Lenže iba pri zmenšovaní a strácaní sile to nekončí. V nepoužívaných svaloch sa navyše začínajú vytvárať škodlivé zápalové látky. Biomedicínski inžinieri na Duke University preukázali, že ľudský sval má vrodenú schopnosť odvrátiť pri cvičení škodlivé účinky chronického zápalu. Tento objav bol umožnený použitím laboratórne vyvinutého a skonštruovaného ľudského svalu.  Podrobnejšie to uverejnil aj webu pratt.duke.edu.

„V našej štúdii sme preukázali, že svalové bunky sú schopné chrániť sa pred zápalom na vlastnú päsť,“ tvrdí doktor Nenad Bursac. Zápal nie je vo svojej podstate dobrý alebo zlý. Keď je telo zranené, počiatočná zápalová reakcia na nízkej úrovni odstráni zvyšky a pomôže tkanivu obnoviť sa. Inokedy imunitný systém prehnane reaguje a vytvára zápalovú reakciu, ktorá spôsobuje poškodenie.

Spomedzi mnohých molekúl, ktoré môžu spôsobiť zápal, je najmä jedna prozápalová molekula, interferón gama, spájaná s rôznymi typmi úbytku a dysfunkcie svalov. Zatiaľ čo predchádzajúci výskum na ľuďoch a zvieratách ukázal, že cvičenie môže všeobecne pomôcť zmierniť účinky zápalu, bolo ťažké rozlíšiť, akú úlohu môžu hrať samotné svalové bunky, nehovoriac o tom, ako reagujú s konkrétnymi molekulami, ako je interferón gama. Interferón sa ale vo svaloch tvorí aj vtedy, keď sú preťažené extrémnym cvičením. Preto musia aj športovci dopriať svalom odpočinok, aby nedochádzalo k ich poškodeniu účinkami cytokinov. *

„Vieme, že chronické zápalové ochorenia vyvolávajú atrofiu (zníženie funkcie a zmenšenie) svalov, ale chceli sme vidieť, či sa to isté stane so svalmi, ktoré budeme pestovať umelo v Petriho miskách… Dokázali sme, že svalové bunky sa cvičením priamo chránia pred zápalovými dráhami v tele a priamo ich účinky ničia,“ dodáva spoluautor výskumu doktor Zhaowei Chen.¨

* Cytokiny sú molekuly, ktoré prenášajú dôležitú informáciu medzi bunkami a majú vplyv na reguláciu rastu, delenie bunky, rozdeľovanie, zápal a obranyschopnosť. Sú zároveň základnými regulátormi imunitného systému. V tele sa nachádzajú buď rozpustené v tekutine (plazma, tkanivová tekutina) alebo sú viazané na membránu (tzv. membránové formy).

Mohlo by vás zaujať:

Rikki Tóth formuje hollywoodske svaly
Ukáž aj doma, že si veľké zviera
Udržiavať sa v kondičke? Dvojnásobne sa vám to oplatí

Facebook Comments