Do tejto kategórie pokojne zaradíme aj konzumáciu vína so syrom. Vedci z Bordeaux však dali jasnú odpoveď na otázku – prečo vlastne? Už stáročia sa tieto dve potraviny výborne dopĺňajú, ale málokto vie, čo za tým je. Štúdia na túto tému bola uverejnená aj na webe dailymail.co.uk.

Francúzski vedci študovali vzájomné pôsobenie tukov a tanínov na molekulárnej úrovni. Zjednodušene, ako mastné molekuly syrov, mäsa, rastlinných olejov a ďalších potravín – vzájomne pôsobia s hroznovými trieslovinami. Triesloviny sú skupina horkých a sťahujúcich látok, ktoré sa prirodzene vyskytujú v rastlinách, semenách, kôre, dreve, listoch a ovocných šupkách vrátane hrozna.

Výsledok štúdie, ktorú viedla francúzska docentka Julie Géanová z CBMN* poteší aj vinárov, ktorým sa ich víno nepodarilo v dokonalej kvalite. Pretože práve tuky obsiahnuté v syre dokonale maskujú nepríjemné chuťové prvky nápoja. Niektoré vína obsahujú prirodzene mnoho (pre naše telo zdravých) tanínov, pričom ich vysoký obsah nie je závadou. Ale pokiaľ sa také víno zajedá kúskom syra, tak horké či trpké taníny prestane konzument vnímať, a nápoj mu chutí lahodnejšie a jemnejšie. „Naše výsledky poukazujú na to, že lipidy v strave sú rozhodujúcimi molekulárnymi látkami, ktoré ovplyvňujú naše zmyslové vnímanie počas konzumácie vína.“ – dodáva Julie Géanová.

* CBMN – Ústav chémie a biológie membrán a nanoobjektov v Bordeaux

 

Foto: pixabay.com / AlLes


Nielen vinárov by mohlo zaujať:

Pili ste už oranžové víno?
Červené víno podľa vedcov simuluje cvičebný proces
Staňte sa profíkom: Ako správne piť víno?

Facebook Comments