Jeho miesto vám lepšie určí poloha, že leží cca 95 km severozápadne od Paríža. S jeho výstavbou na vyvýšenom strategickom mieste nad riekou Seina začal v roku 1196 Richard Levie srdce, ktorý bol vtedajším kráľom Anglicka a vojvodom z Normandie. Stavba hradu z vápenca bola drahá ale rýchla, trvala len dva roky. Richard ho staval ako nedobytnú pevnosť a využíva ranné princípy sústredeného obranného opevnenia. V čase svojho vzniku sa pozoruhodné sídlo pôvodne volalo Chateau de la Roche (Skalný hrad) a patrilo k unikátom v rámci stredoveku.

Foto: pixabay.com / LoboStudioHamburg

Hrad tvorili tri ohrady oddelené suchými priekopami s opevnením vo vnútornom ohrade. Napriek tomu po dlhom obliehaní a zrade hrad roku 6.3.1204 padá do rúk francúzskeho kráľa Filipom II.  V polovici 14. storočia bol rezidenciou škótskeho exulanta Davida II. Počas storočnej vojny zámok viackrát zmenil majiteľa, ale v roku 1449 francúzsky kráľ obsadil Gaillard definitívne a odvtedy ostal vo francúzskom vlastníctve. Henrich IV. Francúzsky nariadil v roku 1599 jeho zbúranie. Vtedy už bol útočiskom rozpustených vojenských bánd a miestom lacného stavebného materiálu pre okolie. Čo z neho ostalo, vidíme dodnes.

Info pre turistov: Zrúcaniny Gaillardu sú od roku 1862 kultúrnou pamiatkou. Jeho vnútro je prístupné verejnosti od marca po november, okolie je prístupné celoročne. Vstupné je symbolické, 3 € pre dospelého. V júni sa organizujú stredoveké dni s historickými kostýmami, ukážkami remesiel, ohňovou šou či rytierskym turnajom.

K téme:

Hrady a zámky Európy: Scaliger
Hrady a zámky Európy: Bolków
Hrady a zámky Európy: Foix

Facebook Comments