Robíte nejaký kontaktný šport, alebo ste už absolvovali pár pádov (napr. na lyžiach či bicykli) pri ktorých ste si poriadne udreli hlavu? Tak pozorne čítajte, pravdepodobne sa vás budú nasledujúce riadky týkať. Závery výskumu uverejnil aj web dailymail.co.uk.

Veľa dobrých správ pre nás americkí vedci nemajú. Už jeden poriadny otras lebky totiž zvyšuje riziko demencie v staršom veku o 25 percent. Čím viac otrasov zažijeme, tým je šanca vyššia. Kto je viac ohrozený? Ženy. Dôkazy ukázali, že ženy, ktoré si počas 25-ročného obdobia aspoň raz udreli hlavu, mali o 69% vyššiu pravdepodobnosť demencie ako tie, ktoré nemali poranenie mozgu. U mužov to bolo iba 15 percent. Z evolučného hľadiska sú to práve skôr muži, ktorí dostali počas života viac rán pri boji a postupne získali väčšiu odolnosť. Aj tu je ale malý rozdiel. Belosi sú menej odolnejší ako černosi. Autori zatiaľ nie sú schopní vysvetliť rozdiel medzi rasami a pohlaviami a tvrdia, že je potrebný ďalší výskum na zistenie akejkoľvek príčinnej súvislosti.

Zranenie hlavy je významným rizikovým faktorom demencie, ale je možné mu zabrániť,“ uviedla vedúca výskumu Dr. Andrea Schneiderová z Pensylvánskej univerzity. Preto počas športu noste odporúčané ochranné pomôcky hlavy a vyhýbajte sa zbytočným úderom. Ide o zdravie, mentálne, a to sa neoplatí zanedbávať.

Mohlo by vás zaujať:

Otužovanie v mladosti prinesie „ovocie“ na staré kolená
Fackovanie dvoch titánov: Kamotsky vs. Zuluzinho
Odborníci by to najradšej okamžite zakázali

Facebook Comments