Preto vyzývajú každého, kto môže, aby prišiel darovať krv. Aj v dobe pandémie COVID-19 ju pacienti potrebujú. Krv je nenahraditeľná tekutina. Olympijskú kvapku krvi organizuje Nadácia Slovenského olympijského a športového výboru.

Slovensko bojuje s pandémiou koronavírusu, no nie je možné si zakrývať oči ani pred ďalším veľkým problémom – akútnym nedostatkom krvi. Počet darcov klesá, nemocnice volajú o pomoc, stovky pacientov čakajú na záchranu svojich životov.

Peter Sagan, Anastasia Kuzminová, Marián Gáborík, Peter a Ladislav Škantárovci, Danka Barteková, Ľudovít „Lájos“ Klein, Róbert Vittek, Lucia Hrivnák Klocová, René Pucher či Richard Tury spojili sily a krátko pred vianočnými sviatkami v spolupráci s Nadáciou SOŠV a Národnou transfúznou službou oslovujú prostredníctvom videí verejnosť vo svojom regióne, aby neváhala a darovala krv.

Darovanie krvi je jedno z najušľachtilejších gest, ktoré môže človek urobiť. Stačí len zopár minút, aby ktokoľvek týmto spôsobom pomohol iným. Aj v dobe, keď svet ohrozuje šíriaca sa choroba COVID-19, je krv mimoriadne dôležitá pri starostlivosti o dlhodobo chorých pacientov, pri operáciách a predovšetkým pri záchrane životov po vážnych úrazoch. Pomôcť zvýšiť jej zásoby je aj cieľom Olympijskej kvapky krvi.

Pomôcť k šíreniu dobrej myšlienky môžu darcovia aj vlastnou fotografiou na sociálnych sieťach v stredisku NTS pri plagáte elitného športovca alebo pri darovaní krvi s hastagom #olympijskakvapkakrvi.

Chcel by som vyzvať každého, kto môže, aby sa pridal k našim popredným športovcom a pomohol lekárom zachraňovať ľudské životy. Nezabúdajme na pacientov, ktorých život závisí od tej najvzácnejšej tekutiny na svete. Darcom to zaberie zopár minút, no pre niekoho môže aj minúta znamenať život. Každá kvapka krvi sa počíta,“ vyzýva darovať krv prezident Slovenského olympijského a športového výboru a správca Nadácie SOŠV Anton Siekel.

Darovanie krvi prináša predovšetkým dobrý pocit a radosť z toho, že niekto dostane ďalšiu šancu na prežitie. Z jedného odberu krvi je možné zachrániť až tri ľudské životy. Vďaka pravidelným návštevám transfúznej stanice získa človek aj prehľad o svojom dobrom

zdravotnom stave. „Darovanie krvi je osobným rozhodnutím každého z nás. Ak si uvedomíme, že ľudská krv je nenahraditeľná tekutina, nutná pre navrátenie zdravia a potrebná pri záchrane životov, potom by rozhodovanie o tom, či prísť na odberné miesto, nemalo byť zložité. Aj preto, že každá kvapka sa počíta,“ hovorí predseda správnej rady Nadácie SOŠV Dušan Guľáš.

Olympijská kvapka krvi je dlhoročný spoločný projekt SOŠV, ktorého exkluzívnym partnerom je národná lotériová spoločnosť TIPOS, Nadácie SOŠV a Národnej transfúznej služby SR, ktorá momentálne zaznamenáva nedostatok krvných jednotiek na celom území krajiny. Darovať krv môžu všetci vo veku od 18 do 60 rokov, v prípade pravidelných darcov krvi do veku 65 rokov, vážia aspoň 50 kilogramov a netrpia závažnou chronickou chorobou. Samotný odber krvi zaberie 5 až 10 minút, odoberá sa 450 ml. „Na všetkých pracoviskách Národnej transfúznej služby SR sú stále zavedené prísne hygienické podmienky a preventívne opatrenia na zamedzenie šírenia nového koronavírusu,“ ubezpečila všetkých darcov krvi projektová manažérka NTS Martina Frigová.

Všetky aktuálne informácie o darovaní krvi a taktiež telefónne čísla na objednanie sa na presný čas sa nachádzajú na webovej stránke www.ntssr.sk. Všetky informácie o projekte Olympijská kvapka krvi i videá so športovcami, ktorí pozývajú darovať krv, sú k dispozícii na webe https://www.olympic.sk/kvapkakrvi.

 

Facebook Comments