Po Mäse a Svini prichádza Hnev
Arpád Soltész sa v treťom románe Hnev vracia k postavám svojej prvotiny Mäso, do éry mečiarizmu, keď si nikto nemohol byť istý svojím majetkom, slobodou ani životom, ak ich nedokázal ochrániť hrubou silou alebo politickými konexiami. Ani tento jeho príbeh nemá kladných hrdinov. Je o normálnych ľuďoch v nenormálnych podmienkach. Uliciam 90. rokov vládnu gangy šuštiakových mafiánov, no najmocnejšou organizovanou zločineckou skupinou je Slovenská informačná služba, tou najväčšou zasa policajný zbor. Poručík Molnár je blázon, ktorý sa snaží čistiť mesto od zločinu. Stáva sa tak zrnkom piesku v súkolí dobre rozbehnutého stroja na peniaze, ktorý ho zomelie. Miki Miko je iný typ policajta. Vie, že keď sedí pri stole s falošnými hráčmi, vyhráva ten, kto najlepšie podvádza. Keď mu zabijú partnera a systém spravodlivosti urobí aj nemožné, aby ochránil vrahov, zostáva iba pomsta.
ARPÁD SOLTÉSZ: HNEV
Ikar, 2020

Vraždy podľa DNA
Predstavte si, že pošlete svoju DNA spoločnosti, ktorá vám sľubuje hĺbkovú analýzu. Vaša vzorka sa ale dostane do rúk sériovému vrahovi, ktorý si obete vyberá práve na základe nej. Obľúbený Connellyho hrdina, novinár Jack McEvoy, pracuje pre internetový projekt Výstraha, zameraný na ochranu spotrebiteľa. Popri svojej práci sa venuje aj vyriešeniu zamotaného prípadu sériového vraha, ktorý si vyberá obete na základe DNA. Prípad sa ho dotýka až príliš, veď jednou z obetí je aj žena, s ktorou strávil noc. Napriek tomu, že McEvoy prichádza na nové prepojenia a cesty k riešeniu zápletky, tieň podozrenia padne aj na neho.
MICHAEL CONNELLY: VÝSTRAHA
Slovart, 2020

Pokračovanie zvieracej detektívky
Kozmonov román Červ je pokračovaním úspešnej zvieracej krimisérie s kapitánom Marekom Wolfom. Neďaleko Bratislavy objavia telo neznámej ženy rozložené až na kosti. Záhadou je, že má obuté nové tenisky. Kapitán Wolf preberá vyšetrovanie bez dôkazov a svedkov, ktoré sa komplikuje s pribúdajúcimi kostrami, čo sa vynárajú z lužných lesov. V súkromí Wolf bojuje o brata. Chce ho vziať zo starostlivosti nezodpovednej matky, čím situáciu v rozpadnutej rodine skomplikuje. V najnevhodnejšej chvíli mu riaditeľ bratislavskej kri minálky chce prideliť ďalší prípad – vraždu ženy, ktorú našli prelezenú červami v cudzom byte.
FRANTIŠEK KOZMON: ČERV
Ikar, 2020

Minulosť ťa vždy dobehne
Nová kniha Alexa Northa, autora desivého trileru Šepkár. Pred 25 rokmi sa nebezpečný tínedžer Charlie Crabtree dopustil šokujúcej, brutálnej vraždy. Paul Adams na ten deň nedokáže zabudnúť. To, čo sa stalo jeho priateľovi a spolužiakovi, si nikdy neodpustil. Zaprisahal sa, že do svojho rodiska sa už nevráti. Teraz však jeho matka leží na smrteľnej posteli a Paul vie, že sa musí vrátiť. V tom čase sa navyše objaví nový prípad – kópia Crabtreeho starej vraždy. Je to desivá záhada: Charlie totiž pred 25 rokmi zmizol bez stopy.
ALEX NORTH: TEMNÝ PRIATEĽ
Lindeni, 2020

Inšpirované realitou
Dej najnovšej Šloserovej knihy sa odohráva v rokoch 2017 – 2030 a čitateľovi poskytuje zriedkavú príležitosť pozrieť sa do zákulisia vzniku PAKA (Policajná kriminálna agentúra). Dozviete sa, či boss podsvetia môže byť naviazaný na najvyššie články polície a slovenskej politiky, ale aj to, ako prebiehajú personálne čistky v PAKA a či sa poctivým elitným policajtom podarí vyšetriť záhadné úmrtie spred niekoľkých rokov, pri ktorom podozrievajú z vraždy „svojho človeka“. Autor opäť predkladá čitateľom príbeh s nečakaným vyvrcholením a poskytuje im nové podnety na zamyslenie nad prítomnosťou i nedávnou minulosťou.
PETER ŠLOSER: POLÍCIA V RUKÁCH MAFIE
Ikar, 2020

Smršť
Hrdinovia nového Karikovho mysteriózneho trileru zažívajú tú najhoršiu nočnú moru. V pustom regióne poľsko-slovenského pohraničia ich prenasleduje veterný démon, pred ktorým niet úniku. Nočná jazda autom, naokolo tma a ľudoprázdna pustina. Prízrak stareny v pohrebných šatách, ktorý je bližšie vždy, keď čo i len na chvíľu zastanete. Fenomén halného vetra je v Poľsku dobre známy a  zdokumentovaný. Keď fúka, stúpa počet násilností, nehôd, vrážd aj samovrážd. Ako však tento vietor súvisí s prekliatym cestným úsekom pri Západných Tatrách a s prízrakom stareny v čiernom, ktorý sa tam zjavuje?
JOZEF KARIKA: SMRŠŤ
Ikar, 2020

Dejiny vojnových konfliktov
Vojny a násilie sprevádzajú ľudstvo od nepamäti. Cieľom tejto knihy nie je ich propagácia ani glorifikácia, práve naopak. Má slúžiť ako zdroj poučenia, umožňujúci zachovávať mier a predchádzať vojnovému násiliu. Kniha predstavuje výber z vojnových konfliktov, opisuje a objasňuje vojensko-politické pozadie a dôsledky vojen v celosvetovom meradle s dôrazom na naše národné dejiny. Autori ponúkajú čitateľovi prehľad o vyše 200 vojnách a takmer 70 bitkách od najstarších čias až po súčasnosť. Lepšiu názornosť a pochopenie udalostí zvyšuje nielen množstvo ilustračných obrázkov, ale aj mapy a schematické náčrty bojových situácií.
SEGEŠ, KLUBERT, MEDVECKÝ: ENCYKLOPÉDIA VOJEN
Ikar, 2020


Mohlo by vás ešte zaujať:

Hotel Lavína: Medzi nočnou morou a realitou
Možno už dnes si ich nájdete pod stromčekom
Prvá lož: Triler o rozhodnutí a klamstve, ktoré zmení celý život

Facebook Comments