10. Rembrandt
Jeden z najslávnejších maliarov 17. storočia bol posadnutý umením. Tvoril ho a bol aj vášnivým zberateľom najrôznejších umeleckých diel. Až keď musel v roku 1656 rozpredať svoj osobný majetok, aby uspokojil veriteľov, ukázalo sa, čo všetko vlastní. Mal doma maľby a kresby starých majstrov, busty rímskych cisárov, zbierku minerálov a rôznych prírodovedných exponátov, samurajské brnenie a množstvo ďalších predmetov z Ďalekého východu. Ani to nestačilo, aby sa vymanil z dlžôb. Predal dom aj kníhtlač a presťahoval sa do skromnejšieho príbytku. Naďalej však ostal významnou osobnosťou, ktorú v jej dome dokonca navštívil toskánsky veľkovojvoda Cosimo III. Medicejský. Šľachtic však maliarovi s finančnými problémami nepomohol. Rembrandt zomrel v októbri 1669 ako chudobný muž.

9. Kodak
Skrachovať vďaka technológii, ktorú vymyslíte, chce skutočný kumšt. Kodak to dokázal. Firma, v ktorej sa zrodil prenosný digitálny fotoaparát, premrhala množstvo príležitostí a na poli digitálnej fotografie sa neuplatnila. Spoločnosť sa totiž živila aj predajom fotografických filmov a v zariadení, ktoré nepotrebovalo film, videla skôr skazu než spásu. Kodaku chýbal vizionár schopný vidieť, že budúcnosť leží v digitálnej fotografii. Rigidný manažment a neschopnosť prispôsobiť sa vývoju na trhu napokon v roku 2012 vyústili v bankrot. Firma sa zachránila len vďaka tomu, že predala mnohé zo svojich patentov iným spoločnostiam a zbavila sa viacerých nevýnosných súčastí svojho biznisu. Výroba a predaj fotoaparátov dnes tvorí už len malú časť tržieb Kodaku.

8. Oscar Wilde
Ani známi homosexuáli to koncom 19. storočia nemali ľahké. Dôkazom je osud dramatika Oscara Wilda. Ten nadviazal intímny vzťah s mladým šľachticom Alfredom Douglasom, ale otec aristokrata sa s niečím podobným odmietal zmieriť. Na divadelnom predstavení Wildovej hry vyvolal škandál a dramatik ho následne zažaloval za urážku na cti. V spore však prehral a šľachticovi dlžil nemalé peniaze za súdne trovy. Obeťou žaloby sa potom stal samotný Wilde, ktorého obvinili z porušovania mravopočestnosti. V tých časoch išlo o synonymum homosexuality. Dramatik si pre svoju orientáciu odsedel dva roky a potom odišiel do Francúzska, kde žil pod pseudonymom. Súdne procesy ho pripravili o všetok majetok a priviedli do bankrotu. Zomrel chudobný v roku 1900.

7. Enron
Kedysi išlo o „najinovatívnejšiu spoločnosť na americkom trhu“. Až kým sa neukázalo, že jej zisky boli výsledkom takpovediac kreatívneho vedenia účtovníctva zo strany riaditeľa firmy Jeffreyho Skillinga. Ten dokázal zvýšiť príjmy firmy o vyše 580 miliónov dolárov v priebehu štyroch rokov a spočiatku nebolo nikomu nič podozrivé. Ešte v roku 2000, keď bol Enron na vrchole, stála jedna akcia firmy 90 dolárov. O rok neskôr pri vyhlásení bankrotu to bolo 26 centov. Spoločnosť podnikala v oblasti energetiky a diali sa v nej peňažné machinácie, o ktorých sa bežnému človeku ani nesníva. Keď sa napokon začali podvody vynárať na povrch, prišli žaloby a súdne spory. Ukázalo sa, že Enron dlžil veriteľom desiatky miliárd dolárov. Skilling si odsedel 12 rokov a padli aj ďalšie vysoké tresty. Jeden z účtovníkov dokonca počas procesu spáchal samovraždu.

6. MC Hammer
Raper MC Hammer zarábal na vrchole kariéry 30 miliónov dolárov ročne. Dá sa toľko peňazí vôbec minúť? Celkom bez problémov. Hudobník napríklad zamestnával 200 ľudí, ktorí sa mu starali prakticky o všetko: o účty aj pranie jeho ikonických nohavíc. Na platy míňal mesačne 500-tisíc dolárov. Za 30 miliónov si kúpil opulentnú vilu, kde mal zlaté taniere, podlahu z talianskeho mramoru, garáž so 17 autami, kino pre 33 ľudí, dva bazény i tenisové kurty. Nehovoriac o starožitnostiach za milióny dolárov. Okrem mnohých áut mal aj dve helikoptéry a súkromné lietadlo. Aj v tomto prípade ale vstúpili do hry súdne spory, ktoré MC Hammer prehrával. Zistilo sa napríklad, že basovú linku v hite U Can’t Touch This skopíroval a musel sa deliť o tantiémy. Výsledkom bol v roku 1996 bankrot. Dnes sa živí ako kazateľ.

5. PAN AM
Priekopnícka letecká spoločnosť bola svojho času symbolom transatlantickej prepravy. Začala prepravovaním poštových balíkov a postupne sa vypracovala na firmu, ktorej lietadlá ako prvé zvládali trasu Paríž – New York za vyše osem hodín. K úpadku ju priviedli ropné krízy v 70. rokoch, s ktorými súvisela stúpajúca cena pohonných hmôt. Imidž aj imanie firmy neskôr poškodili aj pokuty za nedodržiavanie bezpečnostných predpisov od Federálnej leteckej správy či teroristický útok v Lockerbie namierený proti lietadlu spoločnosti PAN AM. Bankrot prišiel v roku 1991. PAN AM prichádzal každý deň o tri milióny dolárov a súd, ktorý ukončil činnosť firmy, jednoducho neveril, že sa PAN AM dá zachrániť. 7500 zamestnancov spoločnosti prišlo ráno do práce a popoludní si už balili veci.

4. Kim Basingerová
Slávna herečka občas robila naozaj zlé rozhodnutia, nielen týkajúcich sa výberu filmových rolí, ale aj investícií. Rodina ju napríklad presvedčila, aby kúpila celé mestečko v štáte Georgia a urobila z neho turistickú atrakciu. Nepodarilo sa a Kim ho napokon celé po častiach predala. Ako sa raz vyjadrila, z tejto investície nevzišlo vôbec nič dobré. Ešte viac však premrhala na súdnom spore s filmovým štúdiom, keď na poslednú chvíľu odskočila od nakrúcania filmu Helena v krabici. Nepáčil sa jej scenár, ale zmluvu už podpísala. Štúdio od nej chcelo odškodné takmer deväť miliónov dolárov, napokon sa dohodli na necelých štyroch. Aj tak musela ale herečka vyhlásiť osobný bankrot, z ktorého sa finančne spamätávala niekoľko rokov.

3. General Motors
Dňa 1. júna 2009 sa vo všetkých svetových médiách objavila navlas rovnaká správa: Firma General Motors požiadala o ochranu pred veriteľmi. Nikdy predtým ani potom nezbankrotovala väčšia automobilka a išlo o jeden z najväčších krachov v dejinách USA. Ak ste sa čudovali, kam sa podeli autá značiek ako Hummer, Pontiac či Saab, verte, že ich koniec je spojený s bankrotom General Motors. Vlastnila ich totiž práve obria automobilka, ktorá zbankrotovala. Do reštrukturalizácie firmy musela vstúpiť americká vláda, pretože boli ohrozené stovky tisíc pracovných miest. Podmienkou ale bolo, že General Motors zefektívni svoje fungovanie a neziskové časti firmy sa buď predajú, alebo zrušia. A tak niektoré značky so slabými predajmi jednoducho zanikli. Bola to cena za záchranu General Motors, ktorá dnes vyrába napríklad Cadillacy či Chevrolety

2. Mike Tyson
Zarobiť sa dá aj bez toho, aby človek dokončil strednú školu. Ťažšie však je vedieť s peniazmi narábať. Svoje o tom vie aj šampión v ťažkej váhe Mike Tyson, ktorý rozhádzal astronomickú sumu. Odhaduje sa, že počas kariéry zarobil asi 400 miliónov dolárov a napríklad v júni 1988 ukončil zápas proti Michaelovi Spinksovi knockoutom po 90 sekundách. Dostal 20 miliónov. Keď si odsedel trojročný trest za znásilnenie, zarábal ešte viac, a napriek tomu všetko premrhal. Na autá, domy, šperky či tigre, ktoré mal namiesto domácich zvierat. Keď v roku 2003 ako 37-ročný vyhlásil bankrot, mal dlžoby vo výške 23 miliónov dolárov. O dva roky neskôr skoncoval s boxom, ale z dlhov sa dokázal vyhrabať. Dnes vo veľkom pestuje marihuanu a predáva ju v tých štátoch USA, kde je to legálne.

1. Lehman Brothers
Lehman Brothers sa v roku 2008 stala najznámejšou svetovou bankou. Nanešťastie spôsobom, aký si jej vedenie určite neželalo. Dňa 15. septembra banka požiadala o ochranu pred veriteľmi a otriasla nielen finančným svetom. Po 158 rokoch existencie hrozilo, že ak nezasiahne americká vláda, Lehman Brothers ukončí činnosť. A vláda nezasiahla. Výsledkom bol najväčší krach nielen v dejinách USA, ale aj celého sveta. Vtedajší šéf banky Richard Fuld nevedel pochopiť, prečo americká vláda odmietla inštitúcii pomôcť. Väčšina ľudí zasa nevedela pochopiť, ako bolo možné, že napriek stratovosti banky zarobil Fuld na plate a odmenách za osem rokov 300 miliónov dolárov. Podľa niektorých zdrojov mohlo ísť až o 480 miliónov. Krach Lehman Brothers spustil dominový efekt, a hoci finančnú krízu nevyvolal, do značnej miery ju odhalil. Nasledovali bankroty ďalších bánk či gigantickej poisťovne Washington Mutual, ale len Lehman Brothers sa stala akým si symbolom tejto finančnej krízy. Jej bankrot je dosiaľ neprekonaný, keďže hodnota majetku banky predstavovala približne 690 miliárd dolárov.

Použité foto: Profimedia, Adobe Stock, Wikipedia, Pixabay

Mohlo by vás od autora ešte zaujať:

Amazonky: Z mýtov do skutočného sveta
Hmyz vo vojne: Keď zabíjali blchy i komáre
Najpredávanejšie výrobky všetkých čias: Máte niektorý z nich?

Facebook Comments