Aj bývalému manželovi úspešnej biatlonistky so slovenskými koreňmi Gabriely Koukalovej diagnostikovali v minulosti zhubnú rakovinu semenníkov. Na rozdiel od ostatných mužských kolegov však o chorobe nemlčal a nič nezatajoval. Práve naopak, robil všetko preto, aby dohnal ďalších mužov na včasné vyšetrenie. Robil na túto tému prednášky, besedy a workshopy a ako sám povedal, len za tri roky činnosti projekt zachránil život viac ako trom desiatkam ľudí. Rakovina semenníkov je totiž častým ochorením mužov a ani trénovaným telám športovcov sa nevyhýba. „Aj preto som o tom hovoril nahlas a verejne,“ priznal Koukal, ktorý reprezentoval Česko v bedmintone na OH v Pekingu 2008 aj v Londýne 2012. A medzitým sa stihol z tejto zhubnej choroby vyliečiť.

Všetci dohola
Koukal nie je zďaleka sám. Rakovina semenníkov, zákerná a tichá hrozba, ktorá nebolí, postihla aj množstvo futbalistov. Bojoval s ňou španielsky reprezentačný brankár José Francisco Molina, fenomenálny holandský krídelník Arjen Robben, bojovník zo škótskeho klubu Celtic Glasgow John Hartson, no aj stopér Athletic Bilbao Yeray Álvarez. Keď obranca španielskeho klubu začal po zistení choroby chodiť na chemoterapiu a vypadli mu potom vlasy, spoluhráči sa na znak solidarity rozhodli urobiť to isté. Oholili si hlavy. „Krásne gesto,“ okomentoval ho neskôr Álvarez, ktorému sa choroba vrátila dva razy. V oboch prípadoch sa však vyliečil a dnes je 25-ročný hráč stále aktívny. Aj bývalému hokejistovi Prešova Matúšovi Balážovi sa rakovina semenníkov vrátila. Dva razy sa vyliečil, no už navždy bude označovaný za onkologického pacienta. Momentálne 27-ročnému Balážovi, ktorý hrával aj za univerzitný tím pražskej Karlovej Univerzity, prekáža, že je téma rakoviny pre mnohých chlapov stále tabu. „Dnes je už omnoho viac pacientov, ktorí sa uzdravia než tých, ktorí také šťastie nemajú. Ľudia sa stále často boja ísť k lekárovi, aj keď majú podozrenie. Tým to len zhoršujú. Ja som mal liečbu pomerne v pohode, pretože som sa nehanbil o tom hneď povedať otcovi a ísť za lekárom, hoci išlo o chúlostivú záležitosť,“ otvorene rozprával Baláž pred dvoma rokmi portálu presilovka.sk. V hokeji už potom nemal ambície presadiť sa, no stále ho rád hrával. Pre zábavu.

Foto: Adobe Stock

Dve bitky Thomasa Van Der Plaetsena
Libereckému hokejistovi Jiřímu Průžekovi rakovina semenníkov otvorila oči. „Dovtedy som sa nervoval, keď mi to v zápase nešlo. Potom som však pochopil, že keď som zdravý, som ten najbohatší človek,“ vysvetľoval pre český Radiožurnál. Na rozdiel od ostatných majú podľa neho športovci po diagnostikovaní tejto choroby výhodu. „Športovci sú zvyknutí vyhrávať a nevzdávajú sa. Aj ja som bral rakovinu ako ďalší zápas, ktorý musím vyhrať. Bola to len ďalšia prekážka,“ tvrdil dnes 22-ročný útočník. Po operácii sa vrátil na ľad a dnes valcuje za Liberec. Ešte impozantnejší návrat po vyliečení predviedol belgický atlét Thomas van der Plaetsen. Dva roky po zistení nádoru sa stal v holandskom Amsterdame majstrom Európy v desaťboji. Belgickému univerzálovi z Ghentu zákerná choroba zavarila dvakrát. V septembri 2014 mu totiž spôsobila pozitívny dopingový nález. Až keď šokovaný Plaetsen pátral po príčinách zvýšenej hladiny zakázaného hormónu HCG v tele, zistil, že sa za tým skrýva práve rakovina semenníkov. Musel sa tak nielen liečiť, ale aj brániť pred športovým súdom. A napokon obe bitky vyhral. „Nechcem povedať, že je to moje najväčšie víťazstvo, ale je jedno z tých, ktoré si vzhľadom na okolnosti vážim najviac,“ povedal Plaetsen po zisku titulu európskeho šampióna, ktorý mu otvoril dvere aj na olympiádu v Riu de Janeiro 2016, kde skončil napokon na 8. mieste.

Liverpoolska rozprávka
Najznámejším prípadom s touto diagnózou zostáva americký cyklista Lance Armstrong. Na rozdiel od ostatných mu lekári v roku 1996 dávali len 50-percentnú nádej, že sa z rakoviny vylieči, ale v tom čase 25-ročný Lance to dokázal. A potom sa siedmy raz radoval z triumfu na Tour de France. No len do chvíle, keď mu dokázali doping a o všetky tituly prišiel. Smutný koniec navonok sympatického športového hrdinu. Britský džokej Bob Champion písal obdivuhodnejší príbeh. Keď mu v roku 1979 – na sklonku kariéry – ako 41-ročnému diagnostikovali rakovinu, čakalo sa, že dá kariére definitívne zbohom. No konský nadšenec zo Sussexu sa zaťal a po ukončení liečby sa do sedla vrátil. A v apríli 1981 vyhral najslávnejšie britské dostihy – Veľkú liverpoolsku na Aldanitovi. Na koni, ktorého po druhom zranení nohy plánovali utratiť, no Champion majiteľov presvedčil, aby mu dali šancu. Džokej mal v tom čase 44 rokov! BBC Bobovi Championovi za to neskôr udelila titul športová osobnosť roka. Neskôr o ňom vyšla kniha a natočili aj film s názvom Šampióni. Bob, rovnako ako Koukal, založil nadáciu na podporu liečby rakoviny a vyzbieral milióny libier. Britské médiá sa zhodli, že to bola jedna z najkrajších rozprávok, aké kedy Veľká liverpoolska napísala.

Foto: Adobe Stock

Tombides aj Brož
Nie vždy však život napíše taký šťastný koniec ako v prípade Championa. Českého atléta Jaroslava Broža rakovina semenníkov zabila. Pritom účastník mníchovskej olympiády 1972 mal len 25 rokov. Austrálsky útočník West Ham United Dylan Tombides zomrel ako 20-ročný, tri roky po prepuknutí choroby. Nezachránila ho ani operácia, počas ktorej mu londýnski lekári nádor odstránili. Žiaľ, už bolo neskoro. Hráči West Ham si ho po oznámení o jeho skone uctili netradične – na rozdiel od minúty ticha mu pred zápasom s Crystal Palace minútu spontánne tlieskali. Na rozlúčku. Aj Tombidesov skon je však pripomienkou toho, že s touto zákernou chorobou musíme bojovať. V predstihu, aby nedostala šancu zvíťaziť.

Mohlo by vás zaujať:

Semenníky pod lupou: Muži, nepodceňujte neobvyklé príznaky
Má rakovina svoju Achilovu pätu? Vedci tvrdia, že ju majú v hrsti
Zachráňte si svojho najlepšieho kamoša

Facebook Comments