Krimiromán z pera dvoch autorov, píšucich pod pseudonymom Erik Axl Sund, je nominovaný na prestížnu cenu Švédskej akadémie autorov detektívok za rok 2019.

Bábkar nie je ani klasickým, ani psychologickým trilerom. Je zmesou osudov jednotlivých postáv, ktoré sa náhodne spájajú a vytvárajú kriminálny triler. Pri jeho čítaní budete v každej kapitole konfrontovaní so sexuálnym zneužívaním a pedofíliou. Aj keď autori nepopisujú tieto zverstvá voyeurským spôsobom a podrobnosti nechávajú väčšinou na fantázii svojich čitateľov, skutočná hrôza sa vo vašej hlave odohrá ako film. Kniha je veľmi depresívnym a šokujúcim obrazom ľudskej, najmä mužskej spoločnosti bez akýchkoľek ilúzií alebo glosovania.

Foto: Adobe Stock

Sexuálne násilie ako smutná rutina
Inšpektor Kevin Jonsson vyšetruje prípad obchodovania so sexom na internete. Človek s falošnou identitou, prezývaný Bábkar, používa zákerné metódy, aby si od neplnoletých dievčat vynútil erotické fotografie a účinkovanie v pornofilmoch. Pátranie privedie Kevina k dvom šestnásťročným dievčatám Nove a Mercy. Napriek mladému veku už obe majú za sebou kruté skúsenosti, preto ich napokon prichýli Ústav pre sexuálne zneužívané dievčatá v Štokholme. Lieči sa tu aj Alice, dcéra dobre situovaného riaditeľa podniku, ktorý však žije dvojakým životom. Jedného dňa Nova s Mercy z liečebne utečú. V nádeji na lepší život v Amerike sú ochotné urobiť čokoľvek, klesajú však až na samé dno. Kevin Jonsson po nich neúnavne pátra, ale aj jeho svet sa rúca vo chvíli, keď vyjdú najavo fakty z minulosti jeho otca. Kto je Bábkar, ktorý sa tak surovo zahráva so životmi iných?

Erik Axl Sund
Je pseudonym švédskeho dua Jerker Eriksson (1974) a Håkan Axlander Sundquist (1965). Håkan je zvukár, muzikant a umelec. Jerker bol producentom. Vyše desať rokov experimentujú s hudbou, filmom a umením. Absolvovali viaceré turné po Ukrajine, Rusku, Bielorusku a Poľsku s elektropunkovou kapelou I love you baby! Ich prvou knihou bol temný psychologický triler Havranie dievča (Crow Girl), nasledoval román Plameň túžby (Hunger Fire) a Pýtiine pokyny (Pyrhia´s Instructions). Vytvorili tak trilógiu Slabosť Viktórie Bergmanovej. Je o žene v strednom veku, ktorú v detstve týrali a zneužívali. Ich temné a návykové trilery zožali okamžitý úspech a stali sa doslova literárnym fenoménom vo svete drsnej krimi, ktoré úspešne konkurujú dielam Stiega Larssona. Pred piatimi rokmi začali písať ďalšiu trilógiu Melanchólia, tú otvoril román Sklenené telá (Glass Bodies), ktorého voľným pokračovaním je práve Bábkar (Porcelain Dolls). Ak radi čítate škandinávske napínavé romány najmä pre ich pochmúrnu náladu a zlomené postavy, pri čítaní Bábkara si prídete na svoje. Miestami dokonca viac, ako možno chcete. Táto kniha vás v žiadnom prípade nesklame.

Mohlo by vás zaujať:

Kvalitná duševná potrava nielen pre knihomoľov
Hotel Lavína: Medzi nočnou morou a realitou
Možno už dnes si ich nájdete pod stromčekom

Facebook Comments