Stavba na priľahlom kopci začala v roku 987 a bola majetkom grófa Rogera z Carcassonne a jeho potomkov. Od roku 1034 patril hrad grófom z Foix, čo predurčilo ďalšie osudy mesta i hradu. Kvôli ich podpore katarského hnutia (prvé veľké stredoveké kacírske hnutie na Západe) bol Foix v rokoch 1211 – 1217 štyrikrát obliehaný križiakmi pod velením Simona z Montfortu. Silný hrad a jeho obrancovia odolali. Roger Bernard II. z Foix sa okrem svojho vojenského umenia sa do dejín grófstva zapísal aj sobášom s Ermesindou z Castellbó. Tým prišlo k zjednoteniu grófstva Foix a Andorry. Ďalším slávnym majiteľom hradu bol Gaston Fébus a posledným francúzsky kráľ Henrich IV. Navarrský.

Hlavnými architektonickými prvkami sídla sú tri veže. V 12. a 13. storočí mal hrad iba dve štvorcové veže, kruhová veža bola pristavaná až v 15. storočí. Od roku 1479 sa grófi z Foixu stali kráľmi Navarra a posledný z nich pripojil svoje pyrenejské územia k Francúzsku. Ako posledný žil na hrade Gaston Tretí. V 16. storočí hrad stratil svoj vojenský účel, a následne bol až do roku 1864 využívaný ako väzenie.

Info pre turistov: Dnes je Chateau de Foix jednou z najzaujímavejších pamiatok v južných Pyrenejách. Je stálym sídlom expozícii miestneho múzea v rozlohe 2000 m2. Prehliadka so sprievodcom trvá asi 45 minút. Historické artefakty sa miesia s interaktívnymi a zábavnými ukážkami. Vstupné: dospelý 11,50 €, dieťa (od 5 do 17 rokov) 8 €, študent (do 26 rokov) 9 €, rodinné vstupné (2 dospelí + 2 deti) 36 €. Momentálne je hrad síce zatvorený, ale po skončení pandémie aspoň máte ďalší zaujímavý cestovateľský tip.

K téme:

Hrady a zámky Európy: Alcázar
Hrady a zámky Európy: Steinvikholm
Hrady a zámky Európy: Landštejn

Facebook Comments