To však vôbec nie je pravda. Minimálne rovnako, ak nie viac, je dôležitá voľba matraca. Práve na matrac totiž pri spánku prenášame váhu nášho tela a determinuje to, ako sa vyspíme. Takže zdravý spánok rozhodne nie je len o kvalitnej posteli. Doslova by sme mohli povedať, že aj tá najlepšia posteľ nebude s nekvalitným matracom plniť svoju funkciu. Preto je optimálne hľadať určitú symbiózu medzi posteľou a matracom. A taktiež medzi ďalšími doplnkami spálne, ako napríklad nočnými stolíkmi.

Matrace priamo určujú, ako sa vyspíme

Matrace sa delia do rôznych kategórií a typov, aby si každý vedel vybrať, aký matrac sa mu hodí a na akom sa dobre vyspí. Je dobré tieto rozdelenia poznať, pretože v zjednodušenom ponímaní, ak si tieto veci osvojíte, tak si možno už po prečítaní tohto textu môžete vybrať vhodný matrac v súvislosti s vašimi preferenciami či fyzickými parametrami.

Foto: pexels.com

Poznáme nasledovné druhy matracov:
– pružinové, resp. taštičkové,
– pamäťové,
– latexové,
– penové,
– zdravotné.

Cenovo najdostupnejším variantom sú penové matrace, zaujímavou voľbou sú zase latexové, ktoré sú vyrobené z prírodných materiálov a charakteristické tým, že sú mimoriadne vzdušné. Klasickou alternatívou sú pružinové matrace, ktoré ešte delíme na klasické, resp. taštičkové. V prípade taštičkových sú pružiny uložené v textilných puzdrách, čo zabezpečuje vyššie pohodlie. Celkovo sú pružinové matrace klasickou, ale stále obľúbenou voľbou, pretože sú vzdušné a priedušné. Obľúbené sú aj pamäťové matrace, obsahujúce pamäťovú penu, ktorá sa prispôsobí tvaru chrbtice a tela. Pre ľudí so zdravotnými ťažkosťami, najmä krku či chrbtice, sú vhodné zdravotné matrace.

Foto: VGstockstudio / Shutterstock.com

Stupne tvrdosti

Okrem jednotlivých druhov matracov je dobré poznať aj stupne tvrdosti. Tie si všímajte najmä v súvislosti s vašou hmotnosťou.

Poznáme celkom päť stupňov tvrdosti matracov:
tvrdosť 1,
tvrdosť 2,
tvrdosť 3,
tvrdosť 4,
tvrdosť 5.

Čím vyšší stupeň tvrdosti, tým je logicky matrac tvrdší a tým je určený pre ľudí s vyššou hmotnosťou. Napríklad, matrace v stupni tvrdosti 1 sú určené pre ľudí s hmotnosťou do 70 – 80 kilogramov, stupeň 3 do 120 kilogramov a stupeň 5 pre ľudí s váhou nad 150 kilogramov či dlhodobo chorých.

Stupeň tvrdosti si treba vopred všimnúť, lebo ak si napríklad stokilový muž kúpi matrac s tvrdosťou 1, bude príliš mäkký a v konečnom dôsledku nepohodlný.

Nočné stolíky pre patričný komfort

Niekedy sa stane, že pri ošiali zo sťahovania ľudia pozabudnú na nočné stolíky a vtedy zistia, ako im tieto malé, ale užitočné doplnky začnú chýbať. Zrazu si nie je kam dať budík, okuliare či fotku svojej rodiny. Nočné stolíky sú nenápadné, no o to užitočnejšie doplnky do spálne. Dnes si ich už viete zakúpiť pohodlne on-line a k dispozícii je široký výber za dostupné ceny. K dispozícii sú aj rôzne modernejšie dizajny nočných stolíkov, ktoré ponúkajú aj extra hodnotu oproti klasike. Takéto nočné stolíky aj v kombinácii so štýlovou lampou môžu vo svojej podstate úplne zmeniť vyznenie celej spálne, čo rozhodne nestojí za škodu vyskúšať.

Foto: Africa Studio / Shutterstock.com

Ideálne všetko naraz

Ideálnou cestou je zakúpiť si „spálňové doplnky“, ako matrace, nočné stolíky či paplóny a vankúše naraz a súčasne. Nie je totiž ideálne mať matrac a posteľ, no čakať na paplón a vankúš. Alebo ak už chýbajú spomínané nočné stolíky, keď zrazu človek nevie, kam si odloží okuliare či mobilný telefón. Je preto dobré si nákup vopred premyslieť a ideálne zrealizovať tak, aby objednané veci prišli v rovnakom čase.

Facebook Comments