Na ochranu stoviek kilometrov  pobrežia tak testujú v Kalifornii protiponorkový dron SeaGuardian MQ-9B, ktorý finančne nezruinuje armádny rozpočet. Pri nedávnom teste pomocou softvéru na spracovanie zvuku General Dynamics UYS-505 úspešne sledoval cvičný ponorný cieľ počas troch hodín pomocou desiatich zhodených sonárnych bój.

Používanie moderných dronov na hladinovú / podvodnú vojnu je lacnejšia metóda ako štandardné použitie Boeingu P-8A (protiponorkové a námorné hliadkové lietadlo, kde náklady na jeden kus sú cca 201,4 – 275,7 milióna USD), pretože letová hodina s ľudskom posádkou stojí podstatne viac. Použitie dronu sľubuje až 86 percentné šetrenie nákladov. Avšak P-8A majú väčšiu kapacitu na prenášanie sono bóji, čo znamená, že sa s najväčšou pravdepodobnosťou sa použijú v spojení s dronmi na rozšírenie operácií. Vývoj prispieva k rozširovaniu flotily bezpilotných prostriedkov amerického námorníctva používaných na najrizikovejšie misie za zlomok ceny starších vojenských technológií. Okrem vyhľadávania ponoriek systém zvládne aj úlohy pátracie a záchranné práce, alebo pri odhaľovaní nelegálnej imigrácie či pirátstva.

SeaGuardian MQ-9B
Rozpätie krídel: 24 metrov
Dĺžka: 11,7 metra
Elektrický pohon: Honeywell TPE331-10 Turboprop
Max. hrubá vzletová hmotnosť: 5670 kg
Max. výdrž letu: 40 hodín
Tech. info: multirežimový radar GA-ASI Lynx, systém multispektrálneho zacielenia Raytheon MTS-B EO / IR, automatický vzlet a pristátie, ochrana proti zásahu bleskom, protipožiarna ochrana motorového priestoru, let za akéhokoľvek počasia, systém proti námraze
Zbraňová verzia SkyGuardian ™: Presne navádzaná munícia


Mohlo by vás zaujať:

Nové špionážne drony sa nechali inšpirovať prírodou
Bezpilotný dron bude tankovať americké stíhačky
Ak uvidíte nad hlavou Songar, radšej sa kryte

Facebook Comments