Pohľad na hlavný vstup. Foto: myshoun.com

Prvá zmienka o ňom pochádza z druhej polovice 13. storočia (údajne je ale oveľa starší) kedy patril k predsunutej obrane tzv. Českej cesty. Má niekoľko názvov – Korlathkeu, Korlathkw, Kunradstayn, Korlatowe Kameny, Kunradi Lapide, Konradstein, alebo potom Cerovský hrad, Korlátsky hrad, Korlátko či Korlátka. Stále je to len jedno sídlo. V minulosti neušiel ani pozornosti Matúša Čáka, ktorý ho násilne ovládol. Počas ubiehajúcich storočí menil majiteľov (Žigmund Luxembuský, Ctibor zo Ctiboríc, rody Pongrácovcov i Appóniovcov …) a zažil krvavé bitky. V 18. storočia sa z neho sťahuje panstvo na svoje pohodlnejšie kaštiele, čím význam hradu ako takého klesal. Po roku 1740 ostáva bohužiaľ opustený .

 

Horný hrad. Foto: myshoun.com

Dnes tu nájdete zachovalé zvyšky dolného hradu s obdĺžnikovou budovou pri vchode, kde nad badateľnou hradnou priekopou bol pravdepodobne padací most. Jasné sú aj obvodové múry, pozostatky kruhovej veže.

Info pre turistov: Hrad je celoročne voľne prístupný a vhodný aj pred rodiny s deťmi, ale treba si dávať pre istotu pozor. Zaparkovať viete na konci obce Cerová časť Rozbehy pred chatou SNP kúsok pod malou kamennou rozhľadňou (na ktorej sa na spiatočnej ceste zastavte). Odtiaľ to máte dolu miernym kopcom na zrúcaninu do desať minút, aj s fotením. Pri príchode vás na ľavej strane lúky upúta mohutný krásny košatý strom. Od roku 2004 Korlátko začali postupne zveľaďovať dobrovoľníci zo Slovenského skautingu a obec. Rokom 2017 sa začali aj nevyhnutné stavebné úpravy. Všetko občerstvenie si treba zobrať so sebou z domu, oddýchnuť a posedieť so môžete priamo pri dvoch ohniskách medzi múrmi hradu, alebo v drevenom altánku pred hlavnou bránou.

Vľavo vstup do hradu, vpravo poschodová obdĺžniková budova. Foto: myshoun.com

K téme:

Toto je šesť neobyčajných hradov Slovenska
Hrady a zámky Európy: Ľubovniansky hrad
Hrady a zámky Európy: Je Houska bránou do pekla?

Facebook Comments