Či už je to odvetvie leteckej dopravy, turizmus, alebo športový svet, v ktorom sponzorujú viaceré futbalové veľkokluby alebo organizujú vlastnú veľkú cenu formuly 1. Emiráty sa zároveň chcú stať aj významným hráčom na poli vesmírneho výskumu.

Naposledy si SAE pozornosť získali, keď v júli vyslali k Marsu svoju sondu nazvanú Al-Amal, v preklade Nádej. Hoci sonda štartovala na japonskej nosnej rakete a z japonského kozmodrómu Tanegašima a s jej vývojom pomáhali americké univerzity v Barkley a Colorade, išlo o významný míľnik. Spojené arabské emiráty sa stali vôbec prvou arabskou krajinou, ktorá vyslala svoju sondu ďalej ako na obežnú dráhu Zeme. Cieľom sondy Al-Amal bude úspešne sa dostať na obežnú dráhu Marsu, odkiaľ by mala skúmať počasie panujúce na červenej planéte, predovšetkým analyzovať tamojšie sezónne cykly a silné prachové búrky. K Marsu by sa mala dostať po sedemmesačnej ceste vo februári 2021, teda symbolicky práve v roku, keď si krajina pripomína 50. výročie získania nezávislosti od Veľkej Británie. Náklady na túto misiu sa majú podľa oficiálnych vyhlásení pohybovať na úrovni 200 miliónov amerických dolárov.

Foto: Adobe Stock

Na Mesiac chcú vyslať vlastného prieskumníka
Výrazne nákladnejšia bude misia, na ktorej Spojené arabské emiráty pomaly pracujú už teraz a vyvrcholiť by mala v roku 2024. Pokiaľ všetko pôjde podľa plánu, o štyri roky by malo na povrch Mesiaca hladko dosadnúť jej malé robotické vozidlo, tzv. rover. Ak by to SAE dokázali, stali by sa len štvrtou krajinou histórie, ktorá úspešne dopravila na iné vesmírne teleso svoje pohyblivé prieskumné vozidlo. Doposiaľ sa to podarilo len Spojeným štátom americkým, Sovietskemu zväzu a Číne. Ochrannú ruku nad touto misiou, ale aj nad celým vesmírnym programom krajiny drží súčasný dubajský emir a premiér krajiny Muhammad bin Rášid. Ten na svojom twitterovom konte pri tejto príležitosti napísal: „Spúšťame prvú arabskú misiu k Mesiacu, ktorá by tam mala doraziť v roku 2024. Lunárny rover bude posielať na Zem snímky a dáta z tej časti Mesiaca, ktorá ešte nebola preskúmaná žiadnymi predošlými misiami. O získané dáta sa následne podelíme s celosvetovou vedeckou komunitou.“ Muhammad bin Rášid zároveň zdôraznil, že rover bude kompletne vyvinutý a skonštruovaný v emirátoch a len s využitím vlastných technológií a odborníkov. Sonda dostane meno „Rášid“, a to na počesť otca súčasného dubajského emira, ktorý zomrel v roku 1990 a významnou mierou sa pričinil o rozvoj krajiny, predovšetkým o modernizáciu mesta Dubaj.

Foto: space.gov.ae

O financie núdzu nemajú
Po samotnom Muhammadovi bin Rášidovi je zas pomenované vesmírne stredisko v Dubaji, v ktorom je sústredený vesmírny výskum krajiny. Funguje od roku 2015, pričom Spojené arabské emiráty môžeme považovať za priekopníka vesmírneho výskumu v celom regióne. V predošlých rokoch vyslali na obežnú dráhu Zeme viaceré svoje satelity vrátane dvojice satelitov DubaiSat, ktoré dokázali zmapovať zemský povrch s metrovým rozlíšením a získané údaje sa následne uplatnili pri masívnej výstavbe infraštruktúry v krajine, ale taktiež aj pri mapovaní životného prostredia. Ročný rozpočet vesmírnej agentúry SAE sa pohybuje na úrovni 5,2 miliardy amerických dolárov. Pre porovnanie, americká NASA má na rok 2020 k dispozícii necelých 23 miliárd a Európska vesmírna agentúra ESA pracuje s rozpočtom 7,5 miliardy.

Majú už prvého kozmonauta
Ešte v septembri 2019 sa Spojené arabské emiráty stali 41. a zatiaľ aj poslednou krajinou, ktorá do vesmíru vyslala svojho občana. Jej historicky prvým kozmonautom sa stal 35-ročný Hazza Al Mansúrí. Bývalého vojenského pilota, ktorý okrem iného lietal na stíhačkách F16, vybrali spomedzi 4022 kandidátov, ktorí sa prihlásili do celonárodnej výzvy. Na základe dohody s ruskou agentúrou Roskosmos, ktorá jeho pobyt vo vesmíre zastrešovala, absolvoval špeciálny výcvik v známom Hviezdnom mestečku pri Moskve a následne so štatútom „účastníka kozmického letu“ strávil na Medzinárodnej vesmírnej stanici necelých osem dní, pričom vykonal niekoľko experimentov, týkajúcich sa napríklad pestovania palmových semien v mikrogravitácii. Počet kozmonautov by sa mal v najbližšom čase rozšíriť, pričom do budúcna v Spojených arabských emirátoch uvažujú aj nad vybudovaním vlastného kozmodrómu či nad rozvojom vesmírneho turizmu, pričom by nielen miestnym milionárom ponúkli možnosť pozrieť sa na Zem z obežnej dráhy.

Mohlo by vás zaujať:

Rýchlosť zvuku je na Zemi iba zlomkom tej vo vesmíre
Čo nám dal výskum vesmíru?
Vesmírny výskum v rukách slovenských nadšencov

Facebook Comments