Určite však nie pri druhoch automobilov. Kým ešte možno pred 15 – 20 rokmi boli SUV takmer výlučne doménou bohatých ľudí, dnes už to neplatí. Obľúbenosť SUV neustále rastie a vo svojej ponuke ich má už takmer každá automobilka.

V dnešnom článku sa dočítate:

  • prečo sú „esuvečka“ tak populárne
  • komu sa oplatí investovať do SUV
  • čo sú to mestské SUV

Športové úžitkové vozidlo – ideálne na slovenské cesty?

Pod skratkou SUV si asi aj laik predstaví robustnejšie auto vhodné pre jazdu v meste aj v teréne. Ak by sme mali byť presní, skratka SUV pochádza z anglického Sport Utility Vehicle, čo sa dá preložiť ako športové úžitkové vozidlo. Čiže akási kombinácia terénneho a klasického automobilu. Dôvodov, prečo si ľudia vyberajú práve SUV je mnoho. Medzi tie najčastejšie patria:

Pocit vyššej bezpečnosti

Vyšší posed zabezpečuje šoférovi lepší výhľad na vozovku a zároveň slabšie oslňovanie oproti idúcimi automobilmi. Akosi automaticky predpokladáme tiež použitie kvalitnejších materiálov či prepracovanejšie deformačné zóny. Bezpečnosť sa však medzi jednotlivými značkami a modelmi môže líšiť, preto všeobecné tvrdenie, že SUV je jednoznačne bezpečnejšie ako napríklad sedan, nemusí byť správne.

Väčší vnútorný priestor

Možnosť pohodlného naloženia detského kočíka, batožiny pre viacerých členov domácnosti alebo športových potrieb v podobe bicykla či lyží sú dôvodom, prečo sú SUV vyhľadávané rodinami s deťmi či ľuďmi vyznávajúcimi aktívny životný štýl.

Vhodné „do koča aj do voza“

Na jednej strane sú SUV pohodlné a hodia sa aj na dlhšie trvajúce cestovanie, na druhej strane sa dokážu popasovať aj s nástrahami nekvalitných ciest. A že tých máme na Slovensku viac než dosť netreba spomínať asi žiadnemu šoférovi…

Foto: mazda.sk

Jazdu si vychutnáte aj v zimnom období

Esuvečka sú ideálnym partnerom pri vašich zimných cestách do hôr, zasnežené cesty zvládajú vo všeobecnosti lepšie vďaka vyššiemu podvozku. Ešte lepšie vlastnosti získate kúpou modelu s pohonom všetkých kolies, označovaných ako 4×4, prípadne AWD.

Imidž

Podobne ako v prípade športových automobilov, najmä u mladých ľudí je imidž jedným z rozhodujúcich faktorov aj pri kúpe SUV. Páni ich zároveň považujú za skvelý „kočkolap,“ avšak či to skutočne platí, budete musieť preveriť sami.

Ľahšie nasadanie

S vyšším podvozkom súvisí tiež pohodlnejšie nastupovanie, čo je výhodou najmä pre starších ľudí.

SUV pre každého

V súčasnosti existuje toľko rôznych modelov a druhov SUV, že povedať jednoznačne, komu sa oplatí investovať do SUV nie je možné. Skôr by sme sa mohli pozrieť, komu SUV neodporúčame. Tým, ktorí sa nedokážu zmieriť s niektorými s nasledovných faktov. Samozrejme, porovnávame príbuzné modely s porovnateľnou výbavou či výkonom:

  • SUV majú vyššiu spotrebu
  • SUV sú drahšie
  • väčšie rozmery nemusia vyhovovať každému
  • nakláňanie – niektoré modely SUV sa pri prejazde zákrutou nakláňajú, čo môže byť pocitovo nepríjemné
  • vyššia váha môže vplývať na rýchlosť opotrebovania niektorých súčastí, napríklad pneumatík či bŕzd, z tohto hľadiska môže byť nákladnejšia prevádzka SUV
  • vyššia cena poistenia – opäť v závislosti od konkrétneho modelu, výkonu, ceny nového vozidla a podobne

Foto: mazda.sk

Mestské SUV s pohodlným parkovaním

Ak sme vyššie spomínali, že existuje množstvo rôznych druhov a modelov SUV, tak jedným z najväčších aktuálnych trendov sú mestské SUV. V porovnaní s klasickými SUV sú kompaktnejšie, avšak vlastnosti športového vozidla schopného pohodlnej jazdy v meste, po diaľniciach či v miernom teréne si zachovávajú. Ideálne ich tak využijete pri dennodennej jazde do práce, na nákupy či odvoze detí do školy. Problém nebudete mať ani s parkovaním na užších parkovacích miestach v shopping centrách či administratívnych budovách. A to všetko pri dostatočne veľkom vnútornom priestore.

Ako príklad typického predstaviteľa mestského SUV môžeme uviesť Mazdu CX – 30. Ak ju porovnáme s jej súrodencom – hatchbackom Mazda 3, zistíme, že napriek tomu, že je o pár centimetrov kratšia (čo môže byť v meste výhodou), disponuje až o tretinu väčším objemom batožinového priestoru. Vďaka tomu tak do nej zbalíte pohodlne nákup, detský kočík aj batožinu na dovolenku.

 

Facebook Comments