Spoločne si zopakujeme tie najjednoduchšie, no zároveň najúčinnejšie cviky pod dohľadom žilinského thaiboxera Milana Paleša.

Kľuky
Osobne sa stretávam s tým, že veľa mojich klientov nevie správnu techniku prevedenia tohto cviku. Buď zo začiatku ešte nemajú dosť síl, vtedy by som zvolil kľuky na kolenách (ženské kľuky – pozn. red.). Radšej urobte túto verziu s niekoľkými opakovaniami, ako robiť frajera so zlým prevedením. Je potrebné ísť hrudníkom k zemi, pričom sa vám nemôže lámať chrbát, pretože potrebujete mať silný stred tela.

Drepy
Väčšinou robím túto verziu drepov, keď predpažím ruky pred seba a pri výskoku robím dynamické prevedenie. Chybou je, že drepy robíte na špičkách, kolená netlačte k sebe, ale skôr od seba. Chrbát skúste mať taktiež pekne rovný.

 

 

Vytočené bruško
Klasické „brušáky“ trocha pozmeníme, pri vytiahnutí hornej časti sa raz vytáčame na jednu a potom na druhú stranu, čím namáhame aj bočné brušné svaly. Netlačte si rukami na zátylok, klientom s úsmevom hovorím, aby si chytili uši, pretože nimi veľa nenatlačia. Radšej nech trpia uši ako krčná chrbtica.

Klasické bruško
Pekné „pekáče“ si treba vyšportovať aj klasickými brušákmi, ktoré po kľukoch pozná asi každý z nás. Skúste sa zamerať aj na správne dýchanie, pri vytiahnutí hore zhlboka vydychujte a cvičte, až kým necítite mierne mravčenie na brušných svaloch.

 

Zhyby na TRX
Pre slabšie typy dávam ľuďom tieto zhyby na TRX. Sú uľahčené, lebo sa začínajú od sedu s vystretými rukami nahor, kde si ľahko dopomáhame nohami, ktoré sú v tureckom sede. Veľa ľudí si nesadne priamo pod TRX, ale dajú sa príliš dopredu, a tak zaťažujú skôr chrbát, teda robia príťahy ako zhyby.

 

 

Obrátený plank
Tento cvik posilňuje vnútorné brušné svalstvo, preto som ho zaradil na koniec. Je to z tejto plejády cvikov suverénne najťažší, teda sa dobre sústreďte. Celou silou tlačte do kolien rukami a hlavu nechajte zdvihnutú. Vydržte maximálne 20 sekúnd s viacerými opakovaniami. V prvom rade nech chrbát prilieha k zemi a hrudník ťahajte mierne hore.

Nočný beh
Rád si vybehnem z rodnej Tepličky na Vodné dielo Žilina a potom naspäť. Dlhé behy sú pre mňa na usporiadanie myšlienok to najlepšie, lebo pri športe je potrebné aj dostatočne myslieť. Nie je to len drina bez rozmýšľania

Masáž: Po každom cvičení aj pri amatéroch dobre padne kvalitná masáž. Skúste poprosiť svoju partnerku alebo choďte ako ja s priateľkou na pravú thajskú masáž, určite to neoľutujete.

Fyzio: Pri vrcholovom športe sa nevyhnete zraneniam, vďaka tomu mňa osobne dáva dokopy Pavol Hartel. Aj vám amatérov môže pomôcť dobrý fyzioterapeut, tak v rámci možností ho nezabúdajte navštevovať.

 

Foto: Ľubomír Rendár

Cvičíme s Milanom ďalej:

Buď aj ty s Palešom vo forme: Ako spáliť vianočné kalórie?
Nič pre padavky: Tvrdí chlapi, ukážte sa!
Cvičte vo dvojici: Zaručená zábava i poctivá drina

Facebook Comments