Peter Derňár namiešal silný kokteil hrôzy a na záver nezabudol položiť čerešničku na debutantskú tortu. Na poslednej strane mi doslova stiahlo žalúdok,“ napísali vo svojej recenzii na portáli Sieťovka.

O KNIHE

Príbeh plný nevysvetliteľných záhad, nejasnej motivácie postáv, knihy, v ktorých minulosť nie je uzavretá a vynárajú sa z nej storaké nebezpečenstvá či nedoriešené vzťahy. Taký je Škrabot! Napínavý hororový príbeh, v ktorom si do poslednej chvíle nebudete ničím istí.

Protagonistami románu sú dvaja muži – Peter a Tomáš. Štyridsiatnik Peter má krátko po rozvode. Okrem excentrickej exmanželky musí zvládať aj pubertálnu dcéru. Takto však už nechce ďalej žiť a len sa utápať v smútku. Rozhodne sa zresetovať svoj pobabraný život netradične – terapiou tmou. Nechá sa na týždeň zavrieť do miestnosti bez okien, aby sa postavil vlastným strachom, prekonal ich a mohol vstúpiť do novej etapy života s čistým štítom. Od pobytu v úplnej tme si sľubuje všetko to, čo sa dočítal na internete: zlepšenie spánku, rozbehnutie kreativity, spoznanie samého seba. Netuší, že v chutnom domčeku bez okien v osade mimo civilizácie ho čaká boj o holý život. Žeby bol ten čudný chlapík, na ktorého sa nakontaktoval cez Facebook zvrátený psychopat? Alebo je to všetko jeden veľký omyl a problém je len v jeho chorej hlave?

Tomáš má tridsať a napriek tomu, že nevie vychádzať s ľuďmi, doteraz bol úspešným režisérom. Už má po krk natáčania hlúpych reklám a televíznych seriálov. Keď sa mu v televízii nepodarí zrealizovať projekt, od ktorého si veľa sľuboval, niečo sa v ňom zlomí a radikálne prehodí výhybku. Na zdesenie svojho kolegu z produkčnej firmy začne odznova, uprostred zdedenej záhrady pánubohu za chrbtom. Nechápe, prečo ho odtiaľ miestni posielajú preč. Nepamätá si tragické okolnosti smrti svojho otca. Nevie, že prebudil zlo, ktoré desaťročia spalo a čakalo na túto príležitosť…

Keď sa životy týchto dvoch mužov pretnú, ani jeden z nich nehovorí celú pravdu a v hĺbke duše schováva nejedno nepekné tajomstvo.

ROZHOVOR S AUTOROM

Peter Derňár sa ako novinár venuje knihám už dlhé roky, miluje severské krimi, atmosféru mrazu, tmy, izolovaných komunít. Magazínu BREAK poskytol exkluzívny rozhovor.

Ako ste sa dostali k písaniu knihy? Platí, že od novinárčiny nie je k písaniu literatúry ďaleko?
Myslím, že novinári majú k písaniu kníh rovnako blízko či ďaleko ako lekári, policajti alebo politici. Je to skrátka iná disciplína, ako písať články, nech už sú akokoľvek kvalitné. U mňa roky hrala novinárčina skôr proti kariére spisovateľa. Po tom, čo som celé dni ťukal do počítača v práci, nemal som najmenšiu chuť po večeroch doň zaznamenávať vymyslené príbehy. Potom ma však stretol jeden taký, ktorému sa nedalo odolať a konečne bola kniha Škrabot.

Čo vás inšpirovalo k jej napísaniu? Ako vznikol námet?
Priniesol ho život, tak ako všetko. Ten môj sa čisto štatisticky dávno preklopil do druhej polovice a bytostne som si zrazu začal uvedomovať potrebu niečo zmeniť, niekam sa posunúť, niečo tu po sebe zanechať. Moji najbližší ma bombardovali skvelými nápadmi, s čím by som mohol začať, čo skúsiť. Jedného dňa prišla sestra s terapiou tmou. Vraj to po všetkých stránkach pomáha, úplný zázrak. Zaujalo ma to, zistil som si o celej veci viac a takmer som sa do domčeka bez okien nechal na pár dní zavrieť. Potom zaúradovala pomerne nezdravým spôsobom moja fantázia, nebudem klamať, začal som mať z toho zlé pocity… A tak som radšej napísal knihu odohrávajúcu sa práve v takomto domčeku, počas takejto terapie.

Novinári disponujú informáciami z rôznych oblastí. Využili ste nejaké pri písaní?
Trochu určite áno. Veď jeden z mojich hlavných hrdinov je novinár a druhý režisér, s ktorými sa vďaka práci často stretávam a o ktorých robote viem viac, ako napríklad o dennom režime chlapa za sústruhom.

Okrem novinárčiny ste sa venovali aj písaniu scenárov, ktoré sa stali základom pre vznik internetového seriálu. Rozmýšľali ste o terapii tmou – o tom všetkom v knihe píšete a hlavná postava sa navyše volá Peter. Možno považovať hlavné postavy sčasti za autobiografické?
Meno hlavnej postavy, to je trochu provokácia, hra na čitateľa, navodenie atmosféry, že by mohlo ísť o skutočný príbeh. Ako som už povedal, sám som terapiu tmou nepodstúpil, ani som nezažil nič, čo by sa vzdialene podobalo dráme, akú zakúsia moji hrdinovia. Na druhej strane som do knihy, možno aj bez toho, aby som si to uvedomil, určite dal aj kus seba, svoje názory, myšlienky. Ako malý chlapec som si začal zapisovať zážitky a samého ma prekvapilo, že zrazu si k skutočným udalostiam všeličo vymýšľam. Teraz to bolo naopak, začal som písať vymyslený príbeh, do ktorého preniklo všeličo reálne.

Vaša prvotina má zatiaľ veľmi pozitívne ohlasy. Môžu sa čitatelia tešiť na ďalšiu knihu? O čom bude?
Druhú knihu mám už napísanú, volá sa Kladivo. Je to príbeh partie starých kamarátov, ktorí si na začiatku pandémie zaumienili, že päťdesiatku toho najstaršieho musia napriek všetkému osláviť tak, ako to robia vždy – na chate. Vyberú sa preto do pustatiny na slovensko-poľských hraniciach, kde ich okrem nečakane sparťanských podmienok čakajú aj oveľa horšie zážitky…

Zrejme máte rád knihy. Po akých žánroch ako čitateľ siahate?
Čítam celý život až na malé prestávky, keď mnou plieskala puberta alebo ma nivočilo vysokoškolské štúdium. A ako idem životom, postupne sa presúvam od žánru k žánru. Ako dieťa ma fascinovali staré grécke báje a povesti, neskôr prišli verneovky, mayovky, Agatha Christie, mal som aj ezoterické obdobie, nasledovali špionážne romány, more detektívok a teraz je to najmä takzvané severské krimi. Ale už ho začínam mať po krk.

Ktorá z kníh, ktoré ste v poslednej dobe čítali, vo vás zanechala mimoriadny dojem a je pre vás takpovediac nezabudnuteľná?
V poslednej dobe ma najviac bavil Škrabot. Žartujem… Pozerám na poličku. O knihách píšem, neustále ku mne prúdia, som zapísaný v dvoch knižniciach. Toto je asi najťažšia otázka. Guillaume Musso: Ateliér v Paríži, to som si užíval, doslova som sa nútil čítať pomaly, nech si ten pôžitok čo najviac predĺžim.

PETER DERŇÁR: Peter sa narodil v Nitre a vyrastal v Palárikove, ktoré sa stalo aj dejiskom jeho knižnej prvotiny Škrabot. Po absolvovaní novozámockého gymnázia vyštudoval na Filozofickej fakulte UK v Bratislave odbor filozofia, slovenský jazyk a literatúra. Je laureátom scenáristickej súťaže Cena Tibora Vichtu v kategórii Internetový seriál, pričom na základe jeho scenárov následne vznikol v televízii JOJ 24-dielny internetový seriál Old Bojs. Svoju prvú zbierku poviedok napísal ako štvrták na základnej škole, za jednu z nich bol ocenený v celoštátnej súťaži, ktorá dávno neexistuje. Viac ako dvadsať rokov pracuje ako novinár. S manželkou a dcérou žije v Bratislave.

 

Mohlo by vás zaujať:

Pomsta je sladká, a.s.
Knižná nádielka krimi a politiky sa vám dostane pod kožu
Kto sa surovo zahráva so životmi iných?

Facebook Comments