Tým je čoraz väčší odchod miestnych obyvateľov do miest. Dnes tu žije cca 9 tisíc obyvateľov. Veľa nehnuteľností ostalo prázdnych a miestna samospráva sa snaží tento neutešený stav zachrániť. Preto od roku 2021 ponúka niektoré domy za symbolické 1 euro, ktoré musí nový majiteľ opraviť. Na to mu radnica dokonca rada prispeje sumou 25 000 €. Nový občan má okrem pokoja bezplatný prístup do škôlok pre svoje deti, na tri roky oslobodenie od komunálnych daní a dani z nehnuteľností. Kto by si nechcel vysúkať rukávy a túži sa len nasťahovať, ten vie získať dom za smiešnych 10 €. Starosta Sebastiano Fabio Venezia dúfa, že program, ktorý sa začal koncom novembra 2020, prinesie nový život do historického centra mesta.

S cieľom urýchliť predaj domov založili viacjazyčnú pracovnú skupinu odborníkov na bývanie a právne poradenstvo, ktorá pomáha novým majiteľom s celou kúpou. „Nechceme, aby sa potenciálni kupci stratili v byrokracii alebo ich vystrašili zdĺhavými papiermi,“ vysvetľuje Venezia.

Vykopávky preukázali, že oblasť Troiny bola osídlená už v 7. tisícročí pred našim letopočtom. Mesto sa nachádza v provincii Enna v parku Nebrodi. Najbližšie more je na severe, Tyrrhenské, ku ktorému sa z Troiny viete dostať autom asi za hodinu a trištvrte. Ideálne miesto pre tých, ktorí majú plné zuby zhonu veľkomesta a bankové konto im zabezpečuje pohodlný život bez pravidelnej práce.

Mohlo by vás zaujať:

Iba jedna návšteva Ríma nikdy nestačí
Sladké more pod Alpami
Skryté poklady: Aj európske pláže vás očaria

 

Facebook Comments