Pri kormidle stál dovtedy nenápadný, no večne pracovitý odborník Štefan Tarkovič, ktorý sa svojej šance v pozícii trénera slovenskej reprezentácie chopil dokonale.

Kvalitný asistent
Do povedomia slovenskej futbalovej verejnosti sa naplno dostal odchovanec prešovskej školy pôsobením na pozícii asistenta reprezentačného trénera Jána Kozáka od roku 2013. „O Tarkovičovi nebolo počuť, po pánovi Venglošovi je druhý tréner, ktorý bol najdlhšie pri reprezentácii. Charakterovo je to skvelý človek a takých je málo. Jeho by som odporučil prezidentovi zväzu, ale rozhodnutie je na ňom. Bol pri tvorbe tohto mužstva, pri všetkých problémoch a veciach, vie dokonale, ako sa robí reprezentácia,“ hovoril Ján Kozák o svojom asistentovi počas pamätnej tlačovky z októbra 2018, po ktorej abdikoval z pozície hlavného kouča a jeho miesto zaujal Pavel Hapal. Vtedy ešte nikto netušil, že presne o dva roky dôjde na Kozákove slová. Tarkovičove kvality viackrát ocenili aj samotní hráči. „Boli sme spolu pri mnohých reprezentačných akciách, vždy sme dokázali vytvoriť výborný kolektív, a to je základ úspechu,“ padla pochvala na adresu súčasného kouča repre od hviezdneho futbalistu Mareka Hamšíka.

Silná fotografia plná emócii priamo zo šatne Slovákov po postupe na Euro 2020. Foto: SFZ

Zlaté predĺženie
Štefan Tarkovič sa ujal kormidla v októbri minulého roka, keď nahradil Pavla Hapala. Jeho úlohou bolo dať dokopy mužstvo na zápas roka v podobe baráže o postup na EURO 2020 v Severnom Írsku. To sa mu spoločne s asistentmi Samuelom Slovákom a Marekom Mintálom podarilo. V predĺžení strelil postupový gól na európsky šampionát útočník Michal Ďuriš. Neskôr došlo aj na predĺženie spolupráce na ďalší kvalifikačný cyklus i samotné EURO. Slováci sa v ťažkej skupine predstavia proti Španielsku, Poľsku a Švédsku. „Táto partia ľudí na ihrisku si zaslúži veľký obdiv. Som rád, že všetko, čo sme si predsavzali, sa nám podarilo do bodky splniť. Boli sme zomknutí, tímoví, ukázali sme kvalitu vo fázach zápasu, keď sme ju mali ukázať. A najpodstatnejšie je to, že sme vyslali signál fanúšikom, ktorí nám držali palce, že vieme priniesť Európu na Slovensko,“ glosoval šťastný tréner tesne po postupe.

Nie každý deň rozdáva darčeky reprezentačný tréner. Foto: Ľubomír Rendár

Mesačne za 15-tisíc eur
Slovenský futbalový zväz odtajnil aj sumu, ktorú bude Štefan Tarkovič dostávať. „Plat trénera bude 15 tisíc eur mesačne a za prípadný postup na MS dostane odmenu 200-tisíc eur, ako to bolo u predchádzajúcich trénerov,“ povedal šéf zväzu Ján Kováčik. Samotný Tarkovič s touto skutočnosťou nemal žiadny problém. „Tým, ako zarábajú ostatní tréneri na Slovensku, si myslím, že je zodpovedajúci. Trénovať v reprezentácii v prvom rade nie je o výške platu, ale o tom, že je to česť a veľká zodpovednosť.“

Premiérový Mikuláš
Tréner si ešte v minulom roku vyskúšal aj milú premiéru, keď sa v Žiline zahral na Mikuláša pre žilinské deti. „Som rád, že deti mali z toho dobrý pocit. V prvom rade nevedeli, kto som a bolo to celé v tajnosti. Skôr ako moja prítomnosť ich chytili za srdce slová konkrétneho Mikuláša, ja som sa snažil im dodať energiu, aby im to v živote pomohlo,“ doplnil Tarkovič. Rastúcu popularitu vníma stále s pokorou. „Nevnímam to nijako zásadne, v prvom rade to nie je možno úplne dobrá stránka tohto povolania, lebo som nepotreboval byť nikdy na výslní či vo svetlách reflektorov. Na druhej strane je len dobré, keď za vami prídu ľudia a vyjadria vám podporu. Jednoducho, šťastiu treba ísť vždy oproti. Dnes je veľa negativizmu a možno aj ľuďom sme v tomto ťažkom období po postupe na európsky šampionát dali nádej a pocit národnej hrdosti.“

VIZITKA Štefana Tarkoviča: 47-ročný futbalový odborník pochádza z Prešova, kde začínal aj s futbalovou kariérou. Tá však nemala veľký úspech a Tarkovič sa vrhol na trénerské remeslo. V slovenskej futbalovej súťaži viedol tímy Košíc, Prešova a aj Žiliny, odkiaľ putoval do štruktúr Slovenského futbalového zväzu. V roku 2013 si ho vybral vtedajší hlavný tréner Ján Kozák za svojho asistenta a spoločne vybojovali postup na EURO 2016. Po odchode trénera Kozáka zostal Tarkovič pracovať na zväze a už ako hlavný tréner slovenskej reprezentácie sa mu podarilo postúpiť na EURO 2020. Je ženatý, doma má dcérky a pre zaujímavosť, vyučoval aj na FTVŠ v Bratislave.

Pred pôsobením pri reprezentácii si ešte v roku 2013 vyskúšal Tarkovič post hlavného klouča MŠK Žilina. Foto. TASR


Mohlo by vás zaujať:

Čína ako nová futbalová veľmoc?
Futbalové kluby: Komu by mal fandiť správny chlap?
Futbalový kráľ hrateľnosti: PES 2020

Facebook Comments