O rozruch sa postarala skamenelina opereného oviraptorosaura*, ktorý sedel na dvadsiatichštyroch vajciach (ich rozmery sú na dĺžku 21,5 cm a šírku 8,5 cm). Niektoré sú rozbité a odhaľujú embryonálne kosti. Správu priniesol aj web sci-news.com.

„Dinosaury konzervované na hniezdach sú zriedkavé, rovnako ako fosílne embryá,“ uviedol čínsky paleontológ Dr. Shundong Bi. „Je to prvýkrát, čo bol nájdený iný ako vtáčí dinosaurus, ktorý sedí na hniezde s vajíčkami, ktoré uchovávajú embryá, v jednom pozoruhodnom exemplári.“ Tu boli mláďatá tesne pred liahnutím, čo nám jasne hovorí, že oviraptorné dinosaury dlho strážili a zahrievali svoje hniezda,“ uviedol paleontológ Matthew Lamanna z Carnegieho múzea v Pittsburghu. Vedci tiež uskutočnili analýzy izotopov kyslíka, ktoré naznačujú, že vajcia boli zahrievané, čo ešte viac podporilo hypotézu, že dospelý jedinec zahynul pri starostlivosti o hniezdo. Samičky kládli vajcia do kruhu a sčasti ich možno zahŕňali zeminou. Doba inkubácie bola dlhšia ako u väčšiny dnešných vtákov.

Foto: wikipedia, Matt Martyniuk

„Je neobyčajné si myslieť, koľko biologických informácií je zachytených práve v tejto jedinej fosílii,“ uviedol doktor Xing Xu, výskumný pracovník z Ústavu paleontológie a paleoantropológie stavovcov na Čínskej akadémii vied. Zároveň jedným dychom dodáva, že „Budeme sa z tohto exempláru učiť ešte mnoho rokov.“

* Oviraptorosauria je skupina malých až stredne veľkých vtákovitých dinosaurov, ktoré boli rozšírené počas kriedy predovšetkým na severnej pologuli. Len zriedka presiahli dĺžku 2 m. Pôvodne sa myslelo, že sa živili predovšetkým vajcami iných dinosaurov. Dnes sa predpokladá, že boli všežravce.

Mohlo by vás zaujať:

Obývali kedysi dinosaury aj Arktídu?
Čo v sebe ukrýval sto miliónov rokov starý jantár?
Nové korytnačie skameneliny svojou veľkosťou zaskočili vedcov

Facebook Comments