napríklad na internete, aká je aktuálna situácia v danej krajine i oblasti.

Ak sa však nechystáte navštíviť Alpy túto zimu, tak leto alebo ďalšia zimná sezóna hádam budú bez obmedzení. Alpy tu stoja už vyše 700 miliónov rokov, tých niekoľko mesiacov či rokov tu ešte určite budú. Verte mi, za návštevu rozhodne stoja.

Foto: Adobe Stock

Čaro Álp pokračuje:

Len pre odvážnych: Strašidelný výhľad na francúzske Alpy
Čarovná cesta vlakom cez Švajčiarske Alpy
Zimná rozprávka vo francúzskych alpách

Facebook Comments