Walther PPK
Už v 30. rokoch 20. storočia sa na verejnosti objavila pištoľ, ktorá sa neskôr stala známou ako „zbraň Jamesa Bonda“. Pôvodne však agent 007 nosil Berettu, ktorú mu v prvých románoch vložil do rúk jeho stvoriteľ Ian Fleming. Potom sa však spisovateľovi ozval zbraňový expert Geoffrey Boothroyd, ktorého očarili romány o Bondovi. Nevedel však prísť na chuť jeho Berette. Vymenili si niekoľko listov a na základe tejto korešpondencie Fleming vyškrtol z príbehu Berettu a nechal sa presvedčiť, aby James Bond nosil pri sebe radšej nemecký Walther PPK. Kaliber 7,65 milimetra bol kompromisom medzi hmotnosťou a zastavovacou silou. Walther PPK (Polizeipistol Kriminal) nabral na popularite za éry nacistov. Bohato zdobené modely sa stali symbolom spoločenského statusu a neraz sa dávali ako oficiálne dary. Tieto pištole nosili mnohí nacistickí pohlavári a sám Adolf Hitler s ňou ušetril prácu Norimberskému tribunálu, keď sa zastrelil. V priebehu desaťročí dokázali zbrojári Walther PPK len mierne vylepšiť. Pištoľ navrhnutá na skryté nosenie sa vyrába dodnes a obstojí aj medzi modernou konkurenciou.

Foto: pixabay.com

Sturmgewehr 44
Aj ďalšia legenda bude z Nemecka, tentokrát z radu útočných pušiek. Michail Kalašnikov sa pri konštruovaní svojho AK-47 inšpiroval práve zbraňou, ktorá na východnom fronte kosila aj jeho krajanov. Sturmgewehr 44 bola prvou skutočne úspešnou a efektívnou útočnou puškou, do druhej svetovej vojny ju však Nemci zapojili príliš neskoro na to, aby mohla zvrátiť priebeh konfliktu. Svojou univerzálnosťou však v tých časoch prekonávala všetky ostatné strelné zbrane a viedla k tomu, že armády iných krajín začali do výzbroje taktiež zaraďovať útočné pušky. A všetky, vrátane americkej M-16, sa inšpirovali v nacistickom Nemecku. Za mnohé hovorí aj fakt, že keď Kalašnikovovi po smrti otvorili v Moskve pamätník, bola na ňom omylom vyobrazená práve Sturmgewehr 44. Ihneď musel prejsť malou rekonštrukciou.

Colt Single Action Army
Nik mu nepovie inak ako Peacemaker. Absolútna klasika, na ktorú sa stačí len pozrieť a chlapovi sa hneď vybavia prestrelky pred saloonmi, kovbojské klobúky a jazda na koni smerom k zapadajúcemu slnku. Vyrábal sa v továrni Samuela Colta, ktorý síce revolver nevynašiel, ale ako prvý zaviedol jeho sériovú výrobu. Už viac nebolo potrebné spoliehať sa na zručných remeselníkov, ktorí vyrábali kompletnú zbraň. Stačilo mať pár šikovných chlapov, z ktorých každý sa špecializoval na určitý výrobný proces. V konečnom dôsledku sa tak Coltovi podarilo získavať aj zákazky pre vládu. Aj Peacemaker bol pôvodne určený pre príslušníkov americkej kavalérie, ale stal sa najpoužívanejšou zbraňou éry divokého západu. Vyrábal sa vo viacerých verziách, jedna z nich bola napríklad určená na streľbu rovnakou muníciou, aká sa používala do pušiek. Kovboji už tak nemuseli nosiť dva typy nábojov. Peacemakera nosil po boku napríklad aj americký generál George S. Patton, ktorý si nechal vyrobiť špeciálny kúsok so slonovinovou rukoväťou. Firma Colt´s Manufacturing Company výrobu tohto revolvera už dvakrát zastavila, ale dopyt po ňom bol taký veľký, že Peacemaker sa produkuje dodnes. Od 70. rokov 19. storočia ich z výrobnej linky zišlo už takmer pol milióna.

Foto: Wikipedia

Uzi
Podobne, ako sú kolty pomenované po Samuelovi Coltovi, nesie aj samopal Uzi meno po svojom vynálezcovi Uzielovi Galovi. Ten do svojej zbrane integroval sklopnú opierku, vďaka ktorej je na jednej strane skladná a na druhej strane dokáže byť aj pomerne presná. Vďaka univerzálnosti našla širokú škálu využitia: posádky automobilov z nej strieľali počas vojen gangov v uliciach USA, izraelským špeciálnym jednotkám sa zasa pozdávala nízka hmotnosť a kompaktné rozmery vhodné do stiesnených priestorov. Týchto samopalov sa vo všetkých ich verziách vyrobilo dovedna vyše desať miliónov. Ide tak o jednu z najrozšírenejších strelných zbraní na zemi, ktorá vzniká pod rukami robotníkov už 70 rokov.

Foto: Wikipedia

RPG-7
V roku 1993 postihla Američanov v somálskom Mogadišu katastrofa. Dva vrtuľníky UH-60 Black Hawk ležali v uliciach a tieto stroje za milióny dolárov poslali k zemi obyčajní chlapíci s obyčajnými zbraňami. Somálčania držali v rukách RPG-7, teda ručné protitankové granátomety ruskej výroby. Ide o jednu z najrozšírenejších a najefektívnejších pechotných zbraní sveta. Dokázala rovnako dobre zostreľovať americké vrtuľníky v Somálsku, ničiť ruské tanky v Čečensku a likvidovať opevnené postavenia v afrických konfliktoch. RPG-7 je priamym potomkom nacistického Panzerfaustu a prvýkrát sa objavila vo výzbroji sovietskej armády v roku 1961. Dokáže zasiahnuť pohyblivý cieľ na vzdialenosť až 300 metrov, pomerne jednoducho sa ovláda a skúsený vojak z nej vie vystreliť aj štyri granáty za minútu. Vyrobilo sa ich viac než deväť miliónov a ich produkcia stále beží.

Foto: Wikipedia

Lupara: Existuje aj mnoho ďalších legendárnych zbraní, medzi inými aj lupara. Ide o skrátenú brokovnicu, ktorú spopularizovala sicílska mafia. Zločinci ju často používali najmä pri aktoch krvnej pomsty (vendety), ale vďaka malým rozmerom sa uplatnila všade, kde bola potrebná veľká sila a kompaktnosť.

Mohlo by vás zaujať:

Spoľahlivý partner kriminálnej polície: Walther PPK
Zbrane 2. svetovej vojny: Americká ikona Thompson
Ruská legenda dostala krídla

Facebook Comments