Prvá zmienka o gotickom hrade (Bolkenhain, Bolkoburg) postavenom zo zelenej kryštalickej bridlice pochádza z roku 1277, ktorý mal brániť blízke obchodné cesty. Staré legendy však uvádzajú na tomto mieste drevené hradisko už v 9. storočí. Bolków sa hrdo vypína nad rovnomenným mestom na Zámockom vrchu (396 m n. m.). Súčasnú podobu hradu dosiahli až rôzne prestavby v 16. storočí, kedy pribudli aj prvky renesancie. V roku 1703 ho odkúpili cisterciánski mnísi z Krzeszowa. Neskôr prechádza hrad do rúk štátu. Od založenia Bolesław II Rogatkom si hrad užil pohnuté dejiny. Napríklad v roku 1345 ho neúspešne obkľúčili české vojská, v roku 1392 prechádza pod českú korunu, v roku 1428 mesto dobyli husiti, v roku 1810 bol znárodnený v prospech pruskej štátnej pokladnice, v roku 1814 silný hurikán poškodzuje hradné múry. Medzitým bol hrad stále obnovovaný a vylepšovaný.

Najcharakteristickejším prvkom hradu je 25m vysoká veža s priemerom 12 m postavená na zelenej skale so zaostreným tvarom kvapky (aby lepšie odrážala delové gule nepriateľa). V spodnej časti veže je bývalý žalár. V renesančnej časti hradu (Dom žien) sa od začiatku 20. storočia nachádza na troch poschodiach múzeum.

Bolków je obľúbeným miestom archeológov a filmárov. Zakrúcali sa tu dve epizódy úspešného historického seriálu Zaklínač (2001), poľského televízneho seriálu Tajomstvo hradu Šifra a robil kulisu niekoľkým ďalším programom. Aj o tomto mieste kolujú rôzne legendy. Jednou je podzemný tunel spájajúci blízky hrad Świny, či poklad mníchov. Svojim dielom záhad prispeli aj časy druhej svetovej vojny, kedy sa tu mala nachádzať dozorná a výskumná jednotka nacistov. Ich činnosť je neznáma.

Foto: pixabay.com / Iwona_Olczyk

Info pre turistov:  Z českého Trutnova to máte na sever hodinu jazdy autom. Každoročne sa tu koná rockový festival Castle Party venovaný gothic rocku, stredoveký rytiersky piknik či Historický piknik. Na vežu sa dostanete aj teraz, ale počet návštevníkov je obmedzený. Ak sem náhodou zavítate, tak aj v blízkom okolí nájdete niekoľko ďalších turistických atrakcii, napr. hrad Świny (3 km), farebné jazierka (19 km), podzemný kamenný Projekt Arado (20 km), hrad Bolczów (24 km) či hrad Ksiaż (25 km).

K téme:

Hrady a zámky Európy: Foix
Hrady a zámky Európy: Alcázar
Hrady a zámky Európy: Steinvikholm

Facebook Comments