Vedci z Massachusetts General Hospital (MGH) pracovali s údajmi z britskej Biobanky, ktoré obsahovali genetické a všeobecné informácie o 452 633 ľuďoch vrátane toho, či si zdriemnu a ako často. Záver výskumu uverejnil aj web dailymail.co.uk.

„Šlofikári“ by nemali byť neprávom považovaní za lenivcov, pretože potreba poobedného spánku je zapísaná priamo v ich DNA. V ľudskom genóme je 123 oblastí spojených s denným spánkom a autori štúdie tvrdia, že potreba spánku je „biologicky riadená“. „Niektoré krajiny, kde je denný spánok už dávno súčasťou kultúry, napríklad Španielsko, tento zvyk odrádza. Niektoré spoločnosti v Spojených štátoch medzitým teraz propagujú zdriemnutie ako spôsob, ako zvýšiť produktivitu, “uviedol Dr. Hassan Saeed Dashti z MGH. Každopádne odpoludňajší oddych (najlepšie poležiačky so zatvorenými očami) v dĺžke 20 až 30 minút pôsobí priaznivo na zdravie a kondíciu mozgu. Podľa neurológov tak náš mozog dostane čas na zotavenie, a naberie energiu a silu po zvyšku dňa.

PS: Kto má / potrebuje si po obede chvíľu oddýchnuť, ten nech v tom smelo pokračuje (podľa aktuálnych možnosti samozrejme). Prípadne článok odporučí na prečítanie aj hundrajúcemu okoliu.

Mohlo by vás zaujať:

Potrebujete si znížiť krvný tlak? Pomoc je jednoduchá
Spánok zaberie tretinu nášho života. Čo o ňom vieme?
Spíte denne menej ako päť hodín? Tak sa pripravte na …

Facebook Comments