10. Dušan Popov
Ak o niekom možno vyhlásiť, že bol predlohou pre Jamesa Bonda, bude to práve Dušan Popov. Narodil sa v Srbsku a bol nielen dvojitým, ale rovno trojitým agentom. Pracoval pre juhoslovanskú exilovú vládu, ale najdôležitejšiu úlohu zohrával v službách nacistického Abwehru. Tejto organizácii totiž odovzdával falošné informácie, ktoré Popovovi podsúvala britská MI6. Jej zamestnancom bol aj tvorca Jamesa Bonda Ian Flemming, ktorý so Srbom úzko spolupracoval. Duško, ako ho familiárne prezývali, sa okrem iného podieľal aj na operácii Fortitude, ktorej cieľom bolo zmiasť Nemcov pred vylodením v Normandii. Tiež varoval Američanov už niekoľko mesiacov pred decembrom 1941, že na Pearl Harbor sa chystá útok. Neverili mu. Popov viedol pomerne búrlivý a zhýralý život a nečudo, že Flemming sa ním inšpiroval.

9. Frederick Joubert Duquesne
Chlapík s prezývkou Čierny panter špehoval počas oboch svetových vojen pre Nemcov. Narodil sa totiž v roku 1877 do búrskej rodiny a nenávidel britských kolonizátorov za ich prístup k Búrom. Zničili mu rodnú farmu, znásilnili a zabili sestru a jeho matka zomrela v britskom koncentračnom tábore. Niet divu, že sa chcel pomstiť. Duquesnovým najznámejším činom bolo potopenie lode, na ktorej sa nachádzal Herbert Kitchener. Ten velil britským vojskám v južnej Afrike a preslávil sa krutým správaním k Búrom. Duquesne sa mu chcel odplatiť a podarilo sa. Krížnik, na ktorom sa Kitchener plavil, Búr naviedol na mínu a plavidlo išlo v roku 1916 ku dnu aj s Kitchenerom. V medzivojnovom období sa Duquesne priatelil s americkým prezidentom Rooseveltom a v nasledujúcom konflikte opäť špehoval pre Nemcov. V roku 1941 ho ale odhalili a odsúdili za špionáž. Zomrel po 14 rokoch vo väzení.

8. Ši Pej Pu
Jeho bizarná kariéra sa začala v roku 1964 v Pekingu. Nadviazal kontakt s pracovníkom francúzskej ambasády Bernardom Boursicotom a Puovi sa ho podarilo presvedčiť, že je v skutočnosti ženou. Francúz asi nepatril k najjasnejším hviezdam na oblohe a uveril. Čo je ešte bizarnejšie, ich milostný vzťah trval 20 rokov a Ši Pej Pu dokonca predstieral, že Boursicotovi porodil dieťa (to v skutočnosti kúpil v nemocnici). Francúz mu postupne odovzdal najmenej 500 tajných dokumentov a keď ho povolali späť do Francúzska, vzal Číňana aj s dieťaťom so sebou. Tu sa však všetko prevalilo a muži si 11 mesiacov posedeli vo väzení. Boursicot sa pokúsil spáchať samovraždu, ale neúspešne. Ši Pej Pu aj so „synom“ sa musel vrátiť do Číny, ale obaja muži spolu udržiavali písomný vzťah až do jeho smrti v roku 2009.

7. Giacomo Casanova
Vo svojej autobiografii Casanova opísal najmä milostné pletky s mocnými ženami a jeho meno je preto dodnes synonymom milovníka. O špiónskej kariére zväčša taktne mlčal. Profesiou bol pritom právnik, koníčkom mu bola medicína a vášeň mal hlavne pre ženy. Casanova cestoval po Európe a jeho život sa točil najmä okolo pitia, krčmových bitiek a zvádzania žien. Bol však aj špiónom benátskeho dóžu. Casanovova schopnosť klamať s kamennou tvárou spolu s ochotou donášať zamestnávateľovi za štedrý plat z neho robili ideálneho tajného agenta. Bol mužom mnohých povolaní, ale skutočným majstrom sa stal len v balení žien. Koniec koncov, najviac informácií vytiahol práve od spanilých dám, ktoré neodolali jeho šarmu.

6. Sidney Reilly
Ďalší zo špiónov, ktorí inšpirovali Iana Flemminga. Pracoval najmä pre Veľkú Britániu a podobne ako James Bond, aj Reilly bol sukničkár. Mal prsty v mimoriadne riskantných operáciách, zaplietol sa napríklad aj do pokusu o zvrhnutie Lenina v roku 1918. Ten síce nevyšiel, ale špiónovi sa podarilo z Ruska ujsť. V prestrojení zasa presvedčil majiteľa povolení na ťažbu ropy v Perzii, aby ich predal radšej Veľkej Británii než Francúzsku. Dotyčný súhlasil a vďaka Reillymu získali Briti do budúcna mimoriadne dôležité surovinové zdroje. V Petrohrade získal nemecké plány na budovanie námorníctva počas nasledujúcich piatich rokov. Vzhľadom na to, že sa písal rok 1911 a schyľovalo sa k vojne, išlo o mimoriadne dôležité dokumenty. Reillymu bol osudný druhý pokus o prevrat v ZSSR v roku 1925. Chytili ho a v lese neďaleko Moskvy popravili.

5. Klaus Fuchs
Keď sa nacisti v Nemecku dostali k moci, mladý teoretický fyzik Klaus Fuchs ušiel do Veľkej Británie. Tu začal v roku 1941 pracovať na vývoji atómovej bomby. Jeden zamestnávateľ mu ale nestačil a platila mu aj ruská rozviedka. Šikovný mladík sa o dva roky neskôr dostal k práci na projekte Manhattan v USA a trvalo pomerne dlho, kým ho Američania začali podozrievať zo špionáže. K tej sa napokon priznal až v roku 1950 po svojom návrate do Veľkej Británie. Tu si odsedel deväť rokov a potom ho deportovali do NDR. Dodnes je predmetom debát, do akej miery Fuchsova špionáž pomohla Sovietom k vyvinutiu vlastnej jadrovej zbrane. Mnohé dokumenty týkajúce sa jeho činnosti sú dodnes utajené. Isté je, že jeho priznanie viedlo k odhaleniu celého okruhu špiónov v USA, ktorí sa venovali donášaniu informácií Sovietom.

4. Virginia Hallová
Gespato ju označovalo za najbezpečnejšiu spojeneckú špiónku. Virginia pôvodne nechcela mať so špionážou nič spoločné, pracovala v Európe pre americkú diplomaciu. Pri poľovačke však utrpela zranenie, prišla o nohu a s kariérou sa mohla rozlúčiť. Osud ju napokon zavial do Nemcami okupovaného Francúzska, kde pomáhala koordinovať odboj. Označovala miesta, kam mali Spojenci zhadzovať z lietadiel zbrane a vybavenie, trénovala členov hnutia odporu a vykonávala aj záškodnícku činnosť. Niet divu, že po vojne ju zamestnala CIA. Prijatie u amerického prezidenta Trumana ale odmietla. Podľa vlastných slov preto, že sa nechcela príliš medializovať. Nie všetci príslušníci gestapa totiž po roku 1945 putovali do väzenia a Virginia sa bála pomsty. Radšej sa držala v úzadí.

3. Aldrich Ames
Za prevrátením kabáta treba u Amesa hľadať ženy a alkohol. Práve pre milenky a pitie sa s ním manželka rozviedla a Aldrich sa dostal do ťažkej finančnej situácie. K splácaniu úverov a hypotéky sa pridali aj alimenty. Pracoval pre CIA, plat mal priemerný a jediné východisko z tunela dlžôb videl v špionáži pre KGB. Prvú várku tajných informácií predal Sovietom za 50-tisíc dolárov a myslel si, že táto suma ho vytiahne z problémov. Ale nestalo sa tak. V špionáži pokračoval a keďže mal prístup k identitám tajných agentov CIA, KGB si jeho služby veľmi cenila. Amesove donášanie prezradilo Sovietom identity asi 100 amerických agentov a viedlo k úmrtiu najmenej 10 z nich. Špióna prezradilo práve množstvo peňazí, ktorými zrazu disponoval. Prešiel síce dvoma testami na detektore lži, ale majetok skryť nedokázal. V roku 1994 ho odsúdili na doživotie, ktoré si dodnes odpykáva.

2. Mata Hari
Parížania z nej boli unesení. Rada sa odhaľovala, obklopovala ju aura tajomstva a pochádzala z exotickej Indie. Aspoň to o sebe tvrdila Margaretha Geertruida Zellová, ktorá sa preslávila ako Mata Hari. V skutočnosti sa narodila v Holandsku, ale z príťažlivosti jej to neubralo. Práve pre túto vlastnosť ju Francúzi najali ako špiónku, Mata Hari však pri prvej príležitosti zradila a stala sa nemeckou dvojitou agentkou. Nebola však veľmi úspešná, donášala len klebety a predpokladá sa, že Nemci ju zradili úmyselne. Zrejme s účelom uchrániť svojich dôležitejších agentov. Mata Hari sa pri výsluchu priznala k špionáži a keďže Francúzi potrebovali obetného baránka a niekoho, kto by poslúžil ako výstraha, odsúdili Mata Hari na smrť. Život špiónky, tanečnice a kurtizány ukončila 15. septembra 1917 popravná čata.

1. Rosenbergovci
Ich životy spočiatku vyzerali celkom obyčajne. Keď sa vzali, Ethel pracovala ako úradníčka a Julius práve doštudoval elektrotechniku. Do dejín sa však zapísali ako zrejme najznámejší špióni. Ethelin brat totiž pracoval na projekte Manhattan a Rosenbergovcom odovzdával správy o vývoji atómovej bomby, ktoré manželia následne posúvali Sovietom. Rosenbergovcov odhalili v roku 1950 krátko po tom, ako sa k špionáži priznal Klaus Fuchs. V marci 1951 sa konal hojne medializovaný súdny spor, v ktorom Julius a Ethel figurovali ako hlavní obvinení a hrozil im trest smrti. Kľúčovým svedkom obžaloby bol Ethelin brat, ktorý nakoniec dostal 15 rokov za mrežami. Manželia dopadli horšie a vypočuli si rozsudok smrti. Následne dochádzalo k rôznym odvolávaniam i občianskym demonštráciám žiadajúcim zmiernenie trestu, nič však nepomohlo. Prezident Truman a po ňom aj Eisenhower odmietli páru udeliť milosť napriek tomu, že vinu Ethel sa nepodarilo jednoznačne preukázať. Oboch popravili na elektrickom kresle 18. júna 1953. Dodnes sa debatuje, či si manželia taký prísny trest naozaj zaslúžili, alebo sa stali obeťami nespravodlivého systému. Synovia Rosenbergovcov dodnes žijú. Zhodne tvrdia, že otec dostal príliš vysoký trest a matka bola nevinná. Stále bojujú za to, aby ju súdy aspoň posmrtne zbavili viny.


Mohlo by vás zaujať:

Najnebezpečnejšia špiónka v službách Spojencov
Špióni z vesmíru
Tajná vychytávka sovietskych agentov

Facebook Comments