Atypickú zástavbu bez viditeľnej povrchovej dopravy a dostatkom zelene plánujú umiestniť na neobývanom území v severozápadnom cípe Saudskej Arábie, medzi Červeným morom, Egyptom a Jordánskom. „Predstavujem vám THE LINE, mesto s miliónmi obyvateľov s dĺžkou 170 km, ktoré zachováva 95% prírody v rámci NEOM, bez áut, bez ulíc a bez emisií uhlíka.“ uviedol Mohammed bin Salman, korunný princ a predseda predstavenstva spoločnosti Neom.

Foto: neom.com

Celá dopravná infraštruktúra, komunikačné a inžinierske siete sú pod zemou. Mesto bude napájané obnoviteľnou energiou a stavané s dôrazom na pohodlie a zdravie svojich obyvateľov. Každý by mal nájsť svoje každodenné potreby do päť minút chôdze. Na dlhšie trasy bude slúžiť podzemný vysokorýchlostný systém hromadnej dopravy. Až neskutočne znie vízia, že sa budete vedieť všade dostať do max. 20 minút. Tomu všetkému budú asistovať najnovšie digitálne technológie s pomocou robotov a umelej inteligencie. Hlavným biznisom budú inovácie a výskum.

Foto: neom.com

Do roku 2030 má futuristické mesto, ktoré má ambície byť novým ekonomickým motorom krajiny vytvoriť cca 380 000 pracovných miest. Plán samotnej výstavby, kde má nájsť nový domov vyše milióna ľudí, počíta so začiatkom roku 2021.

Mohlo by vás zaujať:

Spoznajte futuristické mesto plné robotov
Kúpil mesto duchov a dal mu druhú šancu
Najdrahšie stavby sveta: Tie musíte vidieť

Facebook Comments