Tucet fliaš vína Chateau Petrus Pomerol z Bordeaux absolvovalo 438-dňový a 19-hodinový pobyt na ISS, kde boli vystavené beztiažovému stavu. Misia bola súčasťou snahy o zvýšenie odolnosti rastlín na Zemi voči zmenám podnebia a chorobám tým, že ich vystaví novým stresovým situáciam, a na lepšie pochopenie procesu starnutia a kvasenia vína. O štúdii informoval aj web cbc.ca.

Výsledky boli milo prekvapujúce. „Chutí úplne úžasne,“ povedal Nicolas Gaume, generálny riaditeľ francúzskej spoločnosti Space Cargo Unlimited, ktorá do vesmíru vyslala spomínaný náklad. Víno vyzreté vo vesmíre chutí „absolútne inak“ ako bežné pozemské víno, tvrdí jeden z mála živých ľudí, ktorý vyskúšal oboje. K slovu sa neskôr logicky dostali aj profesionálni degustátori, ktorým nebolo povedané, ktoré víno pochádza zo Zeme a ktoré cestovalo vesmírom.

Vína vo vesmíre starnú rýchlejšie. Rovnaké víno, ktoré sa skladovalo v pivnici na Zemi, chutilo inak, bolo chuťovo mladšie. Kozmické žiarenie a bezváhový stav majú vplyv ako na chuť, tak na farbu nápoja. Spoločnosť dúfa, že využije záver štúdie na pomoc ľuďom späť na Zemi pestovať plodiny (hrozno, …), ktoré sú odolné voči pustošeniu klimatických zmien. Vedci sa zaujímajú o poľnohospodárstvo ako celok. Ale víno, hovorí Gaume, je skvelým pokusným „morčaťom“, pretože obsahuje „kľúčovú zložku života“ – baktérie. A má za sebou dlhú históriu vedeckých štúdií, ktorá siaha až k francúzskemu vedcovi Louisovi Pasteurovi, ktorý vynašiel techniku ​​pasterizácie ošetrením mlieka a vína s cieľom zastaviť bakteriálnu kontamináciu. „Je to skvelá materiálna štúdia a samozrejme máme radi víno a budeme ho radi ochutnávať ďalej,“ uviedol Gaume. „Chceme však lepšie pochopiť vplyv vesmíru a absenciu gravitácie na tento nápoj.“

Mohlo by vás zaujať:

Moja láska víno: Kde končí kariéra, tam možno začína …
Červené víno podľa vedcov simuluje cvičebný proces
Pili ste už oranžové víno?

Facebook Comments