Zatiaľ čo taký pes radostne pribehne na zavolanie svojho pána, mačka toho svojho síce pozná po hlase tiež, ale doslova ho väčšinou s prehľadom ignoruje. Viac sa tejto téme venovala štúdia, ktorej závery uverejnil aj web metro.co.uk.

Vedci z Tokijskej univerzity, Atsuko Saitová a Kazutaka Shinozuka, to zistili testovaním teórie na dvadsiatich domácich mačkách v ich vlastných domoch. Pokusným zvieratám púšťali nahrávky hlasov, medzi ktorými bol aj hlas majiteľa. Mačky ho okamžite a vždy spoznali, čo dokázalo meranie ich fyziologických reakcií (pohyb ucha, chvosta, hlavy, rozšírenie očí, posun labiek…). Ale prejavom vonkajšieho správania na nich nereagovali. „Tieto výsledky naznačujú, že mačky aktívne nereagujú komunikatívnym správaním na majiteľov, ktorí ich volajú, aj keď dokážu rozlíšiť hlasy svojich majiteľov,“ napísali vedci vo svojej experimentálnej štúdii.

Mačky sú menej ochotné reagovať na zavolanie ako psy, ktoré často neuveriteľne túžia odpovedať na svoje meno. Je to spôsobené ich evolučnou biológiou. Na rozdiel od psov, mačky sú osamelí lovci a na prežitie nepotrebujú sociálnu alebo rodinnú skupinu. Ako také nebudú rešpektovať svojho majiteľa ako vodcu svorky tak, ako to bude robiť pes. Mačky sú svojimi vlastnými pánmi.


Mohlo by vás zaujať:

14 zvierat, ktoré prišli od veterinára o dosť veselšie
Inšpirujte sa: Sexuálne tipy z ríše zvierat
VIDEO: Tento pes sa stal prvým zvieracím base jumperom

Facebook Comments