Presne takou otázkou sa zaoberala španielska štúdia uverejnená v odbornom časopise European Journal of Preventive Cardiology, a aj na webe escardio.org. Záver kardiológov hovorí jasne – „Človek nemôže byť„tučný a zdravý “ uviedol autor štúdie Dr. Alejandro Lucia z Európskej univerzity v Madride.

Rozsiahla štúdia použila údaje od 527 662 pracujúcich dospelých s priemerným vekom 42 rokov, z čoho 32% tvorili ženy. Približne 42% účastníkov malo normálnu hmotnosť, 41% malo nadváhu a 18% bolo obéznych. Väčšina bola neaktívnych (63,5%), zatiaľ čo 12,3% bolo nedostatočne aktívnych a 24,2% bolo pravidelne aktívnych. Asi 30% malo vysoký cholesterol, 15% malo vysoký krvný tlak a 3% mali cukrovku.

Výsledok? Obézni športujúci nemajú zdravšie srdce ako štíhli nešportujúci ľudia. Aj keď pohyb výrazne prospieva obehovej sústave a znižuje riziko rozvoja kardio ochorení, napriek tomu nadbytočný biely tuk (podkožný a v oblasti brucha) ruší pozitívne účinky cvičenia a srdce ďalej poškodzuje. Napríklad v porovnaní s neaktívnymi jedincami s normálnou hmotnosťou mali aktívni obézni ľudia približne 2x vyššiu pravdepodobnosť vysokého cholesterolu, 4x vyššiu pravdepodobnosť cukrovky a 5x vyššiu pravdepodobnosť vysokého krvného tlaku. Štíhli ľudia bez nezdravého bieleho telesného tuku, sú ohrození chorobami srdca a ciev menej, hoci sa o svoje zdravie nestarajú dostatkom pohybu. Nestačí sa teda iba hýbať, dbať treba aj na stravu a snažiť sa maximálne znížiť množstvo bieleho tuku v tele.

Mohlo by vás zaujať:

Ako je to s mužským chudnutím?
Otužovanie v mladosti prinesie „ovocie“ na staré kolená
Ak máte po infarkte, tak na toto si dajte veľký pozor

Facebook Comments