Tejto téme sa venovala štúdia japonských neurológov na vzorke 48 dobrovoľníkov (vo veku 18–29 rokov), ktorí testovali rôzne metódy zaznamenávania informácii na účinnosť ich uloženia do našej pamäte. Podrobnejšie sa tomu venuje článok z webu u-tokyo.ac.jp.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, že digitálne nástroje zvyšujú efektivitu, dobrovoľníci, ktorí používali klasický papier, dokončili prácu s poznámkami asi o 25% rýchlejšie ako tí, ktorí používali digitálne tablety alebo smartfóny. Písali ručne perom na papier alebo stylusom na digitálny tablet, vedci tvrdia, že papierové zošity obsahujú zložitejšie priestorové informácie ako digitálny papier. Fyzický papier umožňuje hmatateľnú trvácnosť, nepravidelné ťahy a nerovný tvar, napríklad preložené rohy. Naproti tomu je digitálny papier jednotný, pri posúvaní nemá pevnú polohu a zmizne po zatvorení aplikácie. Podľa vedcov náš mozog lepšie uchováva jedinečné, komplexné, priestorové a hmatové informácie spojené s ručným písaním na fyzický papier, ktoré pravdepodobne vedie k zlepšeniu pamäte.

Papier je v skutočnosti pokročilejší a užitočnejší v porovnaní s elektronickými dokumentmi, pretože papier obsahuje viac jedinečných informácií pre ľahšie zapamätanie si,“ uviedol profesor Kuniyoshi L. Sakai, neurovedec na Tokijskej univerzite. „To, čo si máme z tejto štúdie odniesť domov je, že si má každý zadovážiť papierový notes či poznámkový blok a informácie si písať ručne, rýchlejšie sa tak naučíte nové poznatky a budete si ich dlhšie pamätať,“ dodáva profesor.


Mohlo by vás zaujať:

Ako zlepšiť krátkodobú pamäť?
Karmaterapia. Liečba vsádza na pamäť našich buniek
Bude náš mozog online?

 

Facebook Comments