Na ceste je ale nová generácia udržateľných stavebných materiálov, ktorých základ je viac ako prekvapujúci. Viac sa téme venoval aj článok na webe theverge.com

Obyčajné huby pomáhajú architektom a inžinierom vyriešiť jednu z najväčších ekologiockých kríz na svete. Huby sú odolné, biologicky odbúrateľné a ukazujú sa ako dobrá alternatíva. Stavebné materiály a stavebníctvo tvoria asi desatinu globálnych emisií oxidu uhličitého. To je oveľa viac ako globálny lodný a letecký priemysel dohromady. A problém sa zhoršuje.

Foto: pixabay.com / RitaE

Materiály vyrobené z mycélia, hubovej siete, z ktorej huby rastú, by to mohli pomôcť zvrátiť. Produkujú oveľa menej oxidu uhličitého ako planéta ako tradičné materiály ako cement. Hubové vlákna – hyfy* – sú navyše totiž veľmi odolné, pružné, pevná, ale zároveň ľahké. Tehly z nich vyrobené majú veľa vhodných funkcii. Spomínané materiály z húb sú stále v ranných fázach výskumu a vývoja. Ale ukazujú veľký potenciál do budúcnosti.

* Hýfa je dlhá vetvená vláknitá štruktúra húb, riasoviek alebo aktinobaktérií. Väčšina húb používa hýfy ako hlavný spôsobom vegetatívneho rastu a súhrnne sa nazývajú mycélium (podhubie). Hýfy tvoria aj dužinu plodníc.

Mohlo by vás zaujať:

Takýto “kruháč” sa len tak nevidí. Vydarená stavba zaujala
Na prvý pohľad neuhádnete, že sú to …
Najdrahšie stavby sveta: Tie musíte vidieť

Facebook Comments