Typické jonassonovské bizarné postavičky, absurdné situácie a všadeprítomný humor robia z piatej autorovej knihy opäť skvelé čítanie. Jonas Jonasson ňou oslávil 10. výročie svojho pôsobenia na literárnej scéne.

Jonasa Jonassona netreba slovenskému čitateľovi predstavovať. Tisícky predaných výtlačkov jeho kníh hovoria za všetko. Štyri predchádzajúce romány sa v náklade 16 miliónov výtlačkov predali v 46 krajinách sveta. A jeho piata kniha nebude zrejme výnimkou. Autor je aj v tejto knihe, rovnako ako vo svojich predchádzajúcich románoch, skvelým sprievodcom pri cestovaní v čase. Čitateľovi dopraje niekoľko lekcií o kolonializme a histórii umenia, pri ktorých sa bude smiať žartom o kapitalizme, umeleckom svete a chamtivosti.

Speňažiť sa dajú aj nepríjemnosti
Ako reaguje človek, ktorému skočíme na otlak? Možno v hneve vykladá smetiaky na miesta, kde vám dokonale prekážajú, správa sa drzo a nepriateľsky, možno vám doškrabe auto, nahucká psa na vaše sliepky… Prieky, zvady a schválnosti sa takmer v rovnakej podobe vyskytujú na celom svete. A presne to sa dá speňažiť! Dôkazom toho je originálny podnikateľský nápad – vznik akciovej spoločnosti Pomsta je sladká.

Keď je pomsta skutočne sladká
Začalo sa to úžasne! Už niekoľko dní po prvej vlne reklamnej kampane prišli riaditeľovi firmy Hugovi Hamlinovi desiatky objednávok. Väčšine išlo o číre šialenstvo: traja záujemcovia sa chceli navždy zbaviť svokry, jeden žiadal o pomoc pri dobytí Albánska, ďalší sa túžil pomstiť vlastným démonom. Jedného dňa Huga navštívila svojrázna dvojica klientov – Agneta a Kevin. Obaja sa cítia ukrivdení a chcú sa pomstiť majiteľovi jednej galérie. Hugov život sa od základu zmení, keď zistí, že všetci traja majú spoločného nepriateľa. Kto sa ešte zamotá do zbesilého víru udalostí a akú úlohu bude hrať dvojica obrazov nejasnej ceny? Ide o skutočné umelecké diela alebo o falzifikáty? A čo s tým má spoločné pápež? Začína nepredvídateľná jazda naprieč kontinentmi a svetom umenia, ktorá vám nedá vydýchnuť.

JONAS JONASSON sa narodil a vyrástol vo švédskom Växjö. Po štúdiu jazykov na univerzite v Göteborgu pracoval ako novinár, neskôr sa venoval konzultačnej činnosti v oblasti médií a nakoniec založil vlastnú mediálnu agentúru OTW. Po dvadsiatich rokoch práce sa rozhodol radikálne zmeniť život, predal všetko, čo mal a odsťahoval sa na juhovýchod Švédska. Neskôr žil vo švajčiarskom kantóne Ticino, kde dokončil svoj celosvetovo úspešný debut Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol, ktorý bol aj sfilmovaný. Od roku 2010 žil so synom na ostrove Gotland, ten sa napokon rozhodol opustiť, „vyliezť z okna“ a presťahovať sa na ostrov Liding. Slovenským čitateľom sú známe aj jeho ďalšie diela Analfabetka, ktorá vedela počítať, Zabijak Anders a jeho priatelia a Stojedenročný starček, ktorý sa obával, že priveľa myslí.

Začítajte sa aj do:

Knižná nádielka krimi a politiky sa vám dostane pod kožu
Kto sa surovo zahráva so životmi iných?
Kvalitná duševná potrava nielen pre knihomoľov

Facebook Comments