O silný maják svetla v elektronickej hudbe sa postarala aj skupina Faithless, ktorá po desaťročnej odmlke vydala ďalší štúdiový album.

Asi nikto nezabudne na skladby Insomnia, We Come One, God Is a DJ či Music Matters, ktoré má na svedomí Faithless. Počas 25 rokov na hudobnej scéne skupina vyprodukovala sedemnásť singlov, ktoré sa umiestnili na prvej priečke rebríčka Top 40 singles, získala cenu Mercury Music Prize a je viacnásobným držiteľom platinových platní, ktoré získala za viac ako 15 miliónov predaných nosičov. Na konte má spoluprácu s najväčšími menami svetovej hudby vrátane Robbieho Williamsa, Tiesta či Dido.

Anglickú skupinu Faithless založili Maxi Jazz, Sister Bliss a Rollo v roku 1995. Po šestnástich rokoch fungovania, v roku 2011, skupina oznámila, že končí. Maxi Jazz sa rozhodol založiť novú skupinu Maxi Jazz & E-Type Boys. Pri príležitosti osláv 20. výročia založenia Faithless sa však Sister Bliss a Rollo opäť stretli a začali pripravovať materiál pre vydanie ďalšieho albumu. Výsledkom je nový štúdiový album Faithless s názvom All Blessed, obsahujúci 12 nových skladieb. Ani po desaťročnej pauze sa ich hudba výrazne nezmenila – pocítite v nej vplyv rôznych štýlov hudby: trance, house aj reggae. Ich hudba si udržiava svoj smer, nesnaží sa vytvárať nové trendy za každú cenu, ale komunikuje a nabíja. Typický hlas Maxi Jazza nahrádza v mnohých trackoch spolupráca s básnikom Sulim Breaksom. Okrem neho si Faithless prizvali na pomoc nových aj starých priateľov, ako sú Jazzie B, Gaika, Caleb Femi, LSK či Damien Jurado.

Celý album je neskutočne chytľavý a nekomplikovaný. Neobsahuje žiadne zbytočnosti, len čistú esenciu ich atmosféry a silný odkaz. „V tomto nepokojnom a čoraz násilnejšom svete album odráža to, čo vždy bolo manifestom skupiny Faithless: buďte pozitívni, ale premýšľajte, buďte starostliví, milujte seba, aby ste mohli milovať ostatných a porozumieť tomu, kto ste a kde ste,“ vysvetľujú Faithless. Týmto odkazom aj teraz poukazujú na aktuálne témy spojené s rasovou nenávisťou, ale aj imigráciou a utečencami, čo podčiarkuje aj cover albumu. Všetci sme požehnaní a musíme na to pamätať. Sister Bliss a Rollo, aktuálna zostava Faithless, túto myšlienku opätovne podčiarkujú. Vďaka za tento odkaz aj za skvelý návrat k ich hudbe.

Diskografia
1. REVERENCE: Arista Records, 1996
2. SUNDAY 8PM: Arista, 1998
3. OUTROSPECTIVE: Arista Records, 1998
4. NO ROOTS: Arista Records, 2004
5. EVERYTHING WILL BE ALRIGHT TOMORROW: Sony Music, 2004
6. TO ALL NEW ARRIVALS: Sony Music, 2006
7. THE DANCE: Sony Music, 2010

Doprajte sluchu aj:

Do tanca aj k posluchu: Tieto hviezdy fanúšikov nesklamú
Intímne pozície Ariany Grande … si môžete vychutnať už teraz
Niečo dobré pre uši? Máme a radi pustíme

Facebook Comments