O výstavbu tehlovo kamenného sídla sa v 13. storočí zaslúžil silný rod Scaligerovcov, ktorý vládol mestu Verona 125 rokov (1262 – 1387). Pravdepodobne na zvyškoch starého rímskeho opevnenia. Jeho múry obmývajú vody rozľahlého jazera Garda, a tak sa do hradu dá dostať peši od mesta, či teoreticky od chráneného doku. Scaliger mal obrannú funkciu mesta a kontrolu pre prístav. Asi o storočie neskôr pribudli dve nádvoria a samostatné opevnenie spojené s barbakanom (obranný murovaný prvok). V roku 1405 prešlo Sirmione pod kontrolu Benátskej republiky, počas ktorej nadvlády začali práce na posilnení obranných štruktúr.  Hrad niekoľkokrát menil majiteľov: vlastnil ho Benátska republika, potom Francúzi, nasledovaní Rakúšanmi (1798 – 1866). Až konečne 22.8. 1902 bol hrad vyhlásený za národnú pamiatku.

Každý správny hrad má aj svoju starú legendu, a Scaliger nie je výnimkou: Tá rozpráva o chlapcovi Ebengardovi a jeho milej Arice. Ich romantickú lásku neprerušila tragédia. Počas nočnej búrky požiadal o prístrešie na hrade rytier Elalberto. Dvojica ho pohostila, ale rytier bol tak ohromený krásou dievčaťa, že sa v noci vkradol do jej izby. Arice začala vystrašene kričať a tak ju rytier bodol. Medzitým Ebengardo vbehol do miestnosti, kde našiel Arice bez života. Od zúrivosti vzal dýku a zabil Elalberta. Podľa legendy tak aj dnes počas búrlivých daždivých nocí vidieť dušu Ebengarda ako hľadá milovanú Arice.

Foto: pixabay.com / Michelleraponi

Info pre turistov: Miesto je prístupné verejnosti, nachádza sa tu expozícia o histórii miesta. Treba sa pripraviť na veľký záujem turistov, lebo hrad ročne navštívi takmer 310 000 ľudí. Po prehliadke hradu sa nechajte povoziť loďou po jazere, alebo si užiť blízku pláž. Kto by ešte túžil po histórii, ten sa vydá kúsok ďalej na sever mesta na archeologické nálezisko Grotte di Catullo alebo kostol Svätého Petra. Ak by ste ostali v oblasti dlhšie, za tip stojí aj blízke mestečko Malcesine s lanovkou na vrch Monte Baldo (2 218 m).

K téme:

Hrady a zámky Európy: Bolków
Hrady a zámky Európy: Foix
Hrady a zámky Európy: Alcázar

Facebook Comments