Príbeh knihovníčky z Osvienčimu
Od oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim prešlo sedemdesiatpäť rokov a Dita Kraus, rodená Polachová, jedna z tých, čo prežili, sa rozhodla napísať knihu spomienok nielen na koncentračný tábor, ale na celý svoj život. Narodila sa v rodine pražských židovských intelektuálov, chodila do školy, mala veľa kamarátov. Ako trinásťročnú ju deportovali s rodičmi do geta v Terezíne, neskôr do Osvienčimu, kde jej otec zomrel. Po selekcii doktora Mengeleho skončila Dita s matkou na nútených prácach v Nemecku. Krátko pred koncom vojny ich presunuli do koncentračného tábora Bergen-Belsen, kde sa dočkali oslobodenia. Dita Kraus veľmi pútavo opisuje situáciu a nálady v povojnovom Československu, v roku 1948 zasiahnutom februárovými udalosťami. Tie napokon prispeli k rozhodnutiu Krausovcov emigrovať aj s ročným synom do Izraela.
DITA KRAUS: ODLOŽENÝ ŽIVOT
Ikar, 2020

Spomienky z Černobyľu
Opustené domy a detské ihriská za ostnatým drôtom tridsaťkilometrovej vylúčenej zóny, vrakoviská kontaminovaných vozidiel a helikoptér, orná pôda pod prívalmi čierneho dažďa. To je len niekoľko obrazov, ktoré nám budú navždy pripomínať atómovú katastrofu, ku ktorej došlo v Černobyli 25. apríla 1986. Novinár Adam Higginbotham obetoval dvadsať rokov života rozhovorom so svedkami a práci s archívnymi materiálmi, aby nám predložil túto drámu v celom rozsahu. Jeho kniha opisuje skazu impéria, hrdinstvo jednotlivcov a zúfalo dômyselné improvizácie, ktorými sa spoločne snažili bojovať proti novému nepriateľovi a neviditeľnému zabijakovi – radiácii.
ADAM HIGGINBOTHAM: POLNOC V ČERNOBYLI
Ikar, 2020

Záhadný vírus
Lawrence Wright prichádza s napínavým trilerom plným fascinujúcej histórie, ktorý v kontexte súčasnej pandemickej situácie vo svete naberá celkom nový rozmer. V zajateckom tábore v Indonézii zomrie štyridsaťsedem ľudí na hemoragickú horúčku. Mikrobiológovi a epidemiológovi Henrymu Parsonsovi sa zľahčovanie situácie nepozdáva, a tak sa vydá priamo do ohniska nákazy. To, čo tam nájde, bude mať zakrátko ničivé globálne následky. Je pravda, že smrtiaci vírus vyvinuli v ruských laboratóriách v snahe rozpútať medzinárodný konflikt? A akú úlohu zohrávajú pri jeho šírení biologické zbrane? Pliaga sa šíri po celom svete, odstavuje všetky inštitúcie a hubí obyvateľstvo.
LAWRENCE WRIGHT: NA KONCI OKTÓBRA
Ikar, 2020

Reťazová hra
Rozvedená Rachel Kleinová sa ocitne v hľadáčiku geniálnych zločincov. Ak chce zachrániť svoju jedinú dcéru, musí spáchať ťažký zločin. Každý rodič to pozná – ráno odvezie dieťa na zastávku a venuje sa iným povinnostiam. Stačí však jeden hovor z neznámeho čísla a všetko sa razom zmení. Neznáma žena Rachel oznámi, že jej dcéra Kylie je spútaná na zadnom sedadle a smeruje na neznáme miesto. Ak ju chce ešte niekedy vidieť, musí do bodky dodržať inštrukcie, zaplatiť výkupné a uniesť ďalšie dieťa. Nie je to obyčajný únos – aj volajúca je matka, a ak sama neurobí, čo jej prikázali, príde o syna. Reťaz vie, že rodičia spravia pre svoje dieťa čokoľvek. A únos je iba začiatok…
ADRIAN McKINTY: REŤAZ
Ikar, 2020

Príbehy z karantény a lockdownu
19 príbehov z karantény je zbierka jedinečných výpovedí o tom, ako sa známe osobnosti i obyčajní ľudia vyrovnávali s jarným lockdownom. Všetky naše plány na ten rok sa razom ocitli v domácej izolácii spolu s nami. Hoci politici vypli krajiny, naše životy sa nezastavili. Matka sa naďalej pripravovala na príchod druhého dieťaťa. Vedec neváhal a pustil sa do práce na vývoji vlastných testov. Maliarka bojovala so zákernou chorobou. Lekárka ošetrovala pacientov s dovtedy neznámou chorobou. Medzi autormi nájdete aj speváčku Janu Kirschner, hokejistu Dominika Graňáka, horolezca Petra Hámora. Oni a mnohí ďalší hľadali možnosti, ako sa vyrovnať s novou realitou.
KOL. AUTOROV: CELKOM (NE)OBYČAJNÉ VECI IZOLOVANEJ DOBY
Lindeni, 2021

Sprievodca nástrahami internetu
Deň čo deň máme internet plný falošných súťaží, podvodov a útokov, ktorých cieľom je získať vaše osobné údaje, prihlásenia, heslá, platobné karty alebo fotografie. Sociálne siete zaplavujú falošné správy a za podvrhnutými profilmi sa skrývajú sexuálni predátori, pedofili, podvodníci, vydierači a iní agresori. (Ne)bezpečný internet je sprievodcom svetom reálnych hrozieb, ktoré číhajú na slovenských používateľov internetu. Prináša praktické postupy a riešenia jednotlivých prípadov zneužití, ale aj útokov. Obsahuje množstvo príbehov obetí, podvodníkov, zvrátených agresorov, ale aj popisy nedostatkov, ktoré zanechávajú rany na peňaženke aj na duši.
TOMÁŠ ŠALMON: (NE)BEZPEČNÝ INTERNET
Lindeni, 2021

Vymakané telo ako z Hollywoodu
Duffy Gaver, bývalý námorný ostreľovač a príslušník Navy SEALs, vo svojej knihe prezrádza, ako nadobudnúť vymakané telo. Pod jeho vedením si svoje božské telá vypracovali hollywoodski herci Chris Hemsworth, Chris Pratt, Scarlett Johanson, Brad Pitt a mnohí iní. Vydreli si ho staromódnym spôsobom – usilovnou prácou a stopercentným nasadením. Duffy vám povie, čo musíte urobiť, aby ste nadobudli telo superhrdinu a ukáže vám, ako sa dá sen premeniť na skutočnosť, ak sa naplno vložíte do svojho tréningu. Vo vnútri nájdete niektoré z jeho tréningových programov, ktoré vám pomôžu získať telo, po akom ste vždy túžili už za dvanásť týždňov.
DUFFY GAVER: VYMAKANÉ TELO
Lindeni, 2021


Hodné vášho prečítania:

Škrabot: Mrazivé knižné napätie do poslednej chvíle
Pomsta je sladká, a.s.
Knižná nádielka krimi a politiky sa vám dostane pod kožu

Facebook Comments