Nedobrovoľné zatváranie prevádzok alebo obmedzenie ich doterajšieho chodu spôsobuje nezvrátiteľné škody ich majiteľom. No nájdu sa i takí, ktorí sa aj napriek neľahkej situácii nevzdali. Predstavujeme vám úspešný príbeh slovenskej firmy EVONA ELECTRONIC, ktorá sa namiesto vyčkávania na lepšie časy a riskovania úplného krachu rozhodla od základov pretransformovať oblasť svojho podnikania. O tejto jedinečnej premene a realizácii sme sa rozprávali s majiteľom spoločnosti Ing. Vlatkom Prličom.

Pán Prlič, kedysi ste naplno a úspešne fungovali v zábavnom priemysle. Dnes však pre pandémiu koronavírusu zabezpečujete pre trh veľmi potrebné ozónovače. Bolo náročné spraviť toto rozhodnutie?
Vo svete podnikania sa pohybujeme viac ako tridsať rokov. Zaoberáme sa vývojom a výrobou hardvéru a softvéru. Naše zariadenia sme vyrábali najmä pre zábavný priemysel. Vo firme pre nás pracuje približne sto ľudí, z ktorých je viac ako osemdesiat percent vysokoškolsky vzdelaných. Našich zamestnancov vnímame ako to najhodnotnejšie, čo vo firme máme a vedeli sme, že spolu to zvládneme. 

Ako sa teda zmenilo vaše podnikanie od marca 2020?
Situácia s pandémiou koronavírusu spôsobila, že sme sa z jedného dňa na druhý ocitli na nule a zostali bez akýchkoľvek príjmov. Hľadali sme teda spôsoby, ako sa z tejto situácie dostať. Dospeli sme k rozhodnutiu, aby sme skúsili dodávať niečo, čo všetci aktuálne potrebujú.

Čo vás priviedlo k nápadu zmeniť oblasť podnikania? Prečo ste sa rozhodli práve pre ozónovače?
Boli dve možnosti, ukončiť podnikanie alebo bojovať. Rozhodli sme sa bojovať, a to znamenalo zmeniť výrobný program. Logická voľba bola vyrábať niečo, po čom je dopyt. Tak sme sa zhodli na tom, že najlepšia voľba bude realizovať výrobu pre širokú verejnosť a voľne predajné výrobky. Vznikol tak projekt EVONA HEALTH alebo ozonovace.sk, kde prvým radom produktov sa stali generátory ozónu. 

Foto: ozonovace.sk

Priblížte nám, čo je generátor ozónu a ako funguje? Aké sú účinky ozónu?
Téma boja s neviditeľnými nepriateľmi je aktuálnejšia ako kedykoľvek predtým. Jednou zo zbraní proti týmto nepriateľom je aj generátor ozónu, teda plynu s označením O3 (tri molekuly kyslíka). Ozón je prírodná čistiaca a dezinfekčná látka. Je to najsilnejšie oxidačné činidlo na Zemi. Pôsobí približne 3000x rýchlejšie ako chlór a je 25x účinnejší ako kyselina chloristá. Zároveň je však oveľa bezpečnejší. Čo je najdôležitejšie, neexistuje žiadny vírus, baktéria, pleseň alebo zápach, ktoré by mu dokázali vzdorovať. Generátor ozónu v podstate pridáva k molekule kyslíka O2 ešte jednu molekulu, čím vzniká ozón. V prírode tento jav vzniká buď pôsobením blesku, alebo slnka.

Kde môžeme generátory ozónu použiť? Čo všetko môžeme ozonizovať?
Generátory ozónu sa používajú na zníženie alebo odstránenie pachov, zabíjanie baktérií, vírusov a plesní. Ozonizéry je prakticky možné použiť kdekoľvek. 

Najviac používaný je v ordináciách, čakárňach či lekárňach, kde odstraňuje baktérie a vírusy. V suterénoch a pivniciach sa zbavuje plesne a zápachu z vlhkosti. Tiež sa používa v hoteloch, kanceláriách a kuchyniach, kde odstraňuje pachy od jedla, cigaretový dym, pachy domácich zvierat či zápach zo smetných nádob.

Foto: ozonovace.sk

Sú tu aj nejaké nevýhody? Na čo si treba dať pozor pri jeho použití?
Ozón je bežne prítomný vo vzduchu a v nízkych hodnotách je neškodný. Pokiaľ sú však hodnoty vysoké, je pre naše telo škodlivý. Počas procesu ozonizácie sa odporúča, aby ľudia, zvieratá či rastliny neboli v miestnostiach, ktoré sa ošetrujú. Po dokončení procesu dezinfekcie ozónom s krátkym časovým odstupom alebo po vyvetraní sa miestnosť môže opäť bežne používať.

Pustili ste sa do nového odvetvia, chystáte sa rozšíriť výrobu aj o ďalšie produkty?
Postupne budeme rozširovať naše výrobné portfólio v tomto segmente. Momentálne chystáme výrobok, ktorý bude kombinovať výhody O3 a UV, čo by umožnilo používať dezinfekciu aj počas prítomnosti ľudí.

Vzhľadom na to, že máte obrovské skúsenosti v podnikaní, je niečo, čo by ste na záver odkázali mladým podnikateľom? Poskytnete im cennú radu, ako obstáť v týchto ťažkých časoch?
Recept je jednoduchý. Veriť v seba! Mať plán a hlavne sa nevzdávať. Zároveň si uvedomovať, že najväčšie bohatstvo úspešného podnikania spočíva v spokojných zamestnancoch. Ani ten najlepší koncept predaja by bez nich neznamenal nič.

Foto: ozonovace.sk

Facebook Comments