Trump ponúkol vedeniu Buffala rovnú miliardu dolárov. Pegula, ktorý vlastnil aj Buffalo Sabres v hokejovej NHL, však prihodil o spomínaných 400 miliónov viac. Trumpovi sa tak v tej chvíli zrútil veľký sen. Kedysi klub amerického futbalu v nižšej súťaži vlastnil. Byť majiteľom klubu v NFL v americkom futbale, v najpopulárnejšom americkom športe, ktorého finálový duel zvykne sledovať v priemere vyše 100 miliónov fanúšikov v USA, bola jeho veľká životná méta. No neuspel a zvyšok je história. „Ak by vtedy súboj o vlastníctvo klubu vyhral, asi by nikdy za amerického prezidenta nekandidoval,“ konštatuje jesenné vydanie newyorského Sports History Magazine (SHM). Kandidovať na prezidenta sa dnes 74 ročný Trump rozhodol necelý rok po spomínanej prehre – v júni 2015. V januári 2017 sa už tešil z pocty byť v poradí 45. americkým prezidentom.

Majiteľom klubu v 37 rokoch
Poďme však späť k jeho športovej vášni. Úspešný newyorský podnikateľ Trump mal v septembri 1983, keď kúpil od oklahomského ropného magnáta Waltera Duncana klub New Jersey Generals, 37 rokov. Duncanovi sa už nechcelo neustále cestovať na východ za svojím klubom, a tak Trumpovi tím predal. Nešlo o NFL, New Jersey Generals hrávali USFL (United States Football League), ktorá NFL nemala šancu konkurovať. Navyše, NFL sa hrá na jeseň, USFL sa hrala na jar – od marca do júna. Trump mal byť záchrancom klubu a súťaž, ktorá získavala talentovaných hráčov z miestnych univerzít, ba občas sa jej podarilo ukradnúť aj pár hviezdičiek z NFL, postupne naberala na obrátkach. Aspoň to tak v roku 1985 vyzeralo. No bolo to len zdanie. Zlý manažment a značné dlhy klubov vystavili navonok nádejnej súťaži stopku po troch rokoch. Prispel k tomu aj Donald Trump. Keď v roku 1983 vo svojom 58 poschodovom mrakodrape Trump Tower v New Yorku hrdo oznamoval kúpu klubu, zdalo sa to ako veľká vec. O to viac, že to chvíľu vyzeralo tak, že sa mu podarí dotiahnuť aj slávneho trénera a legendu Miami Dolphins Dona Shulu. Keď však najslávnejší tréner histórie amerického futbalu (zomrel v máji 2020 vo veku 90 rokov) žiadal od Trumpa k podpisu zmluvy aj apartmán v jeho mrakodrape, Donald to tvrdohlavo odmietol. Napokon vzišlo aj z trénerskej spolupráce.

Žaloba mu nepomohla
Trump vedel, že jarná liga s druhotriednymi hráčmi nemá šancu konkurovať slávnej jesennej. V priemere 25-tisíc fanúšikov na zápas v otváracej sezóne a k tomu televízne práva od ABC a ESPN na celkovo 13 miliónov dolárov neboli na začiatok zlé čísla. V porovnaní s NFL to však boli stále drobné. Trump to teda skúsil inak. Presvedčil vedenie USFL, aby ligu, v ktorej hrávali také tímy ako Tampa Bay Bandits, Washington Federals či Orlando Renegades, posunula na jeseň. „Ak by Boh chcel, aby sa na jar hral futbal, nevymyslel by predsa bejzbal,“ to bol Trumpov obľúbený argument z tých čias. Pre doplnenie, bejzbalová liga zvykne začínať v marci a na jar je v plnom prúde. Donaldov plán znie nelogicky, no mal to vymyslené dobre. Len čo získal od vedenia ligy súhlas, zažaloval kluby z NFL za to, že si nelegálne privlastňujú trh s profesionálnymi hráčmi a oberajú iné ligy o možnosť zarobiť na televíznych právach. Trump žiadal odškodné 1,1 miliardy dolárov, no márne. Súd sa síce konal, no ten uznal len fakt, že NFL kontroluje práva. Televízie však o tom, čo budú vysielať, rozhodujú samy. Navyše súd Trumpovi a celej USFL ako žalobcovi nepriklepol žiadne finančné odškodné, čo bol posledný klinec do rakvy. USFL po troch rokoch neslávne skončila.

Donalda to z finančného hľadiska mrzieť nemuselo, okrem mrakodrapov vlastnil aj kasína či hotely v Chicagu a v Las Vegas a až o toľko peňazí neprišiel. Navyše sa v tom čase nerozpakoval robiť také „psie kusy“ ako podľa Sports History Magazine predviedol v prípade Lawrencea Taylora. Talentovaného hráča vykúpil zo služieb NY Giants a podpísal ako oporu pre svojich generálov. Keď však bolo jasné, že klub čoskoro zanikne, predal ho späť do rovnakého klubu, z ktorého ho získal. No o 750-tisíc dolárov drahšie. Tomu sa povie čistý zisk. Ktovie, čo na jeho krok vtedy hovoril Andy Warhol. S Trumpom a jeho vtedajšou prvou ženou Ivanou sa slávny umelec v tom čase príležitostne stretával. Ba vraj sedel aj v dozornej rade New Jersey Generals. To všetko je už minulosť. Mimochodom, Pegulovci stále vlastnia Buffalo Bills. Len 69-ročný Terry Pegula prenechal čoraz viac právomocí v klube svojej o 19 rokov mladšej juhokórejskej manželke Kim – žene, s ktorou sa zoznámil v reštaurácii, kde ho rodáčka zo Soulu obsluhovala.

Foto: wikipédia

Mohlo by vás zaujať:

Seriózna sexistická liga amerického futbalu
VIDEO: Ako vyzerá nenápadná rozohrávka v americkom futbale?
Legends Football League: Ultimátny chlapský zážitok

Facebook Comments