Na úteku za slobodou
Strhujúci román rozpráva o strastiplnej púti migrantov za vidinou slobody, zachytáva strach matky o syna aj strach iných žien pred únosom a znásilnením a opisuje zväčša mužský svet v prostredí drogových kartelov z novej, ženskej perspektívy. Lýdia je manželkou investigatívneho novinára, ktorý zverejnil informácie o mafiánskych praktikách. A to sa v Mexiku, kde životy ľudí ovládajú mafie a drogové kartely, jednoducho neodpúšťa. Po tom, čo mafia vyzabíja celú rodinu, je Lýdia so svojím osemročným synom Lucom na úteku z nebezpečnej krajiny. Proti svojej vôli sa stávajú migrantmi a na vlastnej koži zažívajú tvrdú realitu nelegálneho prevádzačstva. Americká spisovateľka Jenny Cumminsová medzi riadkami svojho románu apeluje na ľudskosť a pocit spolupatričnosti, nemá však na mysli iba vlny utečencov z Južnej Ameriky do USA, ale súčasné dianie na celom svete.
JENNY CUMMINSOVÁ: AMERICKÁ ZEM
Tatran, 2020

O tragédii, prežití a prekonaní traumy
Havária lietadla. Takmer dvesto mŕtvych. Ako zázrakom prežije len jeden chlapec. Osnovou majstrovského románu Ann Napolitano sa stala skutočná tragédia z roku 2010. Edward utrpel nielen traumu a fyzické zranenia, ale prišiel aj o rodičov a brata. Neustále má sucho v ústach, v ušiach počuje cvakanie, nespí ani nebdie, snaží sa vyhýbať akýmkoľvek myšlienkam a pocitom. Jediný človek, ktorému sa podarí preniknúť za jeho obranný val, je dvanásťročná suseda Shay. S jej pomocou sa Edward skontaktuje s pozostalými po ostatných pasažieroch z lietadla, píše si s nimi a pomaly sa vracia do normálneho života.
ANN NAPOLITANO: MILÝ EDWARD
Tatran, 2020

Keď sa v láske nevyznáš
Egyptsko-americký spisovateľ André Aciman, autor svetoznámych bestsellerov Daj mi tvoje meno a Nájdi si ma, prichádza s novou knihou Variácie záhad. Autor nám tu predstavuje Paola. Rodinné vzťahy aj talianske rybárske mestečko, kde dospieval, ho formujú z malého chlapca na muža. Počas tohto obdobia postupne spoznáva lásku vo všetkých jej podobách. V piatich príbehoch prechádza viacerými peripetiami a až naivne netuší, čo sa deje s jeho vnútrom. Láska je preňho záhada mnohých variácií. Napriek rôznym sklamaniam, stratám a túžbam Paolo naďalej odhaľuje záhady romantickej lásky.
ANDRÉ ACIMAN: VARIÁCIE ZÁHAD
Slovart, 202

Poriadna detektívka
Inšpektor Frost Easton z oddelenia vrážd už roky nevidel svojho bývalého priateľa Dennyho. Jedného dňa Denny zomrie rovno pred Frostovým domom, a skôr ako naposledy vydýchne, povie záhadné slovo – Lombard. Frost si to nevie vysvetliť, a tak začne pátrať. Vysvitne, že Denny je najnovšia obeť série vrážd, ktoré spája charakteristická stopa, grafit červeného hada. Pátranie po odpovediach zavedie Frosta medzi sanfranciskú smotánku, v ktorej sa meno Lombard vyslovuje veľmi potichu a opatrne. V nebezpečnej hre na mačku a myš s nepriateľom, ktorý pozná jeho každý krok, zisťuje, že nemôže nikomu dôverovať.
BRIAN FREEMAN: KĽUKATÁ CESTA
Ikar, 2020

O prvej upálenej bosorke
Známa slovenská autorka Denisa Fulmeková siahla po príbehu prvej upálenej čarodejnice v Prešporku. Píše sa rok 1602 a v mestečku Pyspeky, dnes známom ako Podunajské Biskupice, žije mladá žena Agáta, ktorá mnohých dráždi svojím netradičným manželstvom. Navyše je dcérou matky, ktorá opustila svojho muža a deti kvôli milencovi, čo uvrhlo na celú rodinu obrovskú hanbu. Agáta sa venuje bylinkársvu a ľudovej mágii, čo chce využiť človek, aby sa pred vrchnosťou blysol úspešným lovom na čarodejnice. Hoci ide o príbeh z novoveku, jeho silu a aktuálnosť neoslabili ani storočia, ktoré ho delia od súčasnosti.
DENISA FULMEKOVÁ: AGÁTA
Slovart, 2020

Tajomstvá podsvetia
Siedme pokračovanie zo série príbehov dobových detektívov Steina, Barbariča a Jaroša. Tí pracujú v časoch vlády Rudolfa II., kedy nebola núdza o tajomné a zamotané prípady. Tentokrát ich okolnosti zavedú do Plzne, kde sa začiatkom roka 1600 presunul kráľovský dvor z Prahy, ktorú napadla morová nákaza. V podzemných chodbách mesta však číha niečo strašnejšie. Sú detektívi vystavení nadpozemskej sile alebo stojí za zločinmi niekto naozaj prefíkaný? V zamotanom prípade nechýbajú dvojtvárni alchymisti, vražední špióni, tajné bratstvo zhýralých kacírov a démon, čo loví duše v podzemnom labyrinte pod Plzňou.
JURAJ ČERVENÁK: ANJEL V PODSVETÍ
Slovart, 2020

Grécke báje s britským humorom
Antické báje a povesti v podaní Stephena Frya hýria vtipom a zmyslom pre iróniu. Autor s láskavým pochopením pre ľudské a božské slabosti priamo pred naším zrakom oživuje bájne postavy z gréckej mytológie. Začína od samotného počiatku sveta Chaosom a pokračuje Gaiou, Uránom a Kronom až po najvyšší Olymp k Diovi, Aténe, Artemide a celej božskej pospolitosti. Staňte sa svedkami toho, ako sa Aténa zrodila z praskliny v Diovej obrej hlave, nasledujte Persefonu do temného Hádovho podsvetia, prežite Prometheov desivý a nekonečný trest za zradu Dia a bojte sa toho, čo nastane, keď Pandora otvorí skrinku plnú utrpenia.
STEPHEN FRY: MÝTY
Tatran, 2020

Mohlo by vás čitateľsky zaujať:

Prvá lož: Triler o rozhodnutí a klamstve, ktoré zmení celý život
Knihy na zaujímavé čítanie alebo vhodné obdarovanie
Kráľovstvo: Temný príbeh dvoch bratov

Facebook Comments