Patrí medzi nich aj Khloé Kardashian, ktorá považuje sex za najlepšiu aktivitu na ich spaľovanie. Je to mýtus alebo pravda? Dá sa pri sexe spáliť také množstvo kalórií, ktoré nám pomôže zbaviť sa nadváhy, alebo je takejto „forme cvičenia“ prisudzovaný prehnane veľký význam?

Existuje niekoľko štúdií, pojednávajúcich o kalorických výdajoch pri sexe. V mnohých prípadoch vedci porovnávali energetický výdaj mužov a žien počas cvičenia a sexuálnej aktivity. Jedna štúdia uvádza, že pri tridsaťminútovom ľahkom behu spálili ženy v priemere 213 kalórií, zatiaľ čo muži 276. Pri sexe to bolo podstatne menej. Muži spálili 101 a ženy len 69 kalórií. Tento energetický výdaj možno prirovnať k tridsaťminútovej prechádzke.

SEXUÁLNE POLOHY A ENERGETICKÝ VÝDAJ

Aj keď sex nie je najideálnejšou aktivitou na chudnutie, bolo by pekné spáliť pri ňom aspoň 100 kalórií, vždy keď sa rozhodnete skočiť na vec. Nie vždy sa však dá na to spoľahnúť. Prinášame vám preto prehľad najbežnejších sexuálnych polôh s orientačnou hodnotou energetického výdaja a pridávame k tomu aj niekoľko tipov, ako túto hodnotu o niečo zvýšiť.

Misionár
Odhaduje sa, že muž navrchu spáli pri tejto polohe približne 143 kalórií. Žena pod ním má energetický výdaj veľmi malý, dosahuje hodnotu iba 44 kalórií. Ak chce žena svoj výdaj zvýšiť, odporúča sa prirážanie panvy smerom k partnerovi, v momente keď do nej preniká. Takýto ústretový pohyb si vyžaduje dostatok sily na to, aby sa kalórie začali spaľovať. Nakoľko si poloha misionára vyžaduje veľa akcie v oblasti bokov a zapojenie svalstva hornej časti tela, môže byť skvelým cvičením na spevnenie brušného svalstva.

Doggy style (poloha na psíčka)
Žena v polohe na psíčka spáli počas pohlavného styku 98 kalórií. Poloha na všetkých štyroch pomáha spevňovať veľký sedací sval a kvadriceps. Ak chce svoj výdaj zvýšiť, odborníci odporúčajú držať sa steny. Množstvo spálených kalórií sa zvýši na 118 a samotné držanie steny sa odrazí aj na pleciach, bicepse a tricepse. Muž pri tejto sexuálnej polohe spáli 151 kalórií. Zrýchlením tempa alebo udržiavaním stabilného tempa (funguje ako kardio cvičenie) môže svoj výdaj zvýšiť až na 211 kalórií.

Nohy hore
Z hľadiska energetického výdaja je táto poloha takmer vyrovnaná pre oboch partnerov. Muž počas nej dokáže spáliť 127 kalórií. Žena spáli 127 kalórií, nakoľko pri natiahnutí nôh zapája do práce štvorhlavý stehenný sval, zadný stehenný sval a lýtko.

Cowgirl (poloha na koníčka)
Muž ležiaci na chrbte nespáli pri tejto sexuálnej polohe žiadne kalórie, no žena jazdiaca na ňom spáli 122 kalórií. Ak chce spáliť viac, môže pridať malý pohyb bokov s poskakovaním hore a dole, čím sa zvýši tepová frekvencia a spálené kalórie môžu dosiahnuť hodnotu 172.

Lyžička
Pri tejto polohe spáli žena 103 kalórií a muž 113 kalórií. Do práce sú zapojené šikmé brušné svaly a priamy brušný sval. Zrýchlením tempa a zapojením bokov popracujete na svalovej vytrvalosti a kardiu. Zároveň môžete zvýšiť svoj výdaj, ktorý môže u žien dosiahnuť hodnotu 153 a u mužov 173 kalórií.

Foto: Adobe Stock

AKO SPÁLIŤ PRI SEXE VIAC KALÓRIÍ

– Začnite striptízom, ktorý sa môže stať súčasťou predohry.

– Doprajte si vzájomnú masáž, aby sa váš srdcový rytmus zvýšil.

– Počas sexu stonajte a vzdychajte. Spálite tak nejaké kalórie navyše.

– Meňte pozície, aby ste si viac zacvičili, najmä ženy.

– Experimentujte s polohami a striedajte sa v pozíciách navrchu a dole.

A teraz to najdôležitejšie!

Bez ohľadu na to, pre ktorú polohu sa rozhodnete – predlžujte sex, a to niekoľkonásobne! Pohlavný styk trvá v priemere šesť minút. V takom prípade počas neho spálite len približne 21 kalórií.

Ak ste z týchto informácií sklamaní, nezabudnite na to, že sex má mnoho zdraviu prospešných výhod, o ktorých sme písali aj v predchádzajúcich číslach nášho magazínu. Navyše treba uznať, že žiadne cvičenie vo fitku, doma či v prírode sa dobrému sexu nevyrovná.


Budete sa červenať:

Intimita a sex počas obdobia korony
Akí muži majú byť najlepší v posteli?
Odkiaľ získavajú mladí ľudia informácie o sexe?

Facebook Comments