Základom bol predchodca M2 (z roku 1922), ktorý bol po krátkom vývoji a vylepšeniach predstavený ako M3, a zaradený do výzbroje. Zmenou prešla hlavne veža, odpruženie podvozku a toľko potrebné zosilnené pancierovanie. K prvému bojovému nasadeniu došlo v novembri 1941 v líbyjskom Tobruku, kde posilnil jednotky britskej armády. Kritiku si vyslúžil hlavne slabý kanón, ale osádky si pochvaľovali jeho rýchlosť a spoľahlivosť. Od Britov tak dostal prezývku Miláčik (Honey).

Prvý krst bojom pod americkou zástavou prebehol na Filipínach začiatkom roku 1942, k jeho koncu sa opäť presunuli do Afriky. Tam v Kasserinskom priesmyku ale ľahké M3 utrpeli pod paľbou nemeckých stredných a ťažkých tankov drvivú porážku, a boli premiestnené z bojových k prieskumným oddielom.

Využitie sa v rámci vojenského programu Lend-Lease ( Pôžička a prenájom) našlo aj u Červenej armády. Sovietske tankové osádky tiež trápila slabšia palebná sila, tenký pancier a na vznietenie náchylný benzínový motor. Stuarty sa objavili aj vo výzbroji Francúzska, Číny a partizánskych oddielov v bývalej Juhoslávii.

Po vojne sa niekoľko kusov previezlo do juhoamerických krajín, kde ostali slúžiť až do 90. rokov 20. storočia.  Celkovo vzniklo z tanku M3 až osemnásť rôznych verzii, ktoré sa odlišovali parametrami a využitím. Napr. protilietadlový, veliteľský, prieskumný, plameňometný, odmínovací, protitankový či ako húfnica. Je obľúbený aj u dnešných zberateľov vojenskej techniky, jeho pojazdné kusy sú často využívané na rôzne dobové vojenské ukážky.

Foto: pixabay.com / wudman


M3 Stuart
Posádka: vodič, pomocník vodiča, veliteľ/nabíjač, strelec
Rozmery: dĺžka 4,5 m, šírka 2,46 m, výška   2,3 m
Hmotnosť: 14,7 t
Pohon: Continental-Wright-670-9A s 250 hp
Max. rýchlosť: 58 km/h (po ceste)
Dojazd: 120 km (neskôr pribudli prídavné nádrže)
Pancierovanie: 13–51 mm
Výzbroj: kanón ráže 37 mm, 3 x guľomet 30-06 Browning
Vyrobených: cca 14 000 kusov

K téme:

Zbrane 2. svetovej vojny: Superťažký tank nacistov E-100
Zbrane 2. svetovej vojny: Tank P26/40
Zbrane 2. svetovej vojny: Tank LT vz. 38

Facebook Comments