V oboch prípadoch si určite všímate, že s príchodom jari sa na cestách objavuje čoraz viac cyklistov, ktorí vyťahujú svoje bicykle a prebúdzajú ich zo zimného spánku. Na čo si treba dať pozor pri jazde na bicykli alebo ako účastník premávky, kde sa cyklisti vyskytujú?

Nie je pochýb, že bicykle patria medzi obľúbené dopravné prostriedky, a to hneď z niekoľkých dôvodov. V prvom rade je to dobrý spôsob, ako si trénuje cyklista kondičku a zapracuje najmä na sile nôh. Druhým dôvodom je pomerná rýchlosť presunu z miesta na miesto, prípadne je to dobrý spôsob, ako si urobiť víkendový výlet s rodinou a vidieť okolitú prírodu či zaujímavé miesta. V neposlednom rade ide o ekologickú formu transportu, ktorá nezanecháva uhlíkovú stopu a nepotrebujete na jeho pohon nič, len zdravé a silné nohy. Navyše okrem kúpy samotného bicykla je táto forma dopravy úplne zadarmo. Má to však aj nejaké pravidlá.

Účastník cestnej premávky

Ak nemáte svoj bicykel a túžite si urobiť cyklovýlet, využite služby požičovne bicyklov v Bratislave alebo inom meste a vyrazte na cesty. Než tak urobíte, uvedomte si, že vstupom do cestných komunikácií sa stávate aktívnym účastníkov cestnej premávky a neplatí to, že vodiči musia dávať na vás pozor. Vy máte plnú zodpovednosť za svoju jazdu.

Foto: pixabay.com / Zienith

Ako cyklisti by ste nemali jazdiť po chodníkoch, pretože tie sú určené pre chodcov. Cyklisti sú povinní jazdiť po krajnici alebo na okraji vozovky. Ďalšia povinnosť je jazdiť po jednom za sebou a nie vedľa seba. Vedeli ste, že deti pod 10 rokov, ak nie sú na cyklotrase, poľnej či lesnej ceste alebo v obytnej zóne, musia byť sprevádzané ďalšou osobou s vekom nad 15 rokov?

Každý cyklista by mal dbať na správnu jazdu, a teda nezabúdať na znakové signály pri odbočovaní do strán. Myslite na to, že vodič motorového vozidla za vami nemôže vedieť, kam smerujete. Preto stačí jednoduché vystrčenie ruky do strán a vodič za vami vie, ako zareagovať a prispôsobiť tomu jazdu.

Bezpečnosť je na prvom mieste

Pri bicyklovaní by ste mali za každých okolností dbať na svoju bezpečnosť a bezpečnosť všetkých ostatných účastníkov cestnej premávky. V minulosti sa okolo nosenia prilieb na bicykli viedli dlhé diskusie a výsledkom bol zákon, podľa ktorého museli cyklisti bez ohľadu na ich vek nosiť prilbu kedykoľvek boli mimo obce. Toto sa nestretlo s pochopením u množstva cyklistov, a tak sa v roku 2019 prerokoval tento zákon a výsledkom je, že cyklisti nad 15 rokov nemusia teda prilby nosiť pri jazde mimo obce. Pre cyklistov mladších ako 15 rokov je nosenie povinné. Rovnako tak musia deti do 15 rokov nosiť prilby pri jazde na bicykli aj v rámci obcí.

Foto: Halfpoint / Shutterstock.com

Bez ohľadu na to, čo prikazuje a povoľuje zákon, by ste si mali uvedomiť, že nosenie prilby vám nijako neublíži, ale práve naopak. Nikdy neviete, čo sa vám pri jazde na tomto dopravnom prostriedku môže stať a možno vám práve prilba zachráni život. Ak nie život, tak vás minimálne ochráni od naozaj nepríjemných zranení. A chyba pri jazde nemusí ani nastať z vašej strany. Takže skúste možno prvotný nekomfort, ktorý pri nasadení prilby cítite, prekonať a buďte pri jazde na bicykli v bezpečí.

Nezabúdajte na povinnosť reflexných prvkov, vďaka ktorým vás bude dostatočne dobre vidieť aj za zníženej viditeľnosti. Vďaka tým kvalitným môžete byť vidieť až na vzdialenosť 200 metrov. Pri kúpe týchto bezpečnostných prvkov využite zľavový kód, vďaka ktorému bude váš nákup o čosi cenovo prijateľnejší.

Facebook Comments