Všeobecne sa odporúča neprerušovane spať aspoň 7 – 8 hodín denne. Ak ten čas dlhodobo klesne na povedzme na päť hodín a menej, problémy sa časom dostavia. Téme sa venoval aj článok uverejnený na liveforever.club 

Neurológovia upozorňujú, že spánok pod 5 hodín až dvojnásobne zvyšuje riziko vzniku Alzheimerovej choroby a predčasnej smrti. Krátky spánok totiž poškodzuje mozog, ten nemá čas sa zotaviť a zbaviť nebezpečných toxínov. Dlhodobo sa tak tieto poškodenia spočítavajú a hromadia. V neskoršom veku nastúpi rýchle poškodenie mozgového tkaniva a rozvoja demencie. Jedným z príkladov bola bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová, ktorá sa chválila tým, že denne spáva iba štyri hodiny. Zomrela na mozgovú mŕtvicu vo veku 87 rokov.

Päťročný výskum sa uskutočnil na vzorke 2 610 osôb nad 65 rokov, ktoré vyplnili svoje „spánkové“ dotazníky. Účastníci hodnotili bdelosť, frekvenciu zdriemnutí, ako dlho trvalo zaspanie, chrápanie (a jeho trvanie) a kvalita spánku. Časté zdriemnutia, snaha zostať v strehu a zlá kvalita spánku boli tiež spojené s väčším rizikom smrti. „Naše objavy objasňujú súvislosť medzi nedostatkom spánku a rizikom demencie.“ – uviedla vedúca štúdie Dr. Rebecca Robbinsová.

Pred ranným zazvonením budíka si preto doprajte dostatok spánku na regeneráciu mozgu. Filmy, videohry, alebo iné nevyhnutné životné aktivity skracujúce zaslúžený nočný oddych vám neutečú.

 

Mohlo by vás zaujať:

Otužovanie v mladosti prinesie „ovocie“ na staré kolená
Pomalšia chôdza po 45-tke je príznakom …
Bojíte sa, že vám večerné cvičenie naruší spánok?

Facebook Comments